Artykuły: Ściany i stropy
Instrukcja murowania z bloczków z betonu komórkowego
Producenci materiałów budowlanych, w tym elementów murowych, mają obowiązek określić zakres ich wykorzystania. Dlatego oprócz istotnych dokumentów, które są niezbędne ze względów formalnych (deklaracji właściwości użytkowych, karty charakterystyk - jeśli są wymagane), do swoich wyrobów załączają zawsze instrukcję użytkowania.
Nie zastosowaliśmy ocieplenia na jednowarstwowych ścianach
Jednowarstwowe przegrody wznieśliśmy z bloczków betonu komórkowego. Z powodów ekologicznych odrzuciliśmy ocieplenie ze styropianu - mówią Agnieszka i Rafał, którzy ściany stawiali w 2018 r.
Ściany ze styromuru sprawdzają się nadzwyczajnie!
Dla nas, którzy planowaliśmy samodzielne wznoszenie ścian, budowanie ze sturomuru wydawało się szybsze i łatwiejsze, w porównaniu z klasycznym z ceramiki. Styromur sprawdza się nadzwyczajnie - mówią Jola i Krzysiek, którzy ściany stawiali w 2011 r.
Murarze fachowo ułożyli elewację z cegły klinkierowej
W silikacie łatwo drąży się bruzdy na instalacje i otwory pod szafki. Natomiast fasada z klinkieru jest piękna i bezobsługowa - mówią Kasia i Kamil, którzy ściany stawiali w 2014 r.
Pustak ceramiczny idealnie nadawał się do budowy naszego domu
Do szybkiej budowy, na dodatek prowadzonej od listopada do czerwca (pod klucz), niezbędne były materiały najlepszej jakości. Pustak ceramiczny idealnie nadawał się do bardziej wilgotnej pogody - mówią Monika i Irek, którzy ściany stawiali w 2018 r.
Jakie są rodzaje cegieł i ich wymiary?
Do produkcji cegieł używa się różnych surowców mineralnych, które w procesie suszenia, wypalania lub kontaktu z parą wodną uzyskują odporność na czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Jakie są rodzaje i wymiary cegieł? Jakie mają właściwości?
Stropy drewniane - rodzaje i schemat wykonania
Stropy drewniane są stosunkowo tanie i łatwe w wykonaniu. Jednak dość znacznie uginają się. Są też mniej trwałe i odporne na ogień od innych stropów oraz gorzej usztywniają budynek. Wykonuje się je zarówno w budynkach jednorodzinnych drewnianych, jak i murowanych.
Strop monolityczny żelbetowy - wylewany na mokro
Strop żelbetowy wylewany na budowie to popularne rozwiązanie. W artykule pokazujemy schemat budowy stropu monolitycznego żelbetowego, wylewanego na mokro.
Stropy betonowe (stropy gęstożebrowe)
W Polsce, w budownictwie mieszkaniowym, na ogół stosuje się stropy gęstożebrowe. Ich popularność przede wszystkim wynika z dostępności - jest bowiem wielu producentów oferujących takie stropy. Często można również kupić je u lokalnych wytwórców. Ponadto łatwo się je produkuje i układa na budowie.
Stropy prefabrykowane i żelbetowe stropy półprefabrykowane
W artykule pokazujemy schemat budowy stropu prefabrykowanego i żelbetowego stropu półprefabrykowanego.
Jakie właściwości ścian są najważniejsze?
Niezależnie od wybranej technologii i sposobu wykończenia, ściany mają spełniać kilka parametrów.
Podstawowe zasady murowania ścian
Choć ściany muruje się od stuleci i wydawać by się mogło, że wszystko na ten temat już dawno wiadomo, to praktyka na budowie pokazuje co innego. Błędy wykonawcze na etapie murowania wciąż się zdarzają. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zaleceń wykonawczych, zawartych w normie murowej Eurokod 6, oraz zaleceń producentów danych systemów.
Wykonywanie stropów - ograniczenia i nadzór
Strop pełni w każdym budynku ważną rolę. Przenosi obciążenia stałe, takie jak ściany działowe i warstwy podłogowe, oraz zmienne - meble czy przebywające w pomieszczeniach osoby. Stanowi również barierę akustyczną pomiędzy kondygnacjami. O to, by był wytrzymały, charakteryzował się zdolnością do tłumienia hałasu i ciepłochronnością, zadba projektant, natomiast rolą inwestora jest zapewnienie nadzoru nad etapem wykonawczym.
Solidna ściana - krok po kroku (na przykładzie ściany dwuwarstwowej ocieplonej styropianem)
W 19 krokach opisujemy dwa etapy wykonania ścian: etap I - konstrukcja, etap II - ocieplenie.
Błędy popełnione podczas wykonywania stropów
W artykule omawiamy powszechne błędy popełnione podczas wykonywania stropów żelbetowych w domach murowanych lub stropów drewnianych w domach z drewna.
Charakterystyka ścian dwuwarstwowych z betonu komórkowego, pustaków ceramicznych i silikatów
Zdecydowana większość domów w naszym kraju powstaje ze ścianami w technologii dwuwarstwowej. O ile w przypadku ocieplenia do wyboru są w zasadzie dwa materiały - styropian i wełna - to mur można wznieść z kilku budulców - ceramiki, betonu komórkowego, silikatów, keramzytu, kształtek styropianowych. Czym się różnią ich walory użytkowe?
Termomodernizacja: którędy z domu ucieka ciepło?
Według różnych szacunków ponad 70% domów w Polsce jest niedostatecznie zaizolowanych, a aż ponad 3 mln w ogóle nie ma ocieplonych ścian. Normą w takich budynkach są wygórowane wydatki na ogrzewanie, które często i tak nie skutkują podniesieniem komfortu mieszkania. Choć termomodernizacja domu jednorodzinnego jest kosztowna, warto rozważyć, czy nie przeprowadzić takiej inwestycji.
Zalety i wady budowy ścian w technologii jednowarstwowej
Ściany to jeden z najważniejszych elementów każdego domu, dlatego wyborowi technologii, w jakiej mają być wykonane, warto poświęcić sporo uwagi. W naszym kraju zdecydowana większość budynków jednorodzinnych ma przegrody murowane - jedno-, dwu- lub trójwarstwowe. Na co zwrócić uwagę przy wznoszeniu przegród jednowarstwowych bez ocieplenia?
Rozpiętość i grubość stropu
Rozpiętość stropu to odległość pomiędzy jego podporami, którymi są najczęściej ściany, podciągi (belki podtrzymujące strop, zastępujące ściany nośne) lub słupy. Im większa rozpiętość stropu, tym większe otwarte przestrzenie można uzyskać wewnątrz domu. W domach jednorodzinnych najczęściej projektuje się stropy o rozpiętości do 6 m między podporami.
Rodzaje stropów - wady i zalety oraz koszty wykonania
Wybór systemu stropowego to jedna z najważniejszych decyzji, jaką trzeba podjąć przed rozpoczęciem budowy domu. O ile bowiem elewację czy dach można wymienić, to strop w większości przypadków musi służyć tak długo, ile cały budynek.
Stropy z płyt prefabrykowanych - zalety i wady
W dzisiejszych czasach, kiedy robocizna jest bardzo droga, a o naprawdę dobrych fachowców coraz trudniej, stropy z prefabrykatów są naprawdę dobrym wyborem. Bo układa się je bardzo szybko, a ryzyko popełnienia błędów przez wykonawców jest o wiele mniejsze niż w przypadku rozwiązań tradycyjnych. W końcu prefabrykaty to wyroby niemal gotowe, wytworzone w fabryce, w kontrolowanych warunkach, z użyciem specjalistycznego sprzętu i pod fachowym nadzorem.
Stropy monolityczne - zalety i wady
Stropami monolitycznymi nazywa się stropy z betonu zbrojonego (żelbetu), betonowane na pełnym deskowaniu bezpośrednio na miejscu budowy.
Z jakiego materiału i ilu warstw zbudować ściany zewnętrzne?
Aż 9 na 10 budowanych w Polsce domów ma ściany murowane. Wznosi się je nie tylko z rozmaitych materiałów (najczęściej z ceramiki poryzowanej lub betonu komórkowego), ale i w różnych technologiach - jako ściany jedno-, dwu- albo trójwarstwowe. W artykule wyjaśniamy, czym różnią się poszczególne rozwiązania i czy każdy budulec nadaje się na dowolną ścianę.
Tajniki budowy ścian z ceramiki poryzowanej
Ceramika poryzowana powoli wypiera na budowach tę tradycyjną. Skąd popularność tego materiału i jakie są tajniki wznoszenia z niego ścian - o tym w poniższym artykule.
Ściany z bloczków energo w domu pasywnym
Od razu wybrałem niepalne bloczki z betonu komórkowego, ściany z nich są ciepłe i wytrzymałe, paroprzepuszczalne, szczelne i bez mostków termicznych - mówi Bogdan, Członek Klubu Budujących Dom, który ściany stawiał w 2013 r.
Silikaty mają wiele zalet, lecz absolutnie nie mogą zamoknąć!
Silikaty są dobre na długą budowę, a nie "błyskawiczną"! Oprócz bezdeszczowej pogody, przy takich ścianach potrzebny jest reżim technologiczny, czyli zimowa przerwa techniczna, przewianie, naturalne suszenie... - mówi Radek, Członek Klubu Budujących Dom, który ściany stawiał w 2018 r.
Ściany wzniesione w niemieckiej technologii Juwo
Podczas pobytu u brata w Niemczech pierwszy raz usłyszałem o technologii Juwo, opartej na precyzyjnie oszlifowanych, poryzowanych pustakach ceramicznych i systemowych kształtkach do wyrobienia narożników, nadproży, wieńców - mówi Janusz, który wraz z Małgosią są Czytelnikami Budujemy Dom, a ściany stawiali w 2013 r.
Przy wznoszeniu ścian z betonu komórkowego pomogła rodzina
Włożyłem w mury umiejętności zawodowe oraz skorzystałem z doświadczeń taty i teścia. Chciałem, żeby szybko stanął budynek solidny, ale niedrogi - mówi Mariusz, który wraz z Kasią są Członkami Klubu Budujących Dom, a ściany stawiali w 2013 r.
Stropy gęstożebrowe - zalety i wady
Najpopularniejsze w domach jednorodzinnych są obecnie stropy gęstożebrowe. Występują w wielu odmianach (np. Teriva, Fert), ale zawsze składają się z gęsto rozstawionych, lekkich stalowo-betonowych lub stalowo-ceramicznych belek.
Jaki strop do domu jednorodzinnego?
Stropy pełnią w budynku nie mniej ważną konstrukcyjnie rolę, niż ściany zewnętrzne. Wyjątkiem od tej reguły są stropy w wielu parterowych domach z nieużytkowym niskim strychem. Chociaż i tam mogą pełnić funkcję usztywnienia całej konstrukcji, albo przejmować siły rozciągające, wywierane przez więźbę dachową.
Jaki wybrać materiał do budowy ścian zewnętrznych?
Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania... Tym razem pomaga wybrać materiał do budowy ścian zewnętrznych.
Planowanie kolejności robót - stan surowy
Jeśli budowa jest dobrze przygotowana, to stan surowy budynku powstaje błyskawicznie. Co cieszy inwestora - dopiero co miał pustą działkę, a parę tygodni później proszę - dom już stoi! Postęp prac zależy głównie od tego, jak dobrą ekipę udało się umówić. Jej poszukiwania należy zacząć odpowiednio wcześniej, bo z lepszymi wykonawcami trzeba się dogadywać z przynajmniej kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.
Wybór technologii budowy ściany zewnętrznej
Wybór materiału na dom (a właściwie na ściany) wzbudza spore emocje wśród inwestorów. Warto wiedzieć, że decyzja: "Bierzemy białe bloczki z betonu komórkowego, czy silikaty, a może jednak czerwone pustaki z ceramiki?" nie jest rozstrzygnięciem natury estetycznej, lecz postawieniem na przegrody o konkretnych parametrach - izolacyjności akustycznej, termicznej, odporności na ściskanie.
Czy opłaca się ocieplać ściany?
Termomodernizacja ma na celu poprawę komfortu mieszkania we własnym domu i obniżenie rachunków za ogrzewanie. Obejmuje ocieplenie lub docieplenie przegród (ścian i dachu), wymianę okien, drzwi zewnętrznych i garażowych. W artykule tym skupimy się na najważniejszym etapie, czyli na ociepleniu ścian.
Budowa ścian zewnętrznych według wytycznych WT2021
Nowe Warunki Techniczne zawierają obniżenie dopuszczalnego współczynnika U ścian zewnętrznych z 0,23 do 0,20 W/(m2·K). Nie jest to może zasadnicza zmiana, bo taki efekt da się osiągnąć bez zmiany samej technologii budowy. Jednak ściany mogą się zasadniczo różnić, nawet jeżeli będą miały zbliżoną izolacyjność cieplną.
Jakie są sposoby odgrzybiania i osuszania budynku?
Grzyby mają dużą tolerancję jeżeli chodzi o temperaturę. Mogą się więc rozwijać w każdym z pomieszczeń w domu - zarówno we wnętrzach zimnych (np. piwnice i garaże), jak i bardzo ciepłych (łazienki). Jednak zawsze konieczna jest dla nich zwiększona wilgotność.