Błędy popełnione podczas wykonywania stropów

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Błędy popełnione podczas wykonywania stropów

W artykule omawiamy powszechne błędy popełnione podczas wykonywania stropów żelbetowych w domach murowanych lub stropów drewnianych w domach z drewna.

Brak żeber rozdzielczych w stropie gęstożebrowym

Stropy gęstożebrowe są podatne na "klawiszowanie", czyli uginanie się pojedynczych belek pod obciążeniem, wskutek czego na spodzie stropu (czyli na suficie pomieszczenia pod nim) pojawiają się charakterystyczne pęknięcia biegnące wzdłuż belek.

Klawiszowaniu stropów, których rozpiętość przekracza 4 m, zapobiega się przez wykonanie żeber rozdzielczych, czyli dodatkowych belek żelbetowych usytuowanych prostopadle do belek stropowych. Żebro rozdzielcze rozkłada obciążenia na kilka sąsiednich belek stropowych i przez to zmniejsza ich ugięcie. Zjawisko klawiszowania zmniejsza też warstwa nadbetonu, gdyż wiąże ze sobą zbrojenie poszczególnych belek i usztywnia konstrukcję stropu.

Żebro rozdzielcze rozkłada obciążenia na kilka belek, zmniejszając ich ugięcie
Żebro rozdzielcze rozkłada obciążenia na kilka belek, zmniejszając ich ugięcie (fot. Wienerberger)

Nieusztywnienie konstrukcji stropu pod ściankami działowymi

Ściany działowe biegnące w poprzek belek stropowych obciążają je równomiernie, a więc nie powodują nadmiernych ugięć. Inaczej jest ze ścianami działowymi równoległymi do belek: taka ściana ustawiona nad pojedynczą belką może być przyczyną jej przeciążenia i nadmiernego ugięcia. Dla usztywnienia stropu w takim miejscu powinno się pod ścianę działową zastosować podwojoną belkę stropową. Ułożenie dwóch belek zamiast jednej może być także konieczne na krawędziach dużych otworów w stropie (tam gdzie biegną schody), a także w miejscach szczególnie dużych obciążeń, np. pod kominkiem czy dużą wanną.

Niewłaściwe podparcie stropu żelbetowego na czas montażu i betonowania

Stropy żelbetowe wymagają podparcia na czas montażu, betonowania oraz twardnienia betonu. Przyjmuje się, że rozpiętość pomiędzy podporami montażowymi stropu gęstożebrowego nie powinna przekraczać 2 m. Podpór tych nie wolno zbyt wcześnie usuwać - po ułożeniu warstwy nadbetonu trzeba odczekać 2-3 tygodnie, by osiągnął on właściwą wytrzymałość.

Uwaga! Pustaki stropowe należy układać rzędami prostopadłymi do belek, tak by ich obciążenie narastało równomiernie.

Niepodstemplowany strop może zarwać się pod własnym ciężarem jeszcze przed betonowaniem
Niepodstemplowany strop może zarwać się pod własnym ciężarem jeszcze przed betonowaniem (fot. Archiwum BD)

Wypełnienia pustaków lub płyt kanałowych mieszanką podczas betonowania stropu

Wnętrze pustaków nie powinno zostać podczas betonowania wypełnione mieszanką betonową, gdyż to niepotrzebnie zwiększyłoby jej zużycie, jak i ciężar stropu. To samo zastrzeżenie dotyczy płyt kanałowych Zarówno skrajne otwory pustaków, jak i płyt kanałowych powinno się więc zamknąć (zaślepić czy - jak się mówi na budowach - "zadeklować") zaprawą lub specjalnymi denkami ("deklami") oferowanymi przez producentów.

Niewłaściwe zbrojenie stropu

Zbrojenie stropów i wieńców żelbetowych musi być wykonane ściśle według projektu. Ważna jest nie tylko liczba i grubość prętów, ale także klasa stali, rozstaw strzemion itd. Te wszystkie szczegóły musi sprawdzić kierownik budowy i udokumentować to zapisem w dzienniku budowy - zanim rozpocznie się betonowanie stropu. Zbrojenie niezgodnie z projektem może być przyczyną niedostatecznej wytrzymałości stropu, a to - nadmiernych ugięć, a nawet katastrofy budowlanej podczas eksploatacji budynku.

Niewłaściwa pielęgnacja betonu

Beton osiąga właściwą wytrzymałość pod warunkiem, że jest należycie pielęgnowany podczas wiązania i twardnienia. Pielęgnacja polega przede wszystkim na utrzymaniu wiążącej mieszanki w stanie wilgotnym, a także - na jej ochronie przed zamarznięciem, bo zarówno przesuszenie, jak i mróz mogą bezpowrotnie uszkodzić tworzące się wiązania.

Dla ochrony wiążącej mieszanki przed wysychaniem należy przede wszystkim starannie oczyścić podłoże, a jeśli jest nasiąkliwe, np. pustaki w stropach gęstożebrowych, obficie zwilżyć je wodą. Inaczej materiał podłoża może odciągnąć wodę z mieszanki betonowej, utrudniając jej wiązanie. Świeżo ułożony beton musi być utrzymywany w stanie wilgotnym - najpierw przez delikatne zraszanie, a potem - polewanie wodą, a w czasie upałów - przykrywany folią dla ograniczenia parowania.

Uwaga! Zanim mieszanka zwiąże, stropu nie należy polewać silnym strumieniem wody, gdyż łatwo go w ten sposób uszkodzić.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Emilia Rosłaniec, Jarosław Antkiewicz

Zdaniem naszych Czytelników

time image

aru

18 Sie 2021, 10:00

o monoliltychnych wieńcach/belkach obwodowych nie wspominając   jak dla mnie- ten strop to żelbet, żebrowy...

Nie jest stropem monolitycznym, ale skoro żebra i pustaki będą betonowe, a na górze jeszcze dodatkowo zbrojenie z siatki i to wszystko zalane nadbetonem to jak nazwać taki strop. Gęstożebrowy bo ma żebra (gęsto ) i z racji materiału jest beton i stal. To już dyskusja dobra na ...

time image

Gość Anonim

18 Sie 2021, 08:36

Strop gęstożebrowy nie jest stropem żelbetowym. Strop żelbetowy (monolityczny) wykonywany całkowicie na budowie.

time image

Gość mhtyl

15 Lip 2018, 07:31

8 godzin temu, Gość Daria napisał: Czy moge tu wrzucic zdjecia tego? Zdjęcia możesz wrzucić ale musisz się zalogować, z pozycji "gościa" nie można wklejać zdjęć.

time image

Gość Daria

14 Lip 2018, 23:24

Witam czy moge spac spokojnie jesli sufit jest opadniety i jest duza l jest dluga gleboka linia (to sciana kolo lazienki)pojawily sie tez linie na suficie wypukle ,z balkonu widac przy gorze dachu peknieta lewa drewniana belke,przemaka tez sciana nad bezpiecznikiem pradu (poddasze )niestety ...

time image

Gość Oloch

08 Maj 2014, 08:00

Artykuł tak napisany, że jak nie wiedziałem o co chodzi to i dalej nie wiem...I za mało rysunków z przekrojami stropów: z błędami i bez błędów.

time image

Gość marcin

06 Sty 2011, 10:03

vega1, a to niby czemu? folia daje szansę utrzymania wilgotności mieszanki podczas wiązania w upalne dni..

time image

05 Sty 2011, 23:16

nie do końca się zgodzę z tezą że przykrycie stropu folią w początkowej fazie pielęgnacji betonu jest dobrym pomysłem.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!