Chciałem mieć ściany z bloczków betonowych i ponownie bym je wybrał

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Chciałem mieć ściany z bloczków betonowych i ponownie bym je wybrał

Czułem się na siłach samodzielnie dobrać technologię budowy swojego domu i materiały do wzniesienia ścian. Od razu postanowiłem zbudować mury w technologii dwuwarstwowej, wykorzystując bloczki gazobetonowe - mówi Robert, który ściany stawiał w 2012 r.

Dom: parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; powierzchnia 180 m2.

Ściany zewnętrzne:

  • Murowane, dwuwarstwowe; wysokość ścian parteru 2,85 m, poddasza 2,50 m, wieńca 0,24 m.
  • Warstwa nośna wzniesiona z bloczków betonu komórkowego o wymiarach 24 × 24 × 59,9 cm (Solbet).
  • Warstwa ocieplenia ze styropianu o grubości 20 cm (białego, na północnej ścianie grafitowego).
  • Wykończenie ścian - od strony zewnętrznej tynk silikonowy; od strony wnętrz tynk gipsowy (twardy) i farba.

Decyzja: Ukończyłem technikum budowlane, dlatego czułem się na siłach samodzielnie dobrać technologię budowy swojego domu i materiały do wzniesienia ścian. Narysowałem układ pomieszczeń na parterze i poddaszu, potem poprosiłem architekta o zaprojektowanie nieskomplikowanej bryły z dwuspadowym dachem bez lukarn. Wcześniej, wspólnie z żoną, przygotowaliśmy 400 000 zł na postawienie i wykończenie budynku, lecz podejrzewaliśmy, że wydatki będą jednak większe. Z tego powodu zmniejszyłem garaż oraz maksymalnie uprościłem bryłę.

Od razu postanowiłem zbudować mury w technologii dwuwarstwowej, wykorzystując bloczki gazobetonowe. Teściowie mają ściany z poryzowanej ceramiki i u nich przekonałem się, że takie pustaki są twarde i trudniej jest wiercić w nich otwory do mocowania szafek, czy obrazów, ponadto trzeba używać specjalnych kotew. Dla mnie to irytujące. Co innego bloczki betonowe, które są dość miękkie i mają litą strukturę, więc wiertło nie wpada w wewnętrzne otwory i można stosować zwykłe kołki montażowe. Chciałem taki budulec, ponieważ z góry zakładałem, że samodzielnie będę musiał wykonać niektóre instalacje (kiedy ciągnęliśmy na oparach finansowych, poprowadziłem np. rurociąg odkurzacza centralnego - wyrobienie odpowiednich bruzd w ścianach nie przysporzyło mi trudności).

Kiedy 20 lat temu uczyłem się w technikum, jeszcze nie mówiło się o domach energooszczędnych i pasywnych, dlatego wcześniej poczytałem w poradnikach o współczesnych technologiach, poszperałem w Internecie, odwiedzałem fora budowlane. W efekcie, materiały na ściany i dach dobrałem tak, żeby dom spełniał parametry energooszczędne, nie aspirowałem do pasywnych. W wybranych bloczkach odpowiadała mi dobra akumulacyjność cieplna, wytrzymałość i izolacyjność akustyczna. Podobało mi się jeszcze to, że produkuje się je z naturalnych surowców.

Część nośną konstrukcyjną ociepliłem białym styropianem o grubości 20 cm, jedynie północną ścianę zaizolowałem grafitową wersją. Zdecydowałem tak, ponieważ ta przegroda jest zacieniona i w zimie najbardziej narażona na chłód z północy, ponadto musiałem uważać na koszty.

Dom o prostej bryle
Właściciel sam dobrał materiały budowlane i poprosił architekta o prostą bryłę.
Ściany z bloczków betonu komórkowego przykryto termoizolacją ze styropianu o grubości 20 cm i wykończono tynkiem silikonowym
Ściany z bloczków betonu komórkowego przykryto termoizolacją ze styropianu o grubości 20 cm i wykończono tynkiem silikonowym.

Ściany z betonu komórkowego i ich ocieplenie - rady i przestrogi:

  • Trafiłem na fachowego wykonawcę, który zarządzał kilkoma ekipami specjalistów i rozumiał moje niestandardowe zamówienia. Zależało mi np. na ułożeniu, na fundamentach, przewymiarowanego ocieplenia i gęstszej kratownicy zbrojeniowej w monolitycznym stropie, a jeśli chodzi o ściany zewnętrzne - wykonaniu pierwszej warstwy (na fundamencie) z pustaków ceramicznych, czyli z budulca twardszego i mniej nasiąkliwego w porównaniu z gazobetonem, oraz wypełnienie perlitem ich wewnętrznych otworów (poprosiłem o to na wyrost, w celu zabezpieczenia ścian przed np. wystąpieniem gwałtownych opadów i zalaniem działki, ponieważ nie podniosłem fundamentów wysoko ponad poziom gruntu, lubię domy "przytulone" do ziemi). Nieco później poprosiłem też o niestandardowe zakończenie ścian szczytowych, w celu zachowania ciągłości izolacji termicznej na nich i na dachu. Chodziło o to, żeby przytwierdził, na górnym krańcu murów, elementy ze styropianu o grubości 24 cm jak pustak (o takim rozwiązaniu czytałem np. w Internecie, na forum budowlanym, omówiłem je także z inspektorem nadzoru).

    Wykonawca wszystkie prośby realizował bez jakiegokolwiek marudzenia, nie podnosząc umówionej ceny. Prostą bryłę - celowo unikałem wykuszy, ryzalitów itp. - wzniósł szybko i bezbłędnie. To też zasługa równych bloczków, które trzymają wymiary i ułatwiają formowanie cienkich spoin z kleju (wybrałem go ze względu na dobrą termoizolacyjność, trwałość i wydajność, oraz łatwość nakładania). Ekipa doskonale znała główny budulec, do jego cięcia używała pił, lecz "szanowała" go i nie generowała wielu odpadów. Odcięte fragmenty bloczków starała się wykorzystywać przy wznoszeniu ścian działowych (podczas gdy te z ceramiki na ogół są już pokruszone i do wyrzucenia).

  • W fazie ocieplania ścian, wykonawca wymógł na mnie kompromis - ja nie chciałem stosować kotew z talerzykami dociskowymi, żeby nie "dziurawić" termoizolacji, on argumentował, że jednak są niezbędne. Ostatecznie użył ich o połowę mniej, niż standardowo. Płyty styropianu, niestety, przytwierdził na placki kleju - w tamtym momencie coś odwróciło moją uwagę. Dziś zdecydowanie poprosiłbym o rozprowadzenie klejowego "wieńca" na obrzeżu każdej i kilka placków w środku. Ułożenie termoizolacji rozmyślnie zleciłem dość późno (po roku od startu budowy, tuż przed przeprowadzką), zależało mi, żeby mury z gazobetonu dobrze wyschły.

  • Budując teraz, ponownie wybrałbym ten rodzaj bloczków, bo w zimie akumulują ciepło z podłogówki (w nocy, kiedy ogrzewanie podłogowe nie działa, temperatura spada zaledwie o 1°C). W lecie długo są odporne na upał, przy czym powietrze w moim wnętrzu jest bardziej suche, niż w domach z ceramiki.

Koszty wzniesienia ścian z betonu komórkowego:

  • stan surowy otwarty z dachem, robocizna 45 000 zł + bloczki betonowe około 12 000 zł, styropian i zaprawa klejowa 8000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Na fundamencie z izolacją ułożono warstwę z pustaków ceramicznych, na nich dopiero mur z bloczków gazobetonowych. Nadproża i wieńce wylano z żelbetu.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje