Rozwiązaniem będzie zamontowanie drzwi przesuwnych składających się na jedną stronę i osłoniętych ścianką z płyt gipsowo-kartonowych. Bezpośrednio do sufitu lub do wsporników osadzonych w murze trzeba zamontować szynę dwutorową przeznaczoną do drzwi przesuwnych o długości ok. 2,5 m. Rodzaj szyny należy dobrać do przewidywanego ciężaru skrzydeł, a więc i materiału, z jakiego będą wykonane.
Kolejny etap to zmontowanie rusztu pod pokrycie z płyt gipsowo-kartonowych z użyciem systemowych profili. Konstrukcja taka jest identyczna jak ścianki szkieletowej z jednostronnym pokryciem, a użyte profile słupkowe i przypodłogowe powinny mieć szerokość 50 mm. Przy krawędzi otworu drzwiowego warto zamontować słupki wzmocnione z grubszej blachy. Drzwi będą wtedy bardziej sztywne i odporne na ewentualne odkształcenia. Stelaż montuje się na całej szerokości ściany i nadproża, a więc również po stronie, gdzie drzwi nie będą się chowały. Montaż rolek nośnych oraz regulacje ustawienia skrzydeł wykonuje się zgodnie z instrukcją producenta.
Problemem może być ograniczenie wychylenia pierwszego skrzydła drzwi, ponieważ nie można zamontować dla nich prowadników dolnych. Rozwiązaniem jest zamontowanie rolek i szyny prowadzącej w podłodze lub przesuwnej listwy dystansowej łączącej na dole pierwsze i drugie skrzydło. Na skrzydłach należy zamontować również zderzaki umożliwiające otwieranie i zamykanie kolejno obu skrzydeł.
Redakcja BD
Na schemacie otwierającym: Przejście zamykane drzwiami przesuwnymi