Mam problem z tynkiem odpadającym z sufitu. Co jest przyczyną i jak to naprawić?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Mam problem z tynkiem odpadającym z sufitu. Co jest przyczyną i jak to naprawić?

Mam problem z tynkiem odpadającym z sufitu. Strop budowany przez poprzedniego właściciela to element prefabrykowany z płyt lub wylewany w deskowaniu systemowym - pod tynkiem widać gładki beton. W ubiegłym roku uzupełniliśmy fragment tynku zaprawą gipsową, ale teraz znowu odpadł i to na większej powierzchni. Czym naprawić te uszkodzenia, aby tynk dobrze trzymał się podłoża?

aktualizacja: 2019-08-22 06:38:11

Odpowiedź eksperta:

Przyczyną odpadania tynku mogą być pozostałości środka antyadhezyjnego, który zabezpiecza formy i deskowania przed przywieraniem mieszanki betonu na etapie zalewania stropu. Problem ten może wystąpić na fragmencie lub całej powierzchni stropu, a odrywanie się tynku występuje w różnych miejscach i w dłuższych odstępach czasu, np. w wyniku drgań przenoszonych przez podłogę wyższej kondygnacji.

Sprawdzenie przyczepności tynku - gdy nie ma widocznych wybrzuszeń - wymaga odkucia jego fragmentów, gdyż samo opukiwanie może nie wystarczyć, jeżeli jedynie słabo przylega do podłoża, ale jeszcze się wyraźnie nie odspoił. Sposób naprawy wynika z rozległości uszkodzeń i pożądanej jakości wykończenia. Przy niewielkich odpryskach wystarczy naciąć powierzchnię betonu dłutem bądź szlifierką, uzyskując w ten sposób szorstkie podłoże, na które po zagruntowaniu nakłada się tynk gipsowy bądź cementowo-wapienny, zależnie od tego, jaki zastosowano wcześniej. Przy większej powierzchni uszkodzenia, na betonowym stropie trzeba utworzyć warstwę sczepną z zaprawy przeznaczonej na gładkie powierzchnie betonowe.

Zależnie od rodzaju tynku, warstwę taką nakłada się w postaci emulsji z kruszywem (pod tynk gipsowy) lub w formie pasty nanoszonej pacą zębatą (pod tynk cementowo-wapienny). Jeśli naprawa obejmuje tylko część powierzchni, wskazane będzie ujednorodnienie struktury tynku na całym suficie poprzez nałożenie gładzi, np. polimerowej. Przed jej naciągnięciem należy przetrzeć papierem ściernym stary tynk, a całą powierzchnię pokryć preparatem gruntującym.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Cezary Jankowski
fot. otwierająca: P. Romanowski

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny