Artykuły: Ściany i stropy
Najczęściej stosowane stropy w domach jednorodzinnych - charakterystyka
W budownictwie jednorodzinnym zastosowanie ma kilka systemów stropowych. Nie ma tu znaczenia technologia, w jakiej wykonano ściany budynku.
Stropy typu filigran - zalety i wady
Stropu typu filigran są w zasadzie odmianą żelbetowych stropów monolitycznych wykonywanych bezpośrednio na budowie, jednak przygotowanie części ich konstrukcji odbywa się w zakładzie betoniarskim - są więc prefabrykowane.
Jakie są cechy ściany jedno-, dwu- i trójwarstwowej? Jakie są koszty ich wykonania?
Około 90% budynków jednorodzinnych ma ściany murowane. Wybór tej technologii dla większości inwestorów jest oczywisty, jednak pozostaje jeszcze kwestia, czy przegroda ma być jedno-, dwu- czy trójwarstwowa. Rodzaj konstrukcji i dobrane materiały przez co najmniej kilkadziesiąt lat będą decydowały o ciepłochronności, ochronie przed hałasem i komforcie użytkowania domu. Na etapie budowy rzutują zaś na koszty i pracochłonność robót.
Ściany jednowarstwowe z ceramiki poryzowanej - szczegóły wykonawcze
Podstawową zaletą ściany jednowarstwowej jest proste i szybkie murowanie. Metr kwadratowy muru powstaje zaledwie w ciągu godziny, a składa się na niego standardowo jedynie 16 pustaków i tylko 4 poziome spoiny.
Cztery warianty podwyższenia ścianki kolankowej. Niezbędne formalności
Podwyższenie ścianki kolankowej to poważne przedsięwzięcie, wiążące się z dużymi nakładami pracy i kosztów. Ale taka przebudowa to często jedyna możliwość, aby na poddaszu urządzić wygodne pomieszczenie mieszkalne.
Ściany i stropy - najczęściej zadawane pytania
Ściany i stropy tworzą konstrukcję każdego domu. Można je wykonać na wiele sposobów. Najpopularniejsze są, znane od lat, przegrody murowane, których wznoszenie jest czasochłonne, lecz gwarantuje trwałość i ciepłochronność. Aby móc wybrać optymalne rozwiązania, warto poznać wady i zalety wszystkich możliwych wariantów, a najłatwiej to zrobić, czytając odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Budowa ścian z betonu komórkowego - poradnik praktyczny
Każdemu inwestorowi zależy na tym, by wybrać najlepszą opcję budowania, żeby dobrane materiały były najwyższej jakości, spełniały oczekiwania podczas budowy i sprawdziły się w użytkowaniu. W ogromie urozmaiconego asortymentu znalezienie tego optymalnego nie jest proste. Beton komórkowy to jeden z najpopularniejszych budulców, przybliżamy więc jego właściwości i specyfikę murowania z niego ścian.
Jakie są pożądane parametry techniczne ścian zewnętrznych?
Ściany to jedne z najważniejszych elementów domu. Nie tylko odgradzają wnętrza od środowiska zewnętrznego, ale pełnią także istotną funkcję konstrukcyjną. Muszą być więc jednocześnie wytrzymałe i trwałe, zapewniać dobrą izolacyjność cieplną, szczelność i dźwiękoszczelność, a przy tym być estetyczne.
Jakie są najważniejsze cechy stropów?
Zadaniem stropu jest przenoszenie obciążeń oraz oddzielanie kondygnacji. Dlatego najważniejsze cechy tego elementu to wytrzymałość, zdolność tłumienia hałasu i ciepłochronność. Dobrze przy tym, jeśli strop jest łatwy w montażu. Czy da się pogodzić te wszystkie wymagania?
Ściany z ceramiki poryzowanej - zalety i schematy
Ceramika poryzowana to materiał coraz chętniej wykorzystywany do wykonywania ścian. Charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami termoizolacyjnymi, jest lekki, a przy tym wytrzymały. Sposób wznoszenia przegród z tego budulca zależy od zastosowanej technologii. Do wyboru jest wariant jedno-, dwu- i trójwarstwowy.
Jakie są sposoby eliminacji hałasów ze ścian i stropów?
Ściany zewnętrzne to kluczowy element tłumiący dźwięki dobiegające z zewnątrz. Mają dużą powierzchnię. Ponadto nawet bardzo przeciętna ściana zapewnia lepsze wyciszenie niż bardzo dobre okno.
Konstrukcja domu: jak wyciszyć dźwięki powietrzne i materiałowe?
Co zrobić, żeby wyciszyć niepożądany dźwięk powietrzny? Jak wyciszyć dźwięki materiałowe?
Projektowanie i konstrukcja cichego domu
Cisza w domu jest tak samo potrzebna, jak odpowiednia temperatura, światło czy świeże powietrze. W hałasie nie wypoczniemy, a domownicy będą sobie wzajemnie przeszkadzać. Na szczęście, świadomość tego, jak ważny jest komfort akustyczny, rośnie wśród inwestorów i projektantów.
Wiemy, ile kosztuje wybudowanie 1 m2 ściany!
Wszystkie technologie budowy domu dostępne na rynku spełniają obowiązujące wymagania dotyczące ciepłochronności ścian, jednak różnią się tempem budowy, sposobem wykończenia elewacji oraz KOSZTAMI.
13 błędów popełnianych podczas murowania ścian
Choć tradycyjne technologie wznoszenia ścian znane są od wielu lat, to wciąż pojawiają się różnego typu nowości i udoskonalenia, które wymagają od wykonawców nie tylko wiedzy i doświadczenia ale również odpowiednich narzędzi. Niekiedy murarze lekceważą zalecenia producentów i popełniają błędy, które wpływają na jakość robót. Oto najczęstsze z nich.
11 błędów popełnianych przy wykonywaniu stropów
W domach jednorodzinnych najczęściej stosowane są stropy gęstożebrowe i żelbetowe wylewane na mokro na budowie, a także prefabrykowane i półprefabrykowane przygotowywane w fabryce. Niestety, ryzyko błędów wykonawczych nie zależy od technologii ich wykonania, a od sumienności i doświadczenia ekipy stawiającej dom.
Składanie ścian z ciężkiego prefabrykatu drewnianego zajęło zaledwie 3 dni!
Na wybór konstrukcji szkieletu drewnianego poważny wpływ miał dość długi pobyt w USA. Z technologii jesteśmy bardzo zadowoleni. Jej podstawowa zaleta to szybkość budowania, najważniejsza korzyść - opłaty za ogrzewanie domu i wody użytkowej dla siedmioosobowej rodziny nie przekraczają kwoty 3000 zł - mówią Monika i Adam, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy ściany stawiali w 2007 r.
Murowane ściany dwuwarstwowe małego domu za 82 000 zł
Mąż skrupulatnie porównał parametry materiałów i wypadło mu, że powinniśmy zastosować poryzowane pustaki ceramiczne, bo dają ścianie odpowiednią wytrzymałość, ciepło, zdolność do tłumienia dźwięków, a przede wszystkim - trwałość, długowieczność - mówi Ania, która wraz z Krzyśkiem są Członkami Klubu Budujących Dom, a ściany stawiali w 2011 r.
Dom z pustaków styropianowych postawiony we własnym zakresie
Technologię budowy domu z pustaków styropianowych pierwszy raz zobaczyłem u kolegi, który powiększał swoją restaurację. Byłem w totalnym szoku, widząc pustaki ze styropianu układane jak klocki Lego i beton wlewany w ich otwory. Stwierdziłem, że z takim materiałem sam poradzę sobie z postawieniem domu dla rodziny - mówi Krzysiek, Czytelnik Budujemy Dom, który ściany stawiał w 2011 r.
Przy wznoszeniu ścian z betonu komórkowego najważniejsi są wykonawcy!
Zatrudniliśmy przeszkoloną i certyfikowaną ekipę do wzniesienia ścian z betonu komórkowego - znalezienie jej nie było łatwe. Dla pewności obejrzeliśmy też jej poprzednie realizacje. Nie zawiodła nas na żadnym etapie budowy - podpisaliśmy umowę na generalne wykonawstwo pod klucz. Ściany urosły w 3 tygodnie - mówią Justyna i Olgierd, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy ściany stawiali w 2010 r.
Stropy - słowniczek pojęć
Wybierasz strop? W prosty sposób tłumaczymy znaczenie zwrotów: klawiszowanie, wymian, stempel, wieniec stropowy i żebra rozdzielcze.
Strop gęstożebrowy krok po kroku
Największym uznaniem wśród inwestorów cieszą się obecnie stropy gęstożebrowe, których konstrukcja nośna składa się ze zbrojonych żeber, układanych równolegle do siebie (w rozstawie nie większym niż 60 cm). Rozwiązanie to bardzo cenią projektanci, czego odzwierciedleniem są katalogowe oferty projektów gotowych. Stropy gęstożebrowe zdecydowanie tam przeważają.
Koszt wykonania 1 m2 ściany zewnętrznej trójwarstwowej
Porównujemy koszt wybudowania 1 m2 ściany zewnętrznej trójwarstwowej z betonu komórkowego, pustaków ceramicznych oraz bloczków wapienno-piaskowych o współczynniku Umaks=0,23 i Umaks=0,20, z ociepleniem, tynkiem wewnętrznym, zewnętrznym i robocizną.
Czy warto decydować o konstrukcji stropu?
Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania... Tym razem pomaga wybrać optymalny strop.
Czym kierować się przy wyborze ocieplenia ściany?
Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania... Tym razem pomaga wybrać najlepszy materiał do ocieplenia ściany.
Jak nie pogorszyć wyglądu domu, czyli plusy i minusy podniesienia ścianki kolankowej
Dlaczego inwestorzy podnoszą ścianki kolankowe? Bo im wyższa ścianka, tym więcej przestrzeni na poddaszu. Z dodawaniem kolejnych centymetrów i warstw pustaków trzeba jednak uważać - podniesienie ścianki kolankowej zmienia proporcje budynku i może sprawić, że będzie źle wyglądał.
Budowa ściany trójwarstwowej wykończonej klinkierem
Wykonanie trwałej ściany trójwarstwowej, bez mostków termicznych i z estetyczną elewacją z klinkieru, wymaga czasu, staranności i przestrzegania kilku istotnych zasad sztuki murarskiej.
Ściany dwuwarstwowe z ceramiki poryzowanej - szczegóły wykonawcze
Wzniesienie ściany dwuwarstwowej trwa dłużej i wymaga więcej pracy niż w przypadku ściany jednowarstwowej, jednak jest to bardzo często stosowane rozwiązanie zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i wielomieszkaniowym.
13 błędów popełnianych podczas wznoszenia ścian z betonu komórkowego
Pomimo dużej popularności i ponad 60-letniego doświadczenia w budowaniu z betonu komórkowego, wykonawcy nadal popełniają błędy. Najczęściej bagatelizują oni zalecenia wykonawcze oraz te wynikające z norm dotyczących projektowania i wznoszenia konstrukcji murowych. Opisujemy 13 błędów popełnianych podczas wznoszenia ścian z betonu komórkowego.
Wymagana ciepłochronność ścian w domach jednorodzinnych do 2021 r.
Podstawowy standard izolacyjności przegród budynku wyznacza ministerialne rozporządzenie w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki. Podstawowy, bo dotyczy ono wszystkich nowych domów. Przynajmniej tyle musimy osiągnąć.
Ściany trójwarstwowe - pęknięcia w ceramicznych warstwach murów
Ściany nie miały pęknięć do 2010 r., kiedy gwałtowna burza, a później silne opady deszczu, spowodowały zatopienie całej działki. Piaszczysty grunt zareagował na nadmiar wody - fundamenty osiadły i to spowodowało pęknięcia w ceramicznych warstwach murów, choć nie czuję przewiewania ścian - mówi Krysia, Czytelniczka Budujemy Dom, która ściany własnego domu stawiała 12 lat temu.
Ściany z cienką warstwą ocieplenia ze względu na okiennice i kinkiety
Mury postawiłam z dwóch warstw - wybrałam poryzowane pustaki ceramiczne oraz styropian o gr. 12 cm. Nie tworzyłam grubszej warstwy ocieplenia, bo w znikomym stopniu poprawiłoby to izolacyjność ściany, a także z uwagi na utrudnienia w wieszaniu na murze zewnętrznych kinkietów. Ze względu na grubą warstwę ocieplenia, monterzy, zakładający okiennice kilka lat po przeprowadzce, mieli sporo pracy - mówi Teresa, Członkini Klubu Budujących Dom, która ściany własnego domu stawiała 13 lat temu.
Trójwarstwowe ściany z dekoracyjną elewacją za 65 tys. zł.
Trójwarstwowe ściany z dekoracyjną elewacją odpowiadają mi nie tylko pod względem estetycznym, ale funkcjonalnym. Sprawdzają się wszystkie właściwości, opisywane w literaturze fachowej - jestem wprost zachwycona izolacyjnością cieplną i akustyczną muru... - mówi Wiesia, Czytelniczka Budujemy Dom, która ściany własnego domu stawiała 15 lat temu.
Jednowarstwowe ściany z betonu komórkowego za 28 tys. zł.
Zanim użyliśmy technologii jednowarstwowych ścian z betonu komórkowego, dokładnie ją zgłębiliśmy. Przekonała nas prostota i walory dotyczące izolacyjności cieplnej i akustycznej, trwałości i odporności na żywioły. Dom jest naprawdę ciepły, bo na gaz płynny wydajemy rocznie 3000-4000 zł... - mówią Basia i Janusz, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy ściany własnego domu stawiali 14 lat temu.
Jak zlikwidować zagrzybienie budynku?
Jeśli doszło do zagrzybienia budynku, to samodzielnie poradzimy sobie tylko na bardzo wczesnych jego etapach. Później nieodzowna jest pomoc specjalisty mykologa. Dla laika właściwe rozpoznanie poszczególnych gatunków grzybów domowych i dobór odpowiednich do ich zwalczania środków jest praktycznie niewykonalne.
Wilgoć w przegrodach - czym jest i jak ją usunąć?
Prawie wszystkie materiały budowlane nigdy nie są absolutnie suche i zawierają pewną ilość wody. To zupełnie normalne, bo z wyjątkiem metali, szkła i niektórych tworzyw sztucznych, materiały budowlane pochłaniają lub oddają wilgoć z powietrza, aż osiągną stan równowagi z otoczeniem. Woda wchłonięta z powietrza to tzw. wilgotność sorpcyjna, zmienia się ona w zależnie od temperatury i wilgotności powietrza.