Nasi wykonawcy narzekali na pracę z silikatem

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Nasi wykonawcy narzekali na pracę z silikatem

Jesteśmy zadowoleni z materiałów i starannej pracy murarzy. Przegrody są "ciepłe", o czym świadczą m.in. niskie opłaty za ogrzewanie. Murarze narzekali na duży ciężar bloczków i niełatwą obróbkę - mówią Anna i Paweł, którzy ściany stawiali w 2018 r.

Dom: murowany, dwukondygnacyjny z garażem w bryle; powierzchnia 225,8 m2.

Ściany zewnętrzne:

  • Murowane, dwuwarstwowe.
  • Warstwa nośna - z bloczków silikatowych o grubości 24 cm (Silka).
  • Warstwa ocieplenia - z grafitowego styropianu o grubości 20 cm.
  • Wykończenie ścian - od strony zewnętrznej tynk silikonowy i okładzina z modrzewia syberyjskiego; od strony wnętrz maszynowy tynk gipsowy.
Mur z żelbetowymi filarami i bloczkami silikatowymi
Mur z żelbetowymi filarami i bloczkami silikatowymi (również na zdjęciu otwierającym artykuł)

Decyzja: Anna - Podczas projektowania domu, dowiedzieliśmy się od architekta, że przy tej konstrukcji (zaplanował żelbetowe słupy i podciągi, bo wewnątrz zamówiliśmy otwarty plan bez widocznych podpór oraz duże przeszklenia) wymagane jest zastosowanie wytrzymałego materiału. Wskazał bloczki silikatowe, uzasadniając, że cechuje je duża gęstość i ciężar, co składa się na wysoką wytrzymałość.

Nie daliśmy się długo przekonywać, nam też odpowiadał ten materiał, ze względu na wysoką akumulacyjność cieplną, izolacyjność akustyczną i odporność ogniową. Woleliśmy go zamiast np. ceramicznych pustaków, bo ma w środku mniej otworów (nie chcieliśmy utrudniać sobie np. prac montażowych przy wyposażaniu domu - przy silikacie możemy używać zwykłych wierteł i kołków). Niezbędne materiały kupiliśmy od wiodącego producenta (bloczki i systemową zaprawę klejową).

Kolejna rzecz - początkowo architekt zaplanował ocieplenie styropianem o grubości 25 cm, lecz ostatecznie to 20 cm. Zastosowaliśmy wersję grafitową (porównaliśmy parametry jej, zwykłej białej i tzw. "dalmatyńczyka" - wyszło nam, że warto użyć pierwszej).

Ściany wykończono tynkiem silikonowym i okładziną z modrzewia syberyjskiego
Ściany wykończono tynkiem silikonowym i okładziną z modrzewia syberyjskiego.

Ściany z silikatów - rady i przestrogi:

  • Paweł: Ekipa murarzy (lokalna, a nie autoryzowana przez producenta) połączyła bloczki cienką zaprawą klejową (aplikowali ją pistoletem), na miejscu wylała elementy z żelbetu (w szalunku z desek). Mieliśmy sporo szczęścia, że wznoszenie ścian odbyło się przy bezdeszczowej pogodzie, ponieważ silikatowe wyroby chłoną wilgoć. Przekonaliśmy się o tym, kiedy dekarze w jednym miejscu źle położyli membranę nad garażem - fragment muru przez weekend zamókł od deszczu. Udało się go wysuszyć, poprzez intensywne wietrzenie, więc nie utrudniło to wykończenia tynkiem gipsowym (wewnątrz) i silikonowym (na zewnątrz). Nie pojawiły się plamy. Również dlatego, że na wszystkich etapach budowy zachowaliśmy reżim technologiczny (warstwa nośna ścian solidnie wyschła), a bloczki zamawialiśmy partiami.
  • Jesteśmy zadowoleni z materiałów i starannej pracy murarzy. Przegrody są "ciepłe", o czym świadczą m.in. niskie opłaty za ogrzewanie (w 2021 r. za całoroczne zużycie gazu z sieci zaledwie 2500 zł). Znakomicie tłumią hałas, nie słyszymy samolotów latających nad domem. Co do wad - to wyroby silikatowe są drogie. Ponadto murarze narzekali na duży ciężar bloczków i niełatwą obróbkę (m.in. kruszenie się elementów podczas cięcia i wytwarzanie się przy tym sporej ilości pyłu), a instalatorzy na trudne formowanie bruzd, więc podwyższyli koszt. Ostrzegamy, nie wszyscy wykonawcy radzą sobie z tym materiałem - u nas hydraulicy pierwszy raz mieli do czynienia z silikatem i popełnili błędy, które musieli naprawiać.

Koszty budowy ścian z silikatów:

  • mury, stropy, wieńce (z robocizną) 127 000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje