Drzwi do salonu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Drzwi do salonu

Drzwi jednocześnie dzielą i łączą przestrzenie domu. Chronią naszą intymność, izolują od domowego gwaru. Umiejętnie wyeksponowane i stylem dobrane do wnętrza drzwi do salonu mogą również pełnić ważne funkcje ozdobne.

Skrzydła pełne i przeszklone

Drzwi składają się ze skrzydła, futryny (ościeżnicy), klamki oraz zawiasów i okuć. Z kombinacji tych elementów powstają setki modeli, z których musimy wybrać te idealne dla nas.

Skrzydła pełne wykonuje się z litego lub klejonego drewna, z płyt pilśniowych MDF lub z tłoczonych płyt HDF. Drewniane są najczęściej w naturalnym kolorze, te z klejonki wykańczane są fornirem z naturalnego drewna. Można też kupić drzwi drewniane bejcowane lub malowane na dowolny kolor. Drzwi z płyt pilśniowych MDF lub z tłoczonych płyt HDF wykończone są cienką okleiną z forniru lub tworzywa sztucznego.

  • Drzwi pełne

Zapewniają dobrą izolację termiczną i akustyczną. Dlatego stosuje się je najczęściej w pomieszczeniach, które chcemy odizolować, na przykład w sypialniach i gabinetach. Są też najlepszym rozwiązaniem w pokojach nastolatków, słuchających głośnej muzyki.

Skrzydło Modern z elegancką koroną wieńczącą ościeżnicę
Skrzydło Modern z elegancką koroną wieńczącą ościeżnicę; malowana płyta MDF, HDF, drewno sosnowe. Cena skrzydła od ok. 1173 zł, korony – ok. 141 zł. (fot. Pol-Skone)
Fornirowane drzwi z kolekcji Natura Impress z reliefem inspirowanym sztuką współczesną
Fornirowane drzwi z kolekcji Natura Impress z reliefem inspirowanym sztuką współczesną. Cena skrzydła od ok. 1116 zł. (fot. Porta)
  • Skrzydła przeszklone

Wizualnie powiększają pomieszczenie. Wprowadzają dzienne światło do pomieszczeń bez okien, na przykład do holi czy korytarzy. Do wyboru są różne rodzaje szkła: przezroczyste lub matowe, białe lub barwione, a także ornamentowe i witrażowe. Szyby mogą być podzielone szprosami.

Przeszklone drzwi Derby, wykończone w błyszczącej czerwieni Drzwi Andora z pojedynczym, podwójnym lub potrójnym przeszkleniem, dostępne w wersji przylgowej i bezprzylgowej.
Przeszklone drzwi Derby, wykończone w błyszczącej czerwieni. Cena skrzydła bez ościeżnicy od ok. 1857 zł. (fot. Inter Door) Drzwi Andora z pojedynczym, podwójnym lub potrójnym przeszkleniem, dostępne w wersji przylgowej i bezprzylgowej. Cena od 932 zł. (fot. Drew-Gal.pl)
Niezwykle eleganckie drzwi z kolekcji Classic, ozdobione klasycystycznym frezowaniem i opaskami
Niezwykle eleganckie drzwi z kolekcji Classic, ozdobione klasycystycznym frezowaniem i opaskami. Na zamówienie. (fot. Wirchomski)
  • Drzwi szklane

Ze względu na swoje walory dekoracyjne i funkcjonalne cieszą się dużą popularnością. Dobrze izolują pomieszczenia (zwłaszcza od hałasu), a jednocześnie - dzięki swobodnemu przepływowi światła - otwierają je.

Jeśli są wykonane ze szkła o małej przepuszczalności światła i obrazu, na przykład szkła szronionego lub klejonego, zapewniają intymność. Do ich produkcji używa się tzw. bezpiecznego szkła. Może to być szkło hartowane, które po rozbiciu rozsypuje się na kawałki o tępo zakończonych brzegach, lub klejone (z folią lub żywicą wewnątrz), które nie rozsypuje się.

Szklane drzwi przesuwne na szynie naściennej, wyposażone w dekoracyjny pochwyt
Szklane drzwi przesuwne na szynie naściennej, wyposażone w dekoracyjny pochwyt. Szkło hartowane (może być dodatkowo laminowane), dostępne w wielu kolorach. (fot. Eskaro)
Minimalistyczne drzwi szklane z industrialnymi detalami w postaci stalowych elementów mobilnej konstrukcji Spider
Minimalistyczne drzwi szklane z industrialnymi detalami w postaci stalowych elementów mobilnej konstrukcji Spider (fot. MWE)
Dekoracyjne drzwi Bambu ze szkła kształtowanego metodą termiczną (fusingu), w której pod wpływem stapiania powstają płaskorzeźby
Dekoracyjne drzwi Bambu ze szkła kształtowanego metodą termiczną (fusingu), w której pod wpływem stapiania powstają płaskorzeźby. Drzwi dostępne w różnych wersjach kolorystycznych, w wymiarach standardowych, a na zamówienie – w dowolnych. (fot. Villa Glass Studio)
Szklane drzwi z kolekcji Hybrid z trójwymiarowym wzorem Hexagone (proj. Mac Stopa), wykonanym innowacyjną techniką łączącą lakierowanie z nakładaniem folii; model nagrodzony Red Dot Awards
Szklane drzwi z kolekcji Hybrid z trójwymiarowym wzorem Hexagone (proj. Mac Stopa), wykonanym innowacyjną techniką łączącą lakierowanie z nakładaniem folii; model nagrodzony Red Dot Awards. (fot. Casali)
  • Drzwi lustrzane

Powiększają optycznie wnętrze i dlatego są przydatne w małych pomieszczeniach. Montuje się je również tam, gdzie nie ma miejsca na duże, tradycyjne lustro, na przykład w sypialni, łazience czy garderobie.

Drzwi ukryte z wykończeniem lustrzanym z ekskluzywnej linii Still-Arte
Drzwi ukryte z wykończeniem lustrzanym z ekskluzywnej linii Still-Arte. (fot. Impro)

Drzwi - rozwieralne czy chowane w ścianę?

Drzwi do salonu różnią się sposobem otwierania. Rozwiaralne nadają się do wnętrz, w których jest odpowiednio dużo miejsca na ich otwieranie. Ich minimalna szerokość wynosi 80 cm w świetle ościeżnicy. Szerszych niż 100 cm praktycznie się nie robi.

Jeśli chcemy połączyć pomieszczenie jeszcze szerszymi drzwiami, możemy zamontować drzwi dwuskrzydłowe. Pamiętać jednak trzeba, że otwierają się na dwie strony i w związku z tym zabierają dużo miejsca.

Drzwi przesuwne są wygodne i praktyczne zwłaszcza tam, gdzie nie ma miejsca na otwieranie skrzydeł drzwi uchylnych. Podwiesza się je na wózkach do prowadnicy, zamontowanej na górze, dzięki czemu drzwi nie stykają się z podłogą. Po rozsunięciu mogą zachodzić na ścianę lub chować się w niej.

To drugie rozwiązanie jest korzystniejsze, ponieważ pozwala na dowolne wykorzystanie jej powierzchni. Ponadto, skrzydła po rozsunięciu będą niewidoczne. W ścianie montuje się wówczas specjalną kasetę, w którą wprowadza się drzwi. Ściana murowana musi mieć grubość co najmniej 12,5 cm, z płyty gipsowo-kartonowej - 10 cm.

Drzwi do salonu składane z dwóch lub więcej części połączone są zawiasami. Po zamknięciu nie różnią się od drzwi uchylnych lub przesuwnych. Aby je otworzyć, części skrzydła składa się jak parawan. Nie zajmują dużo miejsca, ale po złożeniu zmniejszają szerokość otworu.

Stosowane są zazwyczaj w przejściach prowadzących np. do garderoby czy spiżarni. Natomiast w wersji dwuskrzydłowej mogą oddzielać na przykład salon od jadalni czy kuchni.

Drzwi przesuwne Syntesis® Line, niewymagające montażu ościeżnicy, dostępne także w formie tafli szklanej
Efekt jedności drzwi i ściany podkreślony spójną kolorystyką. Drzwi przesuwne Syntesis® Line, niewymagające montażu ościeżnicy, dostępne także w formie tafli szklanej; możliwość zamontowania spowalniacza. Cena od ok. 2054 zł. (fot. Eclisse)
Drzwi przesuwne Astro Lux W6S z systemem zabudowy w ścianie
Drzwi przesuwne Astro Lux W6S z systemem zabudowy w ścianie; drewno klejone, szkło hartowane. (fot. Pol-Skone)

Montaż drzwi chowanych w ścianę z płyt g-k


Modne drzwi do salonu

Modne są formy proste, o czystych płaszczyznach, wyrazistych kształtach, pozbawione nadmiaru elementów dekoracyjnych. Nowoczesne wnętrza, dzięki przenikającym się przestrzeniom, są jasne i przestronne. Dominują w nich stal, szkło i drewno o niebanalnych kolorach. Do takich aranżacji pasują drzwi przeszklone, ujęte w wąskie, drewniane lub metalowe, ramy. Szklane drzwi stosuje się zwłaszcza tam, gdzie zamknięcie przestrzeni mogłoby zakłócić harmonię całości.

Na drugim biegunie wnętrzarskiej mody znajduje się ponadczasowa klasyka. We wnętrza ze stylowymi meblami dobrze wpisują się masywne drzwi ozdobione frezowanymi elementami z litego drewna, szybami, witrażami czy innymi dekoracyjnymi wypełnieniami.

Aby zachować stylistyczną jednolitość, warto zadbać, by zdobienia drzwi i ich akcesoria nawiązywały do dekoracyjnych motywów mebli.

Uniwersalne drzwi płaskie pełne w efektownych patynowanych okleinach black oraz white; w komplecie m.in. zamek i zawiasy
Uniwersalne drzwi płaskie pełne w efektownych patynowanych okleinach black oraz white; w komplecie m.in. zamek i zawiasy. Cena skrzydła z odwróconą przylgą od ok. 1914 zł. (fot. Inter Door)

Wielu zwolenników mają także drzwi kolorowe. Intensywne, energetyzujące czerwienie, oranże, róże, fiolety czy błękity wybierają zwłaszcza młode osoby. Taki mocny akcent pasuje do wnętrz nasyconych barwami, a także zaaranżowanych w egzotycznej stylistyce.

Z drugiej strony coraz mocniej zauważany jest nurt, który można określić jako "powrót do natury". Do ekologicznych wnętrz, w których królują stonowane barwy ziemi, pasują matowe drzwi w spokojnych odcieniach beżu, brązu lub jasnej, spłowiałej zieleni. Nie powinny też mieć bogatych dekoracji.

Ponieważ drzwi do salonu widoczne są z dwóch pomieszczeń, powinny być tak dobrane, aby ich wzornictwo nawiązywało do wystroju każdego z nich.

Drzwi z kolekcji Brillance z ukrytą ościeżnicą Discret, o połyskliwej powierzchni z widocznym usłojeniem drewna
Drzwi z kolekcji Brillance z ukrytą ościeżnicą Discret, o połyskliwej powierzchni z widocznym usłojeniem drewna. (fot. Entra)
Zlicowane ze ścianą obrotowe drzwi Brezza w wersji Filo 5 – płyta gr. 5 cm, obłożona stalą kortenową. Skrzydło może być wykonane z dowolnego materiału i wykończone w różny sposób; możliwe dowolne wymiary (maks. 200 x 300 cm). (fot. Linvisible)
Eleganckie drzwi obrotowe Brezza w wersji Filo 10 z formowanego lakierowanego tworzywa, ukształtowane na wzór klasycystycznych paneli ściennych
Sztuka mimikry. Eleganckie drzwi obrotowe Brezza w wersji Filo 10 z formowanego lakierowanego tworzywa, ukształtowane na wzór klasycystycznych paneli ściennych. Na zamówienie. (fot. Linvisible)
Drzwi ukryte Asilo Linate Zero, wykończone strukturą dekoracyjną Magnat Style oraz ceramiczną farbą do wnętrz Magnat Ceramic
Drzwi ukryte Asilo Linate Zero, wykończone strukturą dekoracyjną Magnat Style oraz ceramiczną farbą do wnętrz Magnat Ceramic. (fot. Entra)

Klamka zapadła

Dbałość o detale zawsze decyduje o ostatecznym efekcie dekoracyjnym wnętrza. W przypadku drzwi tymi detalami są klamki, pokrętła i różnego rodzaju uchwyty. W cenę drzwi najczęściej wliczone są standardowe - z aluminium lub plastiku. Jeśli chcemy mieć klamkę o ciekawszej formie, trzeba kupić ją osobno.

Wszelkie akcesoria do drzwi powinny być stylistycznie dopasowane zarówno do nich samych, jak i całego wnętrza. Forma oraz materiał, z którego są wykonane, mogą podkreślać charakter drzwi lub też być tym jedynym detalem, na którym skupi się nasza uwaga. Jeśli do gładkich drzwi zamocujemy klamkę o wyszukanym kształcie, to właśnie ona przyciągnie nasz wzrok.

Bogactwo form klamek i innych akcesoriów służących do otwierania drzwi do salonu - od stylizowanych na stare aż do futurystycznych - pozwoli nam dokonać odpowiedniego wyboru. Ich wzory często tworzą znani projektanci, sygnując je własnym nazwiskiem. Do wyboru są matowe i błyszczące klamki mosiężne, chromowane, niklowane, a nawet pozłacane.

Powierzchnia klamki może być matowa lub błyszcząca, niklowana, patynowana Powierzchnia klamki może być matowa lub błyszcząca, niklowana, patynowana
Powierzchnia klamki może być matowa lub błyszcząca, niklowana, patynowana, a nawet pozłacana. Bez problemu zatem możemy dobrać klamki do drzwi i wnętrz stylizowanych na stare lub do tych nowoczesnych (fot. Impexmebel, fot. Praktiker)

Można też kupić klamki z uchwytem z kryształu, porcelany, egzotycznego drewna lub żywicy syntetycznej, a także wykończone skórą lub podświetlane, ułatwiające trafienie do drzwi w ciemności. Wybierając model klamki, trzeba jednak pamiętać, że poza urodą liczy się także solidność konstrukcji i wygoda użytkowania.

Redakcja BD

Zdaniem naszych Czytelników

time image

09 Cze 2010, 19:04

Cytat Chowane w ścianie są rewelacyjnym rozwiązaniem Też mi się podobają!

time image

08 Cze 2010, 12:58

Chowane w ścianie są rewelacyjnym rozwiązaniem

time image

Gość Graszka

08 Cze 2010, 07:35

Jasne że istnieje możliwość. A chcesz zwykłe drzwi czy jakieś przesuwane? :).

time image

04 Cze 2010, 19:57

Cytat Mam już pomysł na to jak powinny wyglądać moje drzwi, ale nigdzie nie mogę znaleźć tego czego szukam... czy ktoś przypadkiem wie czy istnieje możliwość zaprojektowania sobie drzwi?. Dobry stolarz bez problemu zrobi ...

time image

Gość Bula

04 Cze 2010, 18:38

Mam już pomysł na to jak powinny wyglądać moje drzwi, ale nigdzie nie mogę znaleźć tego czego szukam... czy ktoś przypadkiem wie czy istnieje możliwość zaprojektowania sobie drzwi?.

time image

Gość Renata

05 Sty 2010, 09:43

Ja miałam duży otwarty salon, ostatnio robiłam remont i wstawiłam szerokie rozsuwane drzwi od Komandora - czyli takie jak do szafy - i to był strzał w 10! Teraz mogę sama tą otwartość mojego salonu regulować a nawet go zamykać :)

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Wykonanie dekoracyjnej wnęki z oświetleniem LED
Wykonanie dekoracyjnej wnęki z oświetleniem LED
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny