Najczęściej stosowane stropy w domach jednorodzinnych - charakterystyka

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Najczęściej stosowane stropy w domach jednorodzinnych - charakterystyka

W budownictwie jednorodzinnym zastosowanie ma kilka systemów stropowych. Nie ma tu znaczenia technologia, w jakiej wykonano ściany budynku.

Rodzaje stropów

Wybór stropu zależy od projektanta konstrukcji, który w zależności od cech geometrycznych budynku - jego kształtu, rozpiętości w świetle podpór, przewidywanego obciążenia - dobiera odpowiedni system stropowy. Ponadto przy analizie projektowej powinien on uwzględnić możliwości montażowe i transportowe, dostępność materiałów, a także kwestie ekonomiczne.

Najczęściej stosowane są następujące rodzaje stropów:

  • gęstożebrowe (różne systemy);
  • żelbetowe (monolityczne) wylewane na budowie;
  • prefabrykowane (np. z płyt żerańskich, kanałowych, sprężone);
  • półprefabrykowane (np. typu filigran);
  • drewniane.

Charakterystyka stropów gęstożebrowych

To najczęściej stosowane rozwiązanie w naszym kraju. Ich popularność wynika z dużej dostępności (wielu producentów), łatwości projektowania i wykonania. Wśród stropów gęstożebrowych wyróżnia się wiele typów, np. Teriva, Fert, Ackerman, Cerit, DZ-3, Ceram.

Strop gęstożebrowy - jak wskazuje nazwa - składa się z wielu, gęsto usytuowanych żeber, które pełnią funkcję nośną. Mogą być one prefabrykowane, półprefabrykowane lub wykonywane na miejscu budowy (stropu Ackermana). Na rynku dostępne są również stropy gęstożebrowe układane na belkach sprężonych. Tego typu rozwiązanie umożliwia montaż stropu bez podparcia montażowego.

Przestrzenie pomiędzy żebrami wypełnia się najczęściej różnego rodzaju pustakami. Elementy te mogą być wykonane z betonu, keramzytobetonu, ceramiki, betonu komórkowego, płyt drewnopochodnych a nawet z tworzywa sztucznego. Zadaniem pustaków jest wypełnienie przestrzeni w stropie, nie biorą one zaś udziału w jego "pracy". Dlatego elementy wypełniające powinny być lekkie, łatwe do układania i niedrogie. Ich cechy wytrzymałościowe są drugorzędne, chociaż powinny zapewnić odpowiednią nośność w trakcie montażu.

Płyta żelbetowa
Odmianą stropów gęstożebrowych są produkty zespolone, w których konstrukcję stanowi płyta żelbetowa o grubości 4 cm i szerokości 60 cm, z zatopioną centralnie - osiowo na całej długości panelu - stalową kratownicą. (fot. Konbet Poznań)

Dzięki niewielkiej masie, tego typu stropy można montować ręcznie. Jak wspomniano, podpór montażowych nie wymagają tylko belki sprężone. Ważne, by w miejscach występowania ścian działowych lub innych elementów dociążających wykonać wzmocnienia w postaci podwójnych żeber (dwie belki nośne ułożone obok siebie). Jeśli strop ma większą rozpiętość, to potrzebne są też żebra rozdzielcze (najczęściej przy rozpiętości ponad 4 m). Dzięki nim ogranicza się ugięcia, mogące spowodować powstanie rys.

Dzięki niewielkiej masie, tego typu stropy można montować ręcznie. Jak wspomniano, podpór montażowych nie wymagają tylko belki sprężone. Ważne, by w miejscach występowania ścian działowych lub innych elementów dociążających wykonać wzmocnienia w postaci żeber rozdzielczych. Elementy te stosuje się również w przypadku dużych rozpiętości. Dzięki temu ogranicza się ugięcie stropu i zapewnia mu odpowiednią sztywność.

Po ułożeniu belek, pustaków stropowych i zazbrojeniu stref przypodporowych oraz wieńców, konstrukcję zalewa się warstwą nadbetonu. Najczęściej jest to mieszanka betonowa, dostarczona na budowę z pobliskiej wytwórni betonu. Do dostarczenia mieszanki betonowej na strop najlepiej zamówić pompę do betonu. Ważne, by mieszanka betonowa była dobrze zawibrowana.

Wykonany w ten sposób strop można obciążać po kilku dniach - nie ściągając podpór montażowych. Te można zdemontować dopiero po 28 dniach, czyli po czasie, kiedy beton osiągnie swoją pełną wytrzymałość.

Charakterystyka stropów monolitycznych

Również cieszą się dużą popularnością. Technologia polega na przygotowaniu podpór montażowych oraz szalunku na całej powierzchni stropu, a następnie zazbrojeniu płyty stropowej wg projektu za pomocą prętów lub siatek zbrojeniowych. Tak przygotowaną konstrukcję zalewa się mieszanką betonową. Podobnie, jak w przypadku stropu gęstożebrowego, najlepiej zamówić ją wraz z pompą w najbliższej wytwórni.

Strop monolityczny stosuje się najczęściej przy skomplikowanych kształtach budynku i przy większych obciążeniach. Można go dowolnie kształtować oraz wzmacniać, np. na obciążenia skupione. Ta technologia umożliwia też kształtowanie płyt balkonowych, wysuniętych poza obrys budynku. Jednak trzeba pamiętać, że takie wykonanie balkonu (jeśli właściwie się go nie zrobi) oznacza duży mostek termiczny.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Tak, jak w przypadku stropów gęstożebrowych, przy stropie monolitycznym wylewanym na mokro podpory montażowe można zdemontować dopiero po 28 dniach, czyli po czasie, po którym beton osiągnie swoją pełną wytrzymałość.

Strop monolityczny
Stropy monolityczne wykonuje się zazwyczaj przy skomplikowanych kształtach budynku i przy większych obciążeniach. (fot. M. Szymanik)

Charakterystyka stropów prefabrykowanych

Wykonywane są z różnych elementów: płyt kanałowych, żelbetowych, z betonu komórkowego itp. Powszechnie stosowane przed laty płyty żerańskie znów zyskują coraz więcej zwolenników.

Zaletą stropów prefabrykowanych jest to, że nie wymagają podpór montażowych. Prefabrykaty układa się na ścianach za pomocą dźwigu (niestety nie na każdą działkę da się nim wjechać), następnie wykonuje się zbrojenie wieńców, a przestrzenie pomiędzy płytami zbroi się prętami i zalewa betonem. Tego rodzaju stropy stosuje się przede wszystkim w budynkach o prostych rzutach i prostym układzie konstrukcyjnym podpór. Płyt nie można montować wspornikowo - za wyjątkiem stropów z betonu komórkowego, które mogą być wysunięte poza obrys budynku maksymalnie na 150 cm.

Jeśli w stropie występują otwory o wymiarach większych niż 25 × 25 cm, to należy stosować tzw. wymiany stalowe (inaczej nazywane wieszakami) lub ramy H - jeśli otwory mają znacznie większe wymiary. To dodatkowo podraża strop, ponieważ wieszaki powinny być zabezpieczone antykorozyjnie, a niekiedy także ocynkowane.

Charakterystyka stropów półprefabrykowanych

Są odmianą stropów monolitycznych. Najpopularniejszym typem jest strop typu filigran (znany też pod nazwą 2K).

Najważniejszym elementem w tym wariancie są zazbrojone płyty, wykonane na wymiar w zakładzie prefabrykacji. Tworzą konstrukcję stropu, a jednocześnie stanowią tracony szalunek. Na nich układa się dodatkowe zbrojenie, a następnie całość zalewa warstwą nadbetonu.

Tego rodzaju stropy wymagają wykonania podparcia montażowego w postaci słupów i ciągłych podpór belkowych. Montaż płyt odbywa się za pomocą dźwigu.

Stropy filigran znakomicie się sprawdzają w budynkach o skomplikowanych kształtach. Można je dodatkowo wzmacniać.

Charakterystyka stropów drewnianych

To rozwiązanie stosowane głównie w domach drewnianych lub domkach letniskowych o lekkiej konstrukcji. Wykonuje się je na belkach drewnianych o przekroju prostokątnym lub dwuteowych. Prace nie są kłopotliwe, niewątpliwą zaletą jest też eliminacja robót mokrych (jedynymi elementami wylewanymi "na mokro" są wieńce opuszczone - jeśli ściany są murowane). Montuje się je szybko i można je użytkować zaraz po skończeniu prac.

Ze względu na niewielką masę, tego typu konstrukcje są podatne na ugięcia, przenoszą drgania i dźwięki uderzeniowe.

Wieniec - istotny element oparcia stropu

Oprócz właściwego oparcia stropów należy również zadbać o właściwe ukształtowanie strefy przypodporowej, czyli wieńca. Zgodnie z normą PN-EN 1996-1-1 wieńce powinny przenosić obliczeniową siłę rozciągającą równą 45 kN. We wcześniejszych wydaniach normy murowej był zapis, że wieniec powinien mieć przekrój żelbetowy minimum 0,025 m². Są to zatem konkretne i wystarczające wskazówki, jak należy taki wieniec zaprojektować.

Sposób wykonania wieńca zależy od typu zastosowanego stropu i powinien być określony w projekcie budynku. Niezależnie od rodzaju, ważne jest, by element ten był prawidłowo zaizolowany. W przeciwnym razie będzie on generatorem mostków termicznych. Najbardziej wymagające pod tym względem są budynki, w których ściany wykonane są w technologii jednowarstwowej. W tym wariancie niezbędne jest zastosowanie dodatkowego ocieplenia (nie tylko przy wieńcu, ale także przy nadprożach). Takiego problemu nie ma przy ścianach dwu- lub trójwarstwowych, których całe powierzchnie są pokryte izolacją cieplną.

Wieniec - istotny element oparcia stropu
Wieniec wymaga ocieplenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku ścian jednowarstwowych, które nie są całe pokryte izolacją. (fot. Rector)

Tomasz Rybarczyk

Zdaniem naszych Czytelników

time image

27 Lut 2020, 08:15

Dnia 6.04.2010 o 23:15, retrofood napisał: Cytat ćzy strop monolityczny wylewany na budowie można opierać bezpośrednio na porotermie, czy trzeba dać warstwę cegły pełnej lub 10 cm betonu?.. Czas najwyższy - to wezwanie do ...

time image

27 Lut 2020, 05:58

41 minut temu, Gość krzysiek1990 napisał: to kilka tygodni roboty Chyba wtedy gdy tego stropu jest kilka hektarów

time image

Gość krzysiek1990

27 Lut 2020, 05:14

To prawda, strop żelbetowy to kilka tygodni roboty i praktycznie przerwa na budowie w innych pracach. Zdecydowanie szybszymi technologiami są np. stropy kanałowe. Ale przy domu jednorodzinnym absolutnie wystarczający jest moim strop gęstożebrowy. Technologia bardzo prosta, niewymagająca ...

time image

09 Gru 2014, 21:21

Cytat Stropy żelbetowe są dość tanie i łatwe do wykonania? Co to za bzdura? Najdroższe ze wszystkich i najwięcej przy nich roboty (zbrojenie). Nie tylko zbrojenie, ale też pełne deskowanie. To jest robota na kilkanaście ...

time image

Gość M

29 Lis 2014, 19:32

Stropy żelbetowe są dość tanie i łatwe do wykonania? Co to za bzdura? Najdroższe ze wszystkich i najwięcej przy nich roboty (zbrojenie).

time image

Gość krzysiek29

25 Gru 2010, 13:19

tak strop ackermana podpieramy pod pod belkami a więc pod miejscami łączenia pustaków;wypadałoby ten błąd poprawić.

time image

Gość budowlaniec

21 Maj 2010, 20:45

strop Akerman nie potrzebuje pełnego deskowania, tylko w miejscach łączenia sie pustaków...

time image

06 Kwi 2010, 21:15

Cytat ćzy strop monolityczny wylewany na budowie można opierać bezpośrednio na porotermie, czy trzeba dać warstwę cegły pełnej lub 10 cm betonu?.. Czas najwyższy - to wezwanie do Admina - aby uniemożliwił pisanie anonimowych ...

time image

Gość eska

06 Kwi 2010, 17:03

ćzy strop monolityczny wylewany na budowie można opierać bezpośrednio na porotermie, czy trzeba dać warstwę cegły pełnej lub 10 cm betonu?..

time image

Gość viper

08 Lut 2010, 18:20

a co ze stropami monolitycznymi z prefabrykatów sprężonych? tzw. stropy strunobetonowe?

time image

Gość inz

13 Lut 2009, 14:52

Autor zapomnial o nowoczesnych rozwiazaniach stropow drewnianych: belki I-Joist (firm Steico lub Kronopol) oraz genialne rozwiazanie dla ludzi przewidujacych rozprowadzenie ciepla z kominka lub rekuperatora nie wymagajace obnizania stropu Posi Joisty firmy Mitek. Zalety pref. belek stropowych: ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje