FARBY - wzory na ściany

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
FARBY - wzory na ściany

Kolorowe ściany są dzisiaj ważnym elementem dekoracji wnętrz. Odpowiednio dobranymi farbami można nadać każdemu pomieszczeniu charakter i nastrój, ale także ukrywać wady i korygować niedoskonałości wnętrz.

Jak pomalować pokój?

Jeśli chcemy podkreślić charakter wnętrz kolor ma zwrócić uwagę albo na reprezentacyjne elementy domu (przy okazji odwróci uwagę od innych), albo być tłem dla wybranych szczegółów lub przedmiotów.

Jeśli ukrywamy niedoskonałości wnętrz to z rozmysłem zaplanowane kolory na ścianach i suficie spowodują inne postrzeganie pomieszczeń niż by to wynikało z jego wymiarów. Niskie wnętrze podwyższa biały sufit, natomiast wysokie wyda się przytulniejsze, gdy sufit będzie ciemniejszy niż ściany.

Stosując różną technikę malowania ścian można osiągnąć interesujący efekt Stosując różną technikę malowania pokoju (w tym przypadku fioletowy fragment ściany malowano pędzlem i gąbką), można osiągnąć interesujący efekt (fot. Dekoral)

Poziome pasy na ścianach obniżą, a pionowe optycznie podwyższą malowany pokój. Jeżeli przeciwległe ściany będą miały taki sam ciemny odcień to „przybliżą się” do siebie, a gdy pomalujemy je na jasny kolor, wtedy wąski pokój będzie wydawał się znacznie szerszy.

Jaki kolor farb na ściany?

Z kolei nałożenie ciemniejszego koloru na ścianę znajdującą się naprzeciwko wejścia sprawi, że pomieszczenie wyda się krótsze. A wszystkie te magiczne sztuczki wynikają z prostej zasady, że ciemniejszy (ostrzejszy) kolor jest postrzegany jako dominujący.

Ale postrzeganie kolorów jest również zależne od oświetlenia, a trzeba też pamiętać, że inaczej będą wyglądały w świetle naturalnym i sztucznym. Jasny, pastelowy kolor farby odbija światło, co optycznie powiększy każdą przestrzeń. Zatem odwrotnie zadziałają kolory ciemne – one światło pochłaniają.

Pokój pomalowany na przykład na ciemnoniebieski wyda się wtedy mniejszy, ale nabierze przytulności. Szczególnie przy mocnych barwach trzeba uważać, by nie przedobrzyć – ostre kolory wymagają przemyślanej aranżacji wnętrza. Tak samo zresztą jak ciemne – w dużych ilościach, bez możliwości złagodzenia światłem słonecznym mogą działać nawet przygnębiająco.

Tak pomalowane pomieszczenie wydaje się niższe i zarazem przytulniejsze
Tak pomalowany pokój wydaje się niższy i zarazem przytulniejszy (fot. TBD).

Niektórym kolorom przypisuje się bardzo konkretne oddziaływanie. Wiadomo na przykład, że zielenie, błękity i fiolety działają uspokajająco, natomiast czerwienie, żółcie i odcienie pomarańczowego – pobudzają.

A co z bielą? Gdy jest jej za dużo, pomieszczenie wyda się chłodne i nieprzyjazne. Jednak jest ona znakomitym partnerem dla innych kolorów oraz tłem dla wartych wyeksponowania przedmiotów.

Możliwości barwienia ścian są dzisiaj nieograniczone. Można wybierać nie tylko wśród kolorów, ale również spośród subtelnie różniących je odcieni. Nawet jeżeli nie znajdziemy w ofercie rynkowej farby z "gotowym" kolorem, to zrobią go dla nas mieszalniku na zamówienie (jest to tinting - komputerowe mieszanie farb).

W zależności od palety kolorów danego producenta jest to najczęściej około 2000 tysięcy możliwości. Do białej farby -bazy dodawane są pigmenty ze sterowanego komputerowo dozownika.

Obecnie produkuje się białe farby z minimialnym dodatkiem innego koloru, np. różowego Obecnie produkuje się białe farby z minimalnym dodatkiem innego koloru, np. różowego (fot. Beckers)

Zależnie od rodzaju farby, podłoża i techniki malowania, można wybrać zróżnicowane powłoki - od matowych, przez lekko błyszczące, po satynowe lub z pełnym połyskiem. A wszystko po to, by uzyskać jak najlepszy efekt aranżacyjny przez idealne dopasowanie kolorów ścian do pozostałych elementów wnętrza. Bo niezależnie od możliwości modyfikowania wnętrz barwami, trzeba je dopasować chociażby do tkanin okrywających meble czy zdobiących okna, a także do odcienia podłogi.

Dziecięce pokoje dobrze wyglądają pomalowane bardziej nasyconymi kolorami
Dziecięce pokoje dobrze wyglądają pomalowane bardziej nasyconymi kolorami
(fot. Intermeble)

To wszystko powinno grać. Niektóre zestawienia z zasady mają określony charakter. Na przykład czerwienie w towarzystwie ciemnego drewna egzotycznego to styl elegancki, intensywne kolory w połączeniu ze szkłem lub metalem to styl nowoczesny, a w tak zwanych wnętrzach ekologicznych dominują beże, brązy oraz zielenie zestawione z drewnem i lnianymi tkaninami.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Paleta barw
Wzornik ułatwia wybór odpowiedniej farby (fot.Benjamin Moore Polska)

Przy wyszukiwaniu odpowiednich kolorów na ściany pamiętajmy, że wzorniki mogą być mylące. W sklepach jest inne niż w domu oświetlenie, a więc na naszej ścianie efekt będzie inny. Dobrze jest zapytać, czy sklep nie ma specjalnej lampy imitującej domowe światło sztuczne, światło słoneczne i oświetlenie światłem księżyca – przeanalizowana pod nią barwa będzie bliższa prawdzie.

Dobrze też (a niektórzy producenci mają to w ofercie w odniesieniu do kolorów gotowych) kupić próbkę farby i pomalować nią niewielki fragment ściany, by zobaczyć jak „gra” na niej światło i jak zmieni się natężenie barwy. Jednak i pomalowany na próbę kawałek ściany nie daje 100 procent gwarancji oczekiwanego efektu - na małej powierzchni kolor wydaje się bowiem mniej intensywny.

Dobrze też wiedzieć, że farby z wysokim połyskiem podkreśli wszelkie niedoskonałości podłoża, uwidocznią się nawet krzywizny ścian. Natomiast z pewnością błyszczące ściany są łatwiejsze w utrzymywaniu czystości – brud się nie przyczepia do śliskich powierzchni.

Uwaga! Efekt kolorystyczny będzie lepszy, jeśli do malowania zostaną użyte odpowiednie akcesoria. Pędzel płaski służy głównie do malowania farbami olejnymi, ale można go wykorzystać do farb emulsyjnych - dobrze się nim maluje w narożnikach ścian oraz sufitów. Szerokim pędzlem płaskim (tzw. ławkowcem) maluje się ściany i sufity farbami akrylowymi. Pędzle okrągłe służą do malowania grzejników, rur, jak też stolarki okiennej. Do emalii i lakierów najlepsze są pędzle z naturalnym włosiem, zaś te z syntetycznym przeznaczone są do farb wodnych.

Rolki do uzyskiwania specjalnych efektów na ścianach Rolki do uzyskiwania specjalnych efektów na ścianach Rolki do uzyskiwania specjalnych efektów na ścianach Rolki do uzyskiwania specjalnych efektów na ścianach
Rolki do uzyskiwania specjalnych efektów na ścianach (fot. Praktiker)

Wałki służą do malowania dużych i płaskich powierzchni farbami emulsyjnymi (czyli akrylowymi, silikonowymi, silikatowymi, lateksowymi, wapiennymi oraz winylowymi). Przy chropowatym podłożu dobrze jest użyć wałka z dłuższym runem.

Poziome pasy na ścianach obniżają pomieszczenie Pionowe pasy na ścianach podwyższają pomieszczenie
Pionowe pasy na ścianach podwyższają pomieszczenie, a poziome sprawiają, że wydaje się ono niższe.
Niskie wnętrza podwyższymy malując sufit na jasny kolor Niskie wnętrza obniżymy malując sufit na ciemny kolor
Niskie wnętrza podwyższymy malując sufit na jasny kolor. Odwrotnie będzie, gdy w zbyt wysokim wnętrzu sufit pomalujemy ciemniejszą farbą niż ściany.
Metoda na skrócenie pomieszczenia
Zastosowanie na ścianie, znajdującej się naprzeciw wejścia, ciemnego koloru sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się krótsze. Malując dwie przeciwległe ściany na ten sam kolor, możemy je optycznie przybliżyć (ciemne kolory) lub oddalić (jasne kolory), czyli w ten sposób wydłużyć lub skrócić pomieszczenie.

Efekty specjalne

Farba strukturalna
Bardzo interesujące efekty daje zastosowanie farb strukturalnych (fot. Fox Dekorator).

Ściana może być kolorowa, ale wcale nie musi być gładka. I nie chodzi tu tylko o wzory na ściany, którymi dodatkowo się ją dekoruje (np. przy pomocy szablonów, nakładając na wzór masę szpachlową lub farbę w innym kolorze).

Pokój pomalowany na jednolity kolor prezentuje się bardzo dobrze, ale niektórym może wydawać się mało ciekawy. Dlatego coraz popularniejsze stają się techniki malarskie pozwalające na indywidualne aranżowanie kolorów i faktur na ścianach.

Interesująco wyglądają tzw. przecierki, polegające na nakładaniu kolejnej warstwy farby (w innym odcieniu lub nawet kolorze) na jeszcze wilgotną poprzednią. Pozwala to „zdejmować” (wałkiem, szmatką lub pędzlem) niezaschnięte fragmenty – to daje na ścianie efekt fantazyjnych i wielobarwnych wzorów.

Z kolei farby strukturalne nakłada się grubą warstwą przy użyciu szpachli i po wstępnym przeschnięciu powłoki fakturuje się ją wałkiem, szmatką lub gąbką (można także kielnią, szpachelką bądź pacą zębatą) do uzyskania pożądanej faktury.

Trzeba jednak pamiętać, że na ścianach fakturowych szybciej osadza się kurz i trudniej się go pozbyć.

Tynki srukturalne produkowane w postaci gotowych mas po nałożeniu na ścianę maskują nierówności i uszkodzenia powierzchni Ciekawym rozwiązaniem jest zakup naklejek na ściany: mogą stanowić fantazyjną ozdobę np. nad łóżkiem w sypialni
Tynki srukturalne produkowane w postaci gotowych mas po nałożeniu na ścianę maskują nierówności i uszkodzenia powierzchni. Można je stosować na podłoża betonowe, tynki cementowe i cementowo-wapienne – także malowane farbą olejną: jeśli się nie łuszczy i nie odchodzi, taką pomalowaną powierzchnię wystarczy zmatowić i przemyć (fot. Beckers) Ciekawym rozwiązaniem jest zakup naklejek na ściany: mogą stanowić fantazyjną ozdobę np. nad łóżkiem w sypialni (fot. Decardi)

 

Hanna Czerska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość tenka

16 Lis 2019, 10:21

sciany w salonie pomalowałam farbą plamoodporną magnat ceramic ze wzgledu na moje male dzieciaczki ktore uwielbiaja malowac po scianac

time image

Gość Aneta

17 Sie 2015, 09:55

Zamiast farby z gotowym kolorem fajnie jest urozmaicić wnętrze pokrywając np. jedną ścianę strukturą dekoracyjną. Ja mam w salonie jedną ścianę z imitacją betonu. Naprawdę efekt jest rewelacyjny.

time image

Gość Marlen

10 Lut 2015, 10:09

Ta taśma, o której wspomniał Henryk rzeczywiście jest najlepsza. Co do wzorów na ścianę, fajnym pomysłem są tapety do malowania-winylowe. Mają przeróżne wzory i można je pomalować na dowolny kolor. Ja zrobiłam to tak:tapetę pomalowałam farbą Beckersa kolorem 1500-N, a na to ...

time image

Gość użytkownik

27 Wrz 2014, 23:23

Czasami zamiast farby warto użyć jakiejś oryginalnej tapety z ozdobnym dekorem.

time image

Gość Heniek

06 Sie 2012, 12:35

Nie jestem przekonany do szablonów i naklejek. Aby namalować paski lub inny wzór najlepiej jest użyć taśmy malarskiej. I uwierzcie mi, jesli użyjecie taśmy dobrej jakości, farba nie będzie podciekać, ani zrywać się razem z nią a linia wyjdzie równa. Ja używam taśmy blue dolphin ...

time image

09 Kwi 2011, 21:48

Cytat mam pytanie... chcę zrobić pokój w kolorze jasnego fioletu i kwadraty (wzorki) ciemnego fioletu. mam jakoś ułożyć sobie wzór ( jak tak to jaki? ) czy porozrzucać byle gdzie? pomóżcie . najlepiej weź sobie kartkę ...

time image

Gość Eysha

09 Kwi 2011, 15:44

mam pytanie... chcę zrobić pokój w kolorze jasnego fioletu i kwadraty (wzorki) ciemnego fioletu. mam jakoś ułożyć sobie wzór ( jak tak to jaki? ) czy porozrzucać byle gdzie? pomóżcie ;).

time image

01 Cze 2010, 12:37

No ciężko jest dobierać komuś kolory, bo nikt nie zna twoich upodobań. Ktoś ci doradzi, a [potem nie wyjdzie tak, jakbyś tego chciała. Wydaje mi się, ze warto jednak samemu najpierw porozglądać się po sklepach. Wejdź sobie na stronę decorations.pl - maja tam ogromny wybór farb, ...

time image

Gość paula

01 Kwi 2010, 20:55

niedlugo bede remontowala moj salon:) jak na tym ostatnim obrazku bede tynkowala:)bardzo mi sie to podobna od razu wieszy pokoj sie wydaje a szczegulnie jesli ma sie dlugi salon i na koncu salonu po srodku jest sredniej wielkosci okno.mam ciemny ten pokoj wiec tylko mam problem z kolorami wiecie ...

time image

01 Lut 2010, 20:17

Można też spreyem

time image

31 Sty 2010, 09:55

w artykule jest błąd dotyczący malowania grzejników pedzlami okrągłymi,dużo przydatniejsze są krzywaki!

time image

Gość asia

10 Gru 2009, 13:36

mam niebieskie łóżko i żółto- niebieskie fotele. szukam ciekawego pomysłu na pomalowanie ścian, żeby pokój wyglądał przytulnie i młodzieżowo. . zaznaczam, że mój pokój jest niewielkich rozmiarów. proszę o poradę. z góry dziękuje:)

time image

04 Maj 2009, 13:51

zdecydowanie takłączenie kolorów najlepiej się sprawdza w zestawieniu kontrastowym

time image

Gość Demi

03 Maj 2009, 10:47

Czy jasna podłoga będzie pasować do ciemnych mebli?

time image

Gość ola

28 Sty 2009, 19:43

A gdzie można kupić takie naklejki na ścianę? Ja wszędzie szukałam i nie znalazłam. Proszę odpisz

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Wykonanie dekoracyjnej wnęki z oświetleniem LED
Wykonanie dekoracyjnej wnęki z oświetleniem LED
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje