Schody drewniane - jak montować?

Schody drewniane - jak montować?

Tradycyjnie schody drewniane wytwarzało się z tarcicy sosnowej, świerkowej lub dębowej. Obecnie wykorzystuje się również wiele innych drzew: jesion, klon, buk, brzozę, wiśnię, orzech, a także gatunki egzotyczne; schody z nich są zwykle kilkadziesiąt procent droższe.

Dwie podstawowe konstrukcje to schody drabiniaste i policzkowe (policzkiem nazywa się boczną belkę biegu lub - np. w przypadku żelbetowych - jego bok). Często też z drewna wykonuje się schody kręte.

Schody drewniane drabiniaste

Schody drabiniaste składają się po prostu z dwóch belek policzkowych i stopnic, do nich zamocowanych. Można je więc zaliczyć do ażurowych. Służą zwykle jako pomocnicze: np. piwniczne, strychowe. Co bynajmniej nie znaczy, że muszą być prymitywne. Za przykład mogą posłużyć schody składane. Po złożeniu mieszczą się w skrzynce. Ta z kolei chowa się w suficie.

Do przemieszczania się między piętrami, w których przebywamy stale - a nie co jakiś czas, jak strych czy piwnica - najwygodniejsze są schody drewniane policzkowe. Składają się z dwóch belek policzkowych, stopnic i podstopnic. Policzki mają zwykle grubość 5 cm, wysokość ok. 30 cm; zależy ona od wymiarów stopni. Te z kolei są grubości 4-6 cm. Podstopnice, oczywiście, mogą być cieńsze, 2-3 cm.

W wykonaniu zwykłym montaż biegu polega na tym, że w gniazda wydrążone (wyfrezowane) w belkach policzkowych wsuwa się stopnice i podstopnice. Belki zaś ściąga się nakrętkami nakręcanymi na metalowy pręt (sworzeń) obustronnie gwintowany.

Schemat: Dwa sposoby montowania drewnianych schodów policzkowych - z elementami stopnia wsuwanymi od dołu i od góry
Dwa sposoby montowania drewnianych schodów policzkowych - z elementami stopnia wsuwanymi od dołu i od góry

Schody drewniane siodłowe

Za elegantsze uważa się schody ze stopniami nakładanymi (siodłowe). Górną stronę policzków wycina się w kształt schodkowaty. Do pionowych ścianek przyśrubowuje się podstopnice, do poziomych zaś stopnice. Policzki muszą być bardziej wytrzymałe niż przy schodach zwykłych. Grubość bali wynosi zatem 6-8 cm, szerokość zaś 29-27 cm - tak, by pod wycięciami pozostało 15-18 cm drewna nie naruszonego.

Jak widać, na takie schody trzeba zużyć więcej lepszego (bo o większym przekroju) drewna. Droższe jest też wykonanie.

Schemat: Schody siodłowe
Schody siodłowe

Schody drewniane kręte

Coraz większą popularnością cieszą się schody kręte. Jak inne mogą stanowić dekoracyjny element wnętrza, nie zajmując w nim zbyt dużo miejsca. Jeśli przyjąć minimalną wymaganą długość stopnia 80 cm, średnica wersji okrągłej nie przekroczy 2 m.

Typowa postać tych schodów to słup nośny, najczęściej stalowy lub aluminiowy, rzadziej drewniany, dołem i górą zamocowany do stropów, a wokół niego wachlarzowato rozmieszczone stopnie.

Spotyka się jednak również konstrukcje policzkowe. Deski policzkowe, są tu wygięte w linię spiralną (ściślej: śrubową).

Wadę schodów krętych stanowi pewna niewygoda poruszania się po nich, spowodowana klinowym kształtem stopni.

Redakcja BD

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Jakie rodzaje drewna są używane do produkcji schodów drewnianych?

    Tradycyjnie używano tarcicy sosnowej, świerkowej lub dębowej. Obecnie również wykorzystuje się jesion, klon, buk, brzozę, wiśnię, orzech oraz gatunki egzotyczne, które są zwykle kilkadziesiąt procent droższe.
  • Jakie są podstawowe konstrukcje schodów drewnianych?

    Podstawowe konstrukcje to schody drabiniaste i policzkowe. Z drewna wykonuje się także schody kręte.
  • Jakie cechy charakterystyczne mają schody drewniane drabiniaste?

    Schody drabiniaste składają się z dwóch belek policzkowych i stopnic. Są zazwyczaj używane jako pomocnicze, np. do piwnic i na strychy. Mogą być składane i chowane w suficie.
  • Czym różnią się schody policzkowe zwykłe od schodów siodłowych?

    Schody policzkowe zwykłe mają stopnice i podstopnice wsuwane w gniazda w belkach policzkowych, które są ściągane nakrętkami na metalowym pręcie. Schody siodłowe mają stopnice nakładane na wyciętą w kształt schodkowaty górną stronę policzków, co wymaga bardziej wytrzymałego drewna o większym przekroju.
  • Jakie są zalety i wady schodów krętych?

    Zalety: mogą stanowić dekoracyjny element wnętrza, nie zajmując zbyt dużo miejsca. Wadą jest pewna niewygoda poruszania się po nich, spowodowana klinowym kształtem stopni.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Gość artur marzec
24-02-2009 10:27
ale z was filozofowie,tyle to ja sam wiem
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz