Rozmowy o budowaniu stropów

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Rozmowy o budowaniu stropów

Inwestor pyta eksperta budowlanego o charakterystykę i rodzaje stropów stosowanych w budownictwie jednorodzinnym.

Streszczenie artykułu
Inwestorzy budujący domy jednorodzinne stają przed wyborem odpowiedniego stropu, który musi spełniać kilka kluczowych funkcji, takich jak podział budynku na kondygnacje oraz przenoszenie obciążeń. Ważne kryteria wyboru to wytrzymałość, zdolność tłumienia hałasu, termoizolacyjność i łatwość montażu. Rodzaje stropów różnią się rozpiętością, od tradycyjnych rozwiązań monolitycznych, przez gęstożebrowe, prefabrykowane, aż po nowoczesne stropy panelowe, oferujące większą swobodę projektową i lepsze parametry użytkowe. Wybór konkretnej technologii zależy od indywidualnych preferencji inwestora, ograniczeń wykonawczych oraz lokalnej dostępności materiałów. Każda z technologii ma swoje zalety i wady, od łatwości montażu po zdolność tłumienia hałasu, dlatego decyzja o wyborze stropu powinna być dokładnie przemyślana.
Czego dowiesz się z artykułu?
 • Czym się kierować przy wyborze stropu? Na jakie parametry zwrócić uwagę?
 • Czy w przypadku stropu ważna jest zdolność tłumienia hałasu?
 • Co z termoizlacyjnością stropu?
 • Czym charakteryzują się stropy?
 • Jakie typy stropów wykonuje się obecnie najczęściej?
 • Jakie są zalety i wady stropów prefabrykowanych?
 • Czy obecnie wykonuje się jeszcze stropy drewniane?
 • Który strop najlepiej wybrać?

Inwestor: - Dzień dobry, porozmawiajmy dziś o stropach. Czym się kierować przy wyborze tego elementu? Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Ekspert budowlany: - Rodzaj stropu określony jest w projekcie budynku, co nie znaczy, że nie może pan wskazać swoich preferencji.

Podstawową funkcją stropu jest podział budynku na kondygnacje. Drugim najważniejszym zadaniem jest przenoszenie obciążeń - własnych, użytkowych, a także warstw podłogowych i ścian działowych. Dlatego strop musi być wytrzymały - przyjmuje się, że samo typowe obciążenie użytkowe (przebywający w pomieszczeniu ludzie, wyposażenie) to 1,5 kN/m², czyli około 150 kg/m². Obliczeń dokonuje konstruktor, który musi też wziąć pod uwagę, aby strop był sztywny, bo nadmierne ugięcie będzie skutkowało skrzypieniem podłogi i pękaniem tynku na suficie dolnej kondygnacji.

W domach jednorodzinnych stropy mają zazwyczaj rozpiętość do 7 m, ale zastosowanie stropów panelowych pozwala zwiększyć ją do ponad 10 m, a niektórych prefabrykowanych do nawet 14 m. To ważne, bo większa rozpiętość to większe pomieszczenia, w których nie trzeba wykonywać słupów i podciągów. Przy czym im większa jest odległość pomiędzy podporami, tym wykonanie stropu jest trudniejsze i droższe.

Wybór stropu zależy głównie od projektanta konstrukcji
Wybór stropu zależy głównie od projektanta konstrukcji, który w zależności od cech geometrycznych budynku - jego kształtu, rozpiętości w świetle podpór, przewidywanego obciążenia - dobiera odpowiedni system stropowy. (fot. Rector)

- Czy w przypadku stropu ważna jest zdolność tłumienia hałasu?

- Ta cecha jest ważna wtedy, gdy strop dzieli kondygnacje mieszkalne. Właściwość ta związana jest z masą powierzchniową stropu. Najlepsze właściwości akustyczne wykazują konstrukcje ciężkie - monolityczne żelbetowe albo prefabrykowane z płyt kanałowych. Jednak w praktyce zasadnicze znaczenie ma wykonanie tzw. podłogi pływającej.

- A co z termoizlacyjnością stropu? Przy omawianiu ścian o tym parametrze mówił pan w pierwszej kolejności.

- To zależy, gdzie umiejscowiony jest strop. Jeżeli dzieli pomieszczenia, w których występują duże różnice temperatury (stropodachy, konstrukcje oddzielające piwnicę bądź poddasze nieużytkowe), powinien mieć dobrą termoizolacyjność. W przeciwnym razie z pomieszczeń mieszkalnych będzie uciekać bardzo dużo ciepła. Cecha ta w ograniczonym stopniu zależy od sposobu wykonania stropu - i tak trzeba go ocieplić. Najłatwiej zaizolować konstrukcję drewnianą - ocieplenie z wełny umieszcza się po prostu pomiędzy belkami stropowymi. Jeśli chodzi o stropy żelbetowe, tu termoizolację układa się bezpośrednio na konstrukcji i wykonuje na niej wylewkę podłogową. Inny sposób polega na wykonaniu podłogi na legarach, pomiędzy którymi umieszcza się wełnę mineralną. Dodatkowo można też wykonać ocieplony sufit podwieszany lub przykleić izolację od spodu stropu.

Wszystkie wymienione parametry są ważne, ale często o wyborze danej technologii decyduje łatwość montażu. Niektóre metody wymagają bowiem użycia dźwigu, ponieważ elementy potrzebne do wykonania stropu są duże i ciężkie. Tak jest w przypadku większości konstrukcji prefabrykowanych, które dostarcza się gotowe na plac budowy. Nie jest to więc opcja dla osób, które dysponują niewielką działką, na którą nie da się wjechać ciężkim sprzętem.

Ten nie jest potrzebny w przypadku stropów gęstożebrowych, ale je z kolei trzeba podeprzeć do czasu osiągnięcia przez strop pełnej wytrzymałości. Jeszcze bardziej czasochłonny jest montaż stropów monolitycznych, które wymagają wykonania deskowania i stemplowania.

Powyższych problemów nie ma przy wznoszeniu stropów drewnianych. Budulec potrzebny do ich wykonania jest stosunkowo lekki, dlatego prace trwają krótko i nie są uciążliwe.

Konstrukcja stropowa to miejsce, w którym można ukryć niektóre instalacje, np. kable systemu alarmowego czy rurociąg centralnego odkurzania
Konstrukcja stropowa to miejsce, w którym można ukryć niektóre instalacje, np. kable systemu alarmowego czy rurociąg centralnego odkurzania. (fot. Paroc)

- Przejdźmy do charakterystyki typów stropów. Jakie opcje są do wyboru?

- Przez lata najpopularniejsze były stropy monolityczne. Wykonuje się je w całości na miejscu budowy. W solidnie podpartym szalunku umieszcza się zbrojenie, a całość zalewa warstwą betonu. Jego grubość i klasę wytrzymałości, a także sposób zbrojenia określa konstruktor.

Schemat wykonania stropu monolitycznego
Schemat wykonania stropu monolitycznego.

Takie konstrukcje wciąż cieszą się dużą popularnością, przede wszystkim ze względu na dostępność materiałów i brak konieczności używania ciężkiego sprzętu do montażu. Co ważne, w technologii tej można wykonać strop także o nieregularnych kształtach. Przegrody monolityczne są niepodatne na klawiszowanie, czyli nierównomierne uginanie się elementów nośnych, które skutkuje powstawaniem rys, pęknięć, a nawet odpadaniem fragmentów tynku.

Mankamentem jest skomplikowany proces montażu, co wiąże się z wysokimi kosztami robocizny. Ponadto do czasu związania betonu nie można prowadzić dalszych prac budowlanych.

Stropy monolityczne wymagają solidnie podpartego szalunku
Stropy monolityczne wymagają solidnie podpartego szalunku. Może to być tradycyjne deskowanie z drewna albo gotowe szalunki wielokrotnego użytku. (fot. M. Szymanik)
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

- To jakie typy stropów wykonuje się obecnie najczęściej?

- Gęstożebrowe. Składają się z wielu, gęsto usytuowanych żeber (40-60 cm), które pełnią funkcję nośną. Jeżeli zastosowane zostaną belki sprężone, montaż stropu nie będzie wymagał podparcia montażowego. Przestrzenie pomiędzy żebrami wypełnia się przeważnie różnego rodzaju pustakami, wykonanymi z betonu, keramzytobetonu, ceramiki, betonu fert, ackerman, ceram). Następnie całość zalewa się kilkucentymetrową warstwą betonu. Montaż stropów gęstożebrowych jest stosunkowo prosty i nie wymaga użycia ciężkiego sprzętu. Materiały do ich wykonania są powszechnie dostępne, a technologia dobrze znana ekipom budowlanym.

Schemat: Strop gęstożebrowy
Strop gęstożebrowy.

Wadą tych stropów jest nie najlepsza izolacyjność akustyczna, trudność wykonania konstrukcji o skomplikowanych kształtach, a także podatność na klawiszowanie.

Stropy gęstożebrowe - prace przy układaniu tego stropu
Stropy gęstożebrowe wykonuje się rozmieszczając co 40-60 cm stalowo-betonowe belki, pomiędzy którymi układa się pustaki z ceramiki, betonu lekkiego lub styropianu. Całość zalewana jest kilkucentymetrową warstwą betonu. (fot. Wienerberger)
Montaż stropów gęstożebrowych jest stosunkowo prosty i nie wymaga użycia ciężkiego sprzętu. Materiały do ich wykonania są powszechnie dostępne, a technologia dobrze znana ekipom budowlanym.

- Jakie są zalety i wady stropów prefabrykowanych?

- Największe zalety to szybki montaż, niewymagający deskowania i stempli. W tej technologii wykorzystuje się bowiem wykonane w zakładzie prefabrykatów płyty żelbetowe o różnych wymiarach (grubość - przeważnie 24 cm, szerokość - 60-149 cm i długość - zazwyczaj do 600 cm). Układa się je bezpośrednio na ścianach nośnych oraz podciągach za pomocą dźwigu, a połączenia między nimi i wieniec zalewa betonem.

Technologia ta nie jest pozbawiona mankamentów. To konieczność zastosowania ciężkiego sprzętu, pękanie połączeń, brak możliwości wykonania stropu o innym niż prosty rzucie, mała dostępność prefabrykatów.

Schemat: Sposób wykonania stropu prefabrykowanego
Sposób wykonania stropu prefabrykowanego.

Ich nowoczesną odmianą są stropy panelowe. Również wykonywane są z prefabrykowanych płyt (strunobetonowych), ale te są znacznie cieńsze i lżejsze, dlatego nazywane są panelami. W zależności od typu płyt, konieczne może być jeszcze zalanie całości na budowie warstwą nadbetonu.

Schemat: Strop panelowy
Strop panelowy.

Montaż elementów wymaga użycia lekkiego dźwigu typu HDS, ale jest błyskawiczny - ułożenie 100 m² zajmuje zaledwie 2 godziny. Nie trzeba układać belek, a pomiędzy nimi pustaków, niepotrzebne jest też zbrojenie górne. Szalowanie zredukowane jest do minimum (tylko na łączeniach). Brak pustaków oznacza, że zyskujemy miejsce na ukrycie w stropie instalacji, np. rekuperacji.

Stropy panelowe mogą mieć rozpiętość nawet 10,5 m. Ich kolejne zalety to dobra izolacyjność akustyczna oraz brak problemów z klawiszowaniem.

Lekkie stropy panelowe montuje się bardzo szybko
Lekkie stropy panelowe montuje się bardzo szybko. Ułożenie 100 m² zajmuje zaledwie 2 godziny. (fot. Stropy.pl)

- Czy obecnie wykonuje się jeszcze stropy drewniane?

- Mimo, że ich montaż jest łatwy, stropy drewniane buduje się obecnie rzadko, głównie w domach drewnianych albo domkach letniskowych o lekkiej konstrukcji. Wykonywane są z belek o dużych przekrojach, rozstawionych co 40-100 cm. Od spodu mocuje się do nich sufit, np. z drewna lub płyt g-k, a na wierzchu układa warstwy podłogowe. Jak wspomniano, przestrzeń pomiędzy belkami wypełniana jest materiałem izolacyjnym, np. wełną mineralną. O ich słabnącej popularności przesądza to, że - ze względu na niewielką masę - podatne są na ugięcia, przenoszą drgania i dźwięki uderzeniowe.

Schemat stropu drewnianego
Schemat stropu drewnianego.

- Który strop najlepiej wybrać?

- Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie - jak widać, każda technologia ma zalety i wady. Niektóre konstrukcje są lekkie, ale słabo tłumią dźwięki, do montowania innych trzeba używać dźwigu. Jeszcze inne wymagają wykonania pracochłonnego deskowania.

Jak w przypadku każdego elementu budowlanego, warto porównać koszt wykonania różnych stropów, z tym że ceny materiałów budowlanych zmieniają się w ostatnim czasie dosyć często. Co ważne, ceny te, ale też robocizna, są różne w zależności od regionu kraju, dlatego koszt wykonania konstrukcji w podobnej technologii może być zupełnie inny w zależności od miejsca, gdzie realizowana jest budowa.

Różnice często wynikają też ze specyfiki projektu. Wszelkie nietypowe rozwiązania (duża rozpiętość, skomplikowany kształt stropu) będą miały odbicie w cenie.

W praktyce więc o wyborze jednego z typów stropów decydują najczęściej ograniczenia wykonawcze oraz lokalna dostępność materiałów. Ze względu na wysokie koszty transportu, materiały potrzebne do wykonania stropu kupuje się bowiem przeważnie w miejscowych wytwórniach.

O wyborze jednego z typów stropów decydują zazwyczaj ograniczenia wykonawcze oraz lokalna dostępność materiałów
O wyborze jednego z typów stropów decydują zazwyczaj ograniczenia wykonawcze oraz lokalna dostępność materiałów. (fot. Czamaninek)
Wadą stropów gęstożebrowych jest nie najlepsza izolacyjność akustyczna, trudność wykonania konstrukcji o skomplikowanych kształtach, a także podatność na klawiszowanie.

- Dziękuję za rozmowę.

Redakcja BD
fot. otwierająca: Stropy.pl

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Czym się kierować przy wyborze stropu i na jakie parametry zwrócić uwagę?

  Podczas wyboru stropu należy zwrócić uwagę na jego wytrzymałość, zdolność przenoszenia obciążeń, sztywność, rozpiętość, zdolność tłumienia hałasu, termoizolacyjność, oraz łatwość montażu. Rodzaj stropu jest określony w projekcie budynku, ale inwestor może wskazać swoje preferencje.
 • Czy zdolność tłumienia hałasu jest ważna przy wyborze stropu?

  Tak, zdolność tłumienia hałasu jest ważna, zwłaszcza gdy strop dzieli kondygnacje mieszkalne. Właściwości akustyczne zależą od masy powierzchniowej stropu, z najlepszymi właściwościami u konstrukcji ciężkich, jak monolityczne żelbetowe lub prefabrykowane z płyt kanałowych.
 • Jakie znaczenie ma termoizolacyjność stropu?

  Termoizolacyjność stropu jest istotna, gdy dzieli on pomieszczenia o dużych różnicach temperatur. Dobra termoizolacja zapobiega ucieczce ciepła z pomieszczeń mieszkalnych. Sposób ocieplenia zależy od typu stropu, przy czym każda konstrukcja wymaga odpowiedniej izolacji termicznej.
 • Jakie są zalety i wady stropów prefabrykowanych oraz panelowych?

  Stropy prefabrykowane i panelowe charakteryzują się szybkim montażem bez potrzeby deskowania i stempli. Wadami są konieczność użycia ciężkiego sprzętu, pękanie połączeń, ograniczenia w kształtach stropów oraz mniejsza dostępność prefabrykatów. Stropy panelowe oferują dodatkowo dobrą izolacyjność akustyczną i są pozbawione problemu klawiszowania.
 • Czy stropy drewniane są jeszcze popularne?

  Stropy drewniane są rzadziej stosowane, głównie w domach drewnianych lub domkach letniskowych. Ich zaletą jest łatwość montażu, natomiast wadą - podatność na ugięcia, przenoszenie drgań i dźwięków uderzeniowych, co przyczynia się do ich słabnącej popularności.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!