Umywalki, sedesy, bidety - jak dobrać je do wnętrza?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Umywalki, sedesy, bidety - jak dobrać je do wnętrza?

"Jaka piękna!" - przywykliśmy już, że można tak powiedzieć o umywalce. A jednak dziś coraz częściej nasz zachwyt budzą też jej towarzysze: nieodzowny w łazience sedes i bardzo praktyczny bidet. Warto, by stworzyły komfortowe i efektowne trio.

DOBIERAMY UMYWALKĘ I INNE URZĄDZENIA SANITARNE

Umywalka - zwykle niewielka, ale bardzo ważna. To wokół niej zorganizowane jest łazienkowe stanowisko pracy; szykujemy się przy niej do wyjścia, dokonując porannej toalety, wieczorem uwalniamy twarz od makijażu i całodziennego zmęczenia. Używamy jej podczas niemal każdej, nawet najkrótszej wizyty w toalecie. Zwykle umieszczona jest w najłatwiej dostępnym - a także najlepiej widocznym - miejscu łazienkowego wnętrza, a w dodatku towarzyszy jej oprawa w postaci lustra i miejscowego oświetlenia. Wszystko to sprawia, że przyciąga nasze spojrzenia, a jej forma nie jest obojętna.

Wybierając określony model, warto posłużyć się jednym z dwóch sprawdzonych kluczy: kupić umywalkę wraz z całą serią urządzeń sanitarnych i toaletowych lub dobrać ją w całkowitej opozycji do pozostałych elementów wystroju, na co pozwala jej szczególna rola. Misa umywalki wyróżniona niezwykłą formą, kolorem czy tworzywem, zbuduje ciekawy kontrast, który może stać się głównym motywem aranżacji łazienkowego wnętrza.

Instruktaż: Jak wyjmować deskę sedesową z zawiasami metalowymi MODO KOŁO
Jak czyścić miskę Rimfree(R) KOŁO bez wewnętrznego kołnierza?
Montaż rozdzielacza wody w miskach WC KOŁO Rimfree - krok po kroku

Ale uwaga: w pomieszczeniu bogatym w spektakularne efekty, wzory i barwne okładziny, zbyt wymyślne i niejednorodne urządzenia sanitarne mogą wprowadzić chaos. Unikalna umywalka świetnie za to sprawdzi się we wnętrzu minimalistycznym, utrzymanym w spokojnej i zrównoważonej tonacji.

Eleganckie umywalki Outline z odpornego tworzywa Duralight®
Eleganckie umywalki Outline z odpornego tworzywa Duralight®; w ich przypadku schemat przełamuje nieznaczna asymetria mis. Proj. Carlo Colombo; na zamówienie. (fot. Teuco)
Oryginalna ścienna umywalka ceramiczna Hidra Wire marki Hidra
Oryginalna ścienna umywalka ceramiczna Hidra Wire marki Hidra, którą metalowa struktura zmienia w efektowne urządzenie podłogowe. Cena misy o śr. 43 cm - 1600 zł; cena konstrukcji podumywalkowej - 3700 zł. (fot. Multiwnętrza)
Szklana umywalka nablatowa Lavinia
Szklana umywalka nablatowa Lavinia; przejrzysta faktura misy tworzy wraz z wodą i światłem iluzoryczne efekty. Śr. 48 cm; cena od ok. 7600 zł. (fot. Kohler)

UMYWALKA DOPASOWANA DO POMIESZCZENIA

Wybierając umywalkę, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Liczą się nie tylko wymiary wnętrza i przestrzeń, jaką możemy przeznaczyć na urządzenie, choć oczywiście gabaryty umywalki powinny być dostosowane skalą do otoczenia.

Równie istotne są jednak potrzeby użytkowników. Efektowne modele z miedzi, ręcznie formowanej ceramiki, stali, szkła, kamienia czy impregnowanego drewna, które kuszą nas oryginalnością, doskonale zdadzą egzamin w gościnnej toalecie, gdzie ich funkcja ogranicza się do możliwości szybkiego umycia rąk, za to uroda z pewnością zostanie niejednokrotnie zauważona i doceniona. W dodatku taką wyjątkową umywalkę na miarę marzeń nietrudno dziś zdobyć; niecki w różnych kolorach, ukształtowane na wzór kwiatów lub liści, przypominające ozdobne misy i talerze czy drewniane łódki, można dostać w jednym z wielu sklepów internetowych, w pracowniach rzemiosła artystycznego, a nawet w dużych marketach budowlanych.

W łazience rodzinnej najważniejsze są bezpieczeństwo, higiena i wygoda. Warto mieć w niej umywalkę łatwą do utrzymania w czystości, a szczególnie praktyczna okaże się taka, z której mogą jednocześnie korzystać dwie osoby. Nieocenione będą także podręczne powierzchnie robocze, na które można odłożyć przybory toaletowe, kosmetyczkę czy suszarkę. Nie jest przy tym obojętne, gdzie się znajdują; wolna przestrzeń po prawej stronie będzie wygodna jedynie dla osób praworęcznych. Oferta umywalek, które spełniają te wymogi jest również bardzo bogata. Producenci proponują modele wyjątkowo szerokie lub podwójne, z miejscem na dwie niezależne baterie, a także asymetryczne, z pełniącym rolę blatu poszerzonym rantem z jednej strony.

Ceramiczna umywalka nablatowa Rombo marki ArtCeram
Ceramiczna umywalka nablatowa Rombo marki ArtCeram o strukturalnej powierzchni zewnętrznej. Śr. 42 cm; cena 838 zł. (fot. Łazienki-Szydłowski)
Umywalki ceramiczne o wyjątkowo cienkich ściankach z kolekcji Shui Comfort marki Ceramica Cielo
Umywalki ceramiczne o wyjątkowo cienkich ściankach z kolekcji Shui Comfort marki Ceramica Cielo, dostępne w bogatej palecie organicznych przygaszonych kolorów i w kilku kształtach. Cena od ok. 2485 zł. (fot. Millenium Łazienki)

Równie funkcjonalne są umywalki podblatowe, często sprzedawane w komplecie z gotowym, zabezpieczonym przeciwwilgociowo blatem lub szeroką szafką. W tym segmencie rynku ograniczona jest za to konkurencja wśród materiałów: z ceramiką rywalizują głównie kompozyty mineralne - bardzo odporne, estetyczne i przyjazne w dotyku.

A dla kogo stworzono modne od kilku lat umywalki wolno stojące o zadziwiających formach? W nowoczesnym domu także dla nich znajdzie się miejsce, choćby w małżeńskiej łazience połączonej z sypialnią, która wręcz domaga się śmiałych pomysłów i widowiskowych rozwiązań. Jeśli mamy kilka łazienek, model tego typu możemy umieścić w ogólnodostępnym salonie kąpielowym lub w łazience dla gości, pod jednym wszakże warunkiem: wnętrze musi być odpowiednio duże. Umywalka podłogowa, niezależnie od formy, wymaga przestrzeni, która pozwoli docenić jej wyjątkowe piękno.

Na przeciwnym biegunie plasują się produkty przeznaczone do niewielkich toalet. Wiele z nich występuje w kilkuwariantowych seriach, co pozwala dobrać model do każdego, nawet najmniej ustawnego pomieszczenia. Tu szczególną zaletą będą dodatkowe funkcje: blaty, relingi i uchwyty. Dostaniemy także umywalki z estetyczną nakładką, która łatwo zmieni misę w praktyczną toaletkę.

Niezwykle szeroka umywalka z serii Suit, wykonana z tworzywa Duralight®
Niezwykle szeroka umywalka z serii Suit, wykonana z tworzywa Duralight®, przy której dwie osoby mogą swobodnie dokonywać toalety. Odwodnienie w postaci wąskiej obwodowej szczeliny przebiega na całej długości misy. Opcjonalne wyposażenie to blaciki Vanity Top do odstawiania mydła i kosmetyków. Na zamówienie. (fot. Teuco)
Ceramiczna umywalka Vita z kolekcji O.novo, z praktycznymi zintegrowanymi uchwytami na ręczniki
Ceramiczna umywalka Vita z kolekcji O.novo, z praktycznymi zintegrowanymi uchwytami na ręczniki; dostępna także z uszlachetnioną powierzchnią CeramicPlus, ułatwiającą czyszczenie. Wym. 80 x 55 cm; cena od ok. 1715 zł. (fot. Villeroy&Boch)
Umywalka z serii Khroma
Umywalka z serii Khroma, doskonała do łazienki gościnnej. Wym. 40 x 75 cm; cena od ok. 1216 zł. (fot. Roca)

SEDES I BIDET - ZGRANY DUET

Mowa oczywiście o muszli WC i bidecie - urządzeniach, których przydatności nie warto nawet omawiać. Niezbędność bidetu do niedawna nie była wprawdzie oczywista - a to głównie za sprawą ograniczonego metrażu łazienek - dziś jednak wnętrza łazienkowe nabrały rozmachu, a na te niewielkie znaleziono innowacyjne sposoby.

Rynek podbijają deski toaletowe z funkcją mycia oraz toalety myjące, w których źródło czystej podgrzanej wody umieszczone jest w ściance muszli. Jedne i drugie konkurują z klasycznymi bidetami coraz atrakcyjniejszym wyglądem, a przede wszystkim bogactwem funkcji. Czynności higieniczne ułatwiają w nich różne tryby mycia i osuszania, łatwa regulacja ciśnienia i temperatury wody, a także zapewniona przez elektronikę możliwość zapisu ulubionych ustawień osobistych. Niektóre modele toalet myjących wzbogacone są o diodowe oświetlenie, sterowanie sensorowe, a nawet o funkcję pochłaniania nieprzyjemnych zapachów.

Deska sedesowa SensoWash® Slim
Innowacyjna forma higieny: deska sedesowa SensoWash® Slim o prostej eleganckiej formie, z mechanizmem wolnego opadania i funkcją mycia w trzech różnych trybach oraz zintegrowanym podgrzewaczem przepływowym, zapewniającym zachowanie stałej, indywidualnie dobieranej temperatury wody. Sterowanie za pomocą pilota, który po użyciu można umieścić w uchwycie ściennym. (fot. Duravit)

Nie znaczy to, że standardowe miski WC i bidety oddały pole bez walki. Urządzenia ceramiczne i kompozytowe o ciekawych formach coraz częściej kuszą nas kolorem czy subtelnymi motywami graficznymi. Sanitariaty podwieszane z uwagi na swoje atuty - lekkość wizualną i konstrukcję ułatwiającą sprzątanie - stopniowo wypierają miski stojące, choć te ostatnie - głównie w stylizowanych kształtach - odnajdują się świetnie w tradycyjnych salonach kąpielowych. A estetyczne podtynkowe systemy spłukiwania i wolno opadające deski weszły już dawno do toaletowego kanonu.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Awangardowy kubiczny kształt toalet La Fontana
Awangardowy kubiczny kształt toalet La Fontana producent wzbogacił ostatnio paletą ciekawych kolorów. (fot. Artceram)
Sedes i bidet do montażu przyściennego z kolekcji Wilmotte
Sedes i bidet do montażu przyściennego z kolekcji Wilmotte, nazwanej na cześć jej twórcy, francuskiego projektanta Jean-Michela Wilmotte. Na zamówienie. (fot. Teuco)
Podwieszana ceramika sanitarna z serii Icon Square
Prosta i wyrafinowana, podwieszana ceramika sanitarna z serii Icon Square. (fot. Alice Ceramica)
Spłuczka podtynkowa z przyciskiem spłukującym TeceLoop
Spłuczka podtynkowa z przyciskiem spłukującym TeceLoop; kupując, osobno dobieramy ramkę mocującą, szklaną płytkę w jednym z kilkunastu kolorów i rodzajów wykończenia oraz same przyciski. Cena uzależniona od konfiguracji produktu. (fot. Tece)

CZYSTO, JAK NIGDY

Szkliwiona powierzchnia toalet i powłoki antybakteryjne to nie wszystko. Utrzymanie muszli WC w idealnej czystości może ułatwiać także jej budowa i dynamika spłukiwania. Popularność zdobywają dziś miski pozbawione kołnierza, który w tradycyjnych sedesach skrywał wyloty systemu spłukującego, a z racji swojego ukształtowania bywał siedliskiem osadów wapiennych i zarazków. W nowych modelach woda z dysz kierowana jest pod dużym ciśnieniem na obwód muszli, spłukując jej wnętrze silnie i skutecznie.

Artykuł pochodzi z numeru specjalnego "Budujemy Dom - Wnętrza 2018"

Zdaniem naszych Czytelników

Remont łazienki to w zasadzie podwójna robota. Skuwamy ściany do gołego tynku i zaczynamy od nowa. Największe utrudnienie to zbyt duży wybór produktów na rynku Żart oczywiście - najważniejszy jest wykonawca złota rączka, który sam się nie podepcze w małej łazience i ...

time image

Gość Kasia

26 Lut 2019, 14:28

Fajnym rozwiązaniem jest też biobidet. szczególnie w małej łazience bo nie zajmuje miejsca jak tradycyjny bidet a i wygląda fajnie i nowocześnie.

time image

Gość Marcin

31 Paź 2009, 09:03

Myślę, że uzupełnieniem tego artykułu powinien być art. o umywalkach z kamienia

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Jeśli czytasz ten artykuł, to sprawdź także asortyment firm:

GEBERIT

Ceramika łazienkowa, wanny, kabiny prysznicowe

Koło

Ceramika łazienkowa, wanny, kabiny prysznicowe

Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje