Jak uniknąć skrzypienia podłogi na poddaszu w domu drewnianym?

Jak uniknąć skrzypienia podłogi na poddaszu w domu drewnianym?

Odpowiedź eksperta: Drewniane konstrukcje stropowe bez dodatkowej izolacji akustycznej nie zapewniają dostatecznego wyciszenia dźwięków, a na dodatek same mogą stać się źródłem nieprzyjemnego skrzypienia. Przede wszystkim strop taki musi mieć dostateczną sztywność, aby pod obciążeniem belki nie uginały się.

Deskowanie przybijane od wierzchu belek układa się na pasach elastycznej wykładziny, a między poszczególnymi deskami pozostawia się kilkumilimetrowe odstępy. Takie rozwiązanie eliminuje bezpośredni styk różnych elementów drewnianych i zapobiega skrzypieniu pod wpływem obciążenia i zmian wilgotności powietrza.

Na tak przygotowanym podkładzie rozkłada się 3-4 milimetrową gąbkę poliuretanową, jako amortyzator pod płyty OSB lub gipsowo-włókninowe, które będą podłożem pod ostateczne pokrycie z dowolnego materiału posadzkowego (parkietu, wykładziny, terakoty itp.).

Wolną przestrzeń między belkami wypełnia się wełną mineralną o gęstości powyżej 80 kg/m3 pozostawiając 2-3 cm luzu pod deskowaniem. Wełnę trzeba zabezpieczyć przed ewentualnym wypadnięciem, mocując od spodu belek siatkę lub rozciągnięty zygzakiem sznurek. Ostateczne wykończenie od spodu drewnianego stropu to zamontowanie sufitu podwieszanego z zachowaniem zasad, takich jak przy montażu na stropach betonowych.

Redakcja BD
Na schemacie otwierającym: Stropy drewniane - schemat budowy

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz