Schody żelbetowe

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Schody żelbetowe

Do najpopularniejszych schodów, nie tylko w budownictwie jednorodzinnym, należą schody żelbetowe: tanie, odporne na ogień. Nadanie im pożądanego kształtu nie przysparza szczególnych trudności. Można je formować na miejscu, najlepiej równocześnie ze wznoszeniem ściany.

aktualizacja: 2023-01-18 12:11:58

Wygodnie jest wykorzystać gotowe żelbetowe schody prefabrykowane. Mogą być wykonane z elementów drobno- lub wielkowymiarowych.

Wymiary schodów - głębokość osadzania stopni

W naszym domu, zwykle wymurowanym z cegieł, pustaków lub bloczków, dogodniejsze są schody żelbetowe wykonane z elementów drobnoelementowych. Mają postać pojedynczych stopni tzw. wspornikowych.

Podczas wznoszenia ściany, zostawia się w niej odpowiednie bruzdy, głębokości (wyznaczającej głębokość osadzenia stopni) co najmniej 20 cm, a przy szerokości biegu większej niż 1 m - nawet 25 cm. Do montowania stopni ustawia się podporę - belka, w odległości 2/3 biegu od ściany, podparta na stojakach tak, by miała nachylenie takie jak przyszły bieg. Stopnie wsuwa się w bruzdę, począwszy od najniższego. Kolejne będą się opierały na położonych niżej.

Każdy stopień wypoziomowuje się klinem stalowym lub dębowym, wbijanym między niego a dno bruzdy. Wolną przestrzeń w bruździe wypełnia się następnie betonem drobnoziarnistym, spoiny zaś między stopniami - zaprawą cementową. Mur w sąsiedztwie stopni musi wytrzymać duże obciążenia. Powinien więc być wykonany z cegły dobrze wypalonej, murowanej zaprawą cementową wysokiej marki. Podporę można usunąć po 28 dniach od zakończenia montażu.

Schemat: Prefabrykowane żelbetowe schody wielkowymiarowe
Prefabrykowane żelbetowe schody wielkowymiarowe

Tego rodzaju schody żelbetowe montuje się na ścianie solidnej, w praktyce - nośnej. Jeśli takie ich umiejscowienie z jakichś powodów nie jest możliwe, mamy natomiast miejsce na coś w rodzaju klatki schodowej, możemy zamontować schody z prefabrykatów wielkowymiarowych, charakterystyczne raczej dla budynków wielorodzinnych. Składają się z całych płyt biegowych oraz spocznikowych.

Do osadzenia płyt biegowych konieczny jest żuraw, a więc i dostęp od góry. Pracę trzeba więc wykonać przed położeniem stropu. Jeśli prefabrykaty zostały dostarczone w postaci takiej, że nie wymagają już wykańczania, stopnie i obrzeża płyt musimy na czas dalszych robót zabezpieczyć przed uszkodzeniem. 

Schemat: Montowanie prefabrykowanych żelbetowych schodów drobnoelementowych
Montowanie prefabrykowanych żelbetowych schodów drobnoelementowych

Na ogół jednak przy schodach żelbetowych wykańczamy stopnice i podstopnice, a także - już z innych powodów - pas ściany bezpośrednio nad nimi (cokół). Wybór wykończeń mamy obszerny. To jedna z zalet tego materiału, na osłodę jego masywnego, ciężkawego wyglądu.

Stopnice trzeba pokryć materiałem odpornym na ścieranie. Dobrze się do tego nadają podłogowe płytki ceramiczne (terakota), gresowe, klinkierowe. Wytwarza się specjalne ich wersje schodowe, z kilkoma przeciwpoślizgowymi rowkami przy jednej z krawędzi. Powinny się znaleźć przy czole stopnia.

W wykonaniach bardziej wyszukanych stopnic można zastosować marmur lub granit. Jeżeli zależy nam na wykładzinie przyjaźniejszej, nie tak twardej, możemy stopnie wyłożyć drewnem - ale raczej dębowym niż naprawdę miękkim, np. sosnowym. Jeśli już się na nie decydujemy, warto stopnie zaopatrzyć w nakładki ochronne z tworzywa, dolną częścią zaciskane na wysięgu.

Także wykładzina tekstylna nadaje stopniom poczucia miękkości i ciepła. Podstopnice warto wykończyć materiałem odpornym na uderzenia i niezbyt jasnym. Trudno bowiem uniknąć uderzania o nie czubkami butów, co nie tylko naraża na pękanie, ale także brudzi. A te elementy dobrze widać przy wchodzeniu.

Redakcja BD

Zdaniem naszych Czytelników

18 Jul 2017, 22:55

Znowu zdanie przewodnie jest niezdarne. Co to zaczy można je formowac na miejscu razem z budowaniem ściany? Jakiś kociokwik!  Natomiast tu jest ważniejsze niedopowiedzenie: Cytat z art.:     "W naszym domu, zwykle wymurowanym z cegieł, pustaków lub bloczków, dogodniejsze ...

Gość lola

18 Jul 2017, 22:29

a jak zachowuje się marmur na schodach, ostatnio oglądałem na stronie marmur-dulemba.pl bardzo fajne schody i tak się głośno zastanawiam

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!