Czym kierować się przy wyborze ocieplenia ściany?

Czym kierować się przy wyborze ocieplenia ściany?

Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania... Tym razem pomaga wybrać najlepszy materiał do ocieplenia ściany.

Dociekliwy Inwestor: - Mówiliśmy o materiałach do stawiania ścian nośnych, ale czym kierować się przy wyborze warstwy ociepleniowej?

Majster Guru: - Do utworzenia warstwy ociepleniowej w ścianach zewnętrznych wykorzystuje się głównie styropian bądź wełnę mineralną. Pod względem ciepłochronności mają one podobne właściwości - współczynnik przewodności cieplnej λ w granicach 0,036-0,042 W/(m·K), ale znacznie różnią się paroprzepuszczalnością, elastycznością, ognioodpornością i reakcją na chemikalia. Najczęściej wykorzystywanym materiałem do ociepleń ścian jest styropian, który charakteryzuje się niską nasiąkliwością, ale też dużym oporem dyfuzyjnym - słabo przepuszcza parę wodną. Ogranicza to możliwość odprowadzenia wilgoci na zewnątrz, co niekiedy może doprowadzić do trwałego zawilgocenia murów. Zjawisko takie może wystąpić, gdy w pomieszczeniach nie działa wentylacja lub ściany są już zawilgocone, np. w wyniku zalania czy długotrwałego niedogrzania.

Termoizolację układamy ze sztywnych płyt odmiany "fasada", a w miejscach narażonych na długotrwałe zawilgocenie, np. w obrębie cokołów, styropian "hydro" lub pokrewny materiał - polistyren ekstrudowany XPS. Niestety, wyroby ze styropianu nie są odporne na kontakt z wieloma rozpuszczalnikami (benzyną, acetonem), co trzeba uwzględnić, gdy stykają się z impregnatami czy niektórymi powłokami asfaltowymi.

Natomiast wełna mineralna zapewnia dobre "oddychanie" ściany, ale w przypadku zamoknięcia długo utrzymuje wilgoć, zmniejszając przy tym znacząco swoje własności ciepłochronne. Dlatego od strony zewnętrznej nigdy nie może być osłonięta warstwą o niskiej paroprzepuszczalności. Jest materiałem niepalnym, odpornym na większość substancji chemicznych.

Wełna mineralna produkowana jest w kilku odmianach, dostosowanych do konkretnego zastosowania, różniących się głównie gęstością (masą objętościową). Do ocieplenia ścian trójwarstwowych i metodą "suchą" wykorzystuje się odmiany o średniej gęstości 50-60 kg/m³, natomiast ciężkie, o masie objętościowej 140-160 kg/m³, stosowane są w technologii BSO. Alternatywnie można użyć też wełny lamelowej o ukierunkowanym układzie włókien, która zastępuje ciężkie odmiany tego materiału.

Na pytania odpowiadał: Norbert Skupiński
fot. otwierająca arturo72 (forum.budujemydom.pl)

Materiały do pobrania:
pdf icon Konsultacje z Majstrem Guru cz. 4
Norbert Skupiński
Norbert Skupiński

Z mediami jestem związany od 20 lat. Bardzo lubię pisać i redagować, starając się dopasować przekaz do konkretnej grupy odbiorców. W AVT Korporacja pracuję od dekady. Początkowo zajmowałem się infrastrukturą sportową, potem budownictwem - w miesięczniku „Budujemy Dom” i w tematycznych dodatkach specjalnych.

Moją największą pasją jest zwiedzanie bliższych i dalszych miejsc, o których piszę na swoim blogu podróżniczym. Poza tym interesuję się tematyką międzynarodową i geografią polityczną. W wolnych chwilach jeżdżę na rowerze, pływam i gram w koszykówkę.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz