Jak rozliczyć wysokość stopni, gdy nie ma jeszcze podkładów podłogowych i posadzki?
Jak rozliczyć wysokość stopni, gdy nie ma jeszcze podkładów podłogowych i posadzki?
W jaki sposób rozliczyć wysokość stopni w stanie surowym, gdy na parterze i na piętrze nie ma jeszcze podkładów podłogowych i posadzki? Obecnie odległość między utwardzonym gruntem a wierzchem stropu wynosi 320 cm. Według projektu po wykończeniu podłóg różnica poziomów ma wynosić 290 cm.
Jeśli według projektu wysokość schodów wynosi 290 cm, to wykończone stopnie powinny mieć wysokość 17 cm. Taka też powinna być wysokość stopni w stanie surowym, z wyjątkiem pierwszego i ostatniego.
Pierwszy stopień powinien być znacznie wyższy, ponieważ poziom podłogi podniesie się po ułożeniu warstw ociepleniowych, jastrychu oraz posadzki na parterze. Ostatni stopień musi być niższy, gdyż będzie na niego układana posadzka na piętrze.
Różnica poziomu w stanie surowym i wykończonym wynosi 30 cm (320 cm - 290 cm). Zakładając, że łączna grubość warstw podłogowych na gruncie wyniesie 22 cm (15 cm ocieplenie, 5 cm jastrych, 2 cm posadzka) to wysokość pierwszego stopnia (licząc od gruntu) powinna wynieść 22 cm + 17 cm, czyli 39 cm. Trzeba również uwzględnić pokrycie stopni np. drewno grubości 3 cm i odjąć tę wartość od 39 cm - zatem pierwszy surowy stopień będzie miał wysokość 36 cm.
Na górne warstwy podłogowe pozostaje 8 cm (30 cm - 22 cm), zatem ostatni stopień będzie miał wysokość 9 cm (17 cm - 8 cm). Po uwzględnieniu grubości okładziny np. 3 cm, jego wysokość wzrośnie do 12 cm (9 cm + 3 cm).
Schemat wysokości poszczególnych stopni schodów
Redakcja BD
FAQ Pytania i odpowiedzi
Jaką wysokość mają mieć stopnie schodów w stanie surowym, jeśli według projektu wysokość schodów wynosi 290 cm?
Stopnie w stanie surowym mają mieć wysokość 17 cm, z wyjątkiem pierwszego i ostatniego stopnia.
Dlaczego pierwszy stopień powinien być wyższy niż pozostałe w stanie surowym?
Pierwszy stopień powinien być wyższy, ponieważ poziom podłogi na parterze podniesie się po ułożeniu warstw ociepleniowych, jastrychu oraz posadzki.
Dlaczego ostatni stopień powinien być niższy niż pozostałe w stanie surowym?
Ostatni stopień musi być niższy, gdyż na niego będzie układana posadzka na piętrze.
Jaka jest różnica poziomu między stanem surowym a wykończonym?
Różnica poziomu między stanem surowym a wykończonym wynosi 30 cm.
Jakie są konkretne wysokości pierwszego i ostatniego stopnia w stanie surowym po uwzględnieniu pokrycia stopni?
Pierwszy stopień będzie miał wysokość 36 cm, a ostatni stopień 12 cm po uwzględnieniu grubości okładziny.
Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.
57 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:
W projekcie podane są docelowe poziomy (po wykończeniu) poszczególnych kondygnacji, a różnica podzielona przez liczbę stopni określa wysokość stopni. Problem w tym, że przy stanie surowym trzeba uwzględnić ...
W projekcie podane są docelowe poziomy (po wykończeniu) poszczególnych kondygnacji, a różnica podzielona przez liczbę stopni określa wysokość stopni. Problem w tym, że przy stanie surowym trzeba uwzględnić nakładki wykańczające na stopniach (np 3 cm trepy drewniane) ...
Zakładam, że autor pytania ma na myśli poziom ostateczny, po ułożeniu wszystkich warstw podłogi. Wcześniej jest jeszcze możliwość korekty. Przykładowo można nad ostatnim stopniem nie ułożyć styropianu.