Czy ocieplenie starego domu może spowodować zawilgocenie ścian?

Czy ocieplenie starego domu może spowodować zawilgocenie ścian?

Czy ocieplenie starego domu może spowodować zawilgocenie ścian ze względu na utrudnioną wymianę powietrza w pomieszczeniach?

Odpowiedź eksperta: Przenikanie powietrza przez przegrody budowlane jest zjawiskiem tak marginalnym, że praktycznie nie ma żadnego wpływu na jakość powietrza w pomieszczeniach. Za to odpowiada zawsze prawidłowa wentylacja budynku.

Najczęściej pod pojęciem "oddychania" ścian rozumiana jest ich paroprzepuszczalność, czyli zdolność do odprowadzenia pary wodnej. Para wodna w nieznacznym stopniu przenika przez przegrody, natomiast przy źle wykonanej ścianie może powodować wykraplanie się wody w jej wnętrzu, co prowadzi do trwałego zawilgocenia.

W praktyce - w normalnych warunkach użytkowania pomieszczeń mieszkalnych i przy prawidłowej wentylacji - ocieplenie domu styropianem nie wpływa znacząco na mikroklimat, pod warunkiem że wcześniej mur nie został mocno zawilgocony np. w wyniku braku wentylacji i przemarzania ścian lub podczas budowy, gdyż tzw. punkt rosy z reguły "wypada" poza grubością ściany. Przy ociepleniu może dochodzić do wykroplenia się pary wodnej w warstwie termoizolacji, ale możliwość odparowania przez tynk zapobiega jej trwałemu zawilgoceniu.

Redakcja BD
fot. otwierająca: Termo Organika

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz