Taras z modrzewia syberyjskiego - wykonawców trzeba pilnować!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Taras z modrzewia syberyjskiego - wykonawców trzeba pilnować!

Zgrzyt z wykonawcami nastąpił, kiedy zauważyliśmy, że podest się chwieje. Ponadto okazało się, że legary różnią się od desek tarasowych - mówią Monika i Piotr, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy taras użytkują od maja 2019 r.

Taras:

 • Na punktowym fundamencie; wymiary 6 x 4,5 m.
 • Nawierzchnia - gładkie deski z modrzewia syberyjskiego; legary z drewna świerkowego.
 • Położenie - z tyłu budynku, przy salonie, ekspozycja na wschód i południe.

Decyzja: Kupiliśmy segment w stanie deweloperskim, przy którym nie było tarasu. Ponieważ cenimy materiały naturalne, nie lubimy plastikowych, wybraliśmy deski z modrzewia syberyjskiego. Dlaczego akurat ten rodzaj drewna? Bo ma dobre właściwości, wytrzymuje zmienną pogodę, jest trwałe. Przy tym jest tańsze od egzotycznego i tzw. termojesionu.

O kompleksową obsługę, czyli o przywiezienie materiałów i zbudowanie podestu, poprosiliśmy specjalistyczną firmę. Zawierzyliśmy wykonawcom, nie planowaliśmy się wtrącać w aspekty technologiczne. Jednak nie obyło się bez naszej interwencji. Musieliśmy wkroczyć, ponieważ nie podobała się nam jakość i precyzja wykonania usługi.

Podest o wymiarach 6 x 4,5 m oparto na betonowych bloczkach fundamentowych.

Taras z modrzewia syberyjskiego - rady i przestrogi:

 • Piotr: Zgrzyt z wykonawcami nastąpił, kiedy zauważyłem, że podest się chwieje. Sprawdziłem przyczynę - okazało się, że bloczki fundamentowe leżą bezładnie na niewyrównanym gruncie - wykonawcy wybrali technologię na punktowym fundamencie, ale nie przygotowali przepuszczalnej, zagęszczonej i równej podsypki. Natychmiast poprosiłem o rozebranie konstrukcji, przygotowanie podłoża, staranne wypoziomowanie bloczków.

  Ponadto zauważyłem, że legary różnią się od desek tarasowych. Zdziwiło mnie to, ponieważ - zgodnie ze sztuką budowlaną - zaleca się stosowanie wszędzie identycznego rodzaju drewna. Wtedy jednakowo pracuje. Zapytałem wykonawców, z jakiego drewna są legary - na początku zlecenia wskazałem gładkie deski modrzewiowe i wydawało mi się, że jest to równoznaczne z dopasowaniem do nich modrzewiowych legarów. Tymczasem użyli kantówki świerkowej. W rozmowie zapewnili mnie, że także dobrze się sprawdzi. Nie dyskutowałem długo. Przyszłość pokaże, czy się nie powinienem wtedy zażądać jej wymiany.

  Najważniejsze, że podest ma spadek 1 cm na każdym metrze, więc woda dobrze odpływa. Ciekawi mnie, jak będą się zachowywać deski o długości 4,5 m bez ryflowania, czy nie zaczną się wichrować i zrywać wkrętów do drewna. Poprosiłem o wkręty ze stali nierdzewnej. Prace trwały 3 dni. Rada dla innych - wykonawców trzeba sprawdzać na każdym etapie zlecenia, nie wolno im ślepo wierzyć.

 • Monika: Wolę drewno olejowane, od lakierowanego. Pierwszą warstwę specjalnego oleju do drewna mąż położył w maju, tuż po ukończeniu podestu. Do października malował jeszcze 4 razy, z tym że przy ostatniej, piątej, impregnacji deski już nie chłonęły oleju i był to znak, by zaprzestać tej czynności. Wcześniej wysychały bardzo szybko. Kolejne olejowanie planujemy po zimie, a następne 3 albo 4 razy w roku (zajmuje to 40 min). Tak zalecił technolog drewna, z którym mąż się skonsultował.

  Oboje jesteśmy wyczuleni na estetykę, więc żeby przełamać pustą nawierzchnię podestu, poprosiłam o wykonanie w nim, z desek, donic bez dna na rośliny. Wyściełaliśmy je jednym płatem folii naciętej na dole w celu odprowadzania wody, wypełniliśmy ziemią, trawami ozdobnymi i białym gresem.

Donice tarasowe
W podeście wykonano dwie donice.

Taras z modrzewia syberyjskiego - koszty:

 • podest 10 000 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Barbara

17 Kwi 2021, 05:48

jak wygląda taras po zimie ?

time image

Gość Piotr

16 Sty 2021, 21:58

Spadek ma być pod tarasem a nie na tarasie . Woda i tak dostaje sie do środka miedzy deskami ... na malutkich tarasach będzie widac lekkie pochylenie , ale przy olbrzymach powyżej 100 metrow wyglądałoby to jak stok narciarski .   A tak z ciekawości zapytam , jaki jest rozstaw ...

time image

Gość Tomek

13 Lis 2020, 15:58

Jeśli Pan położył deskę gładka strona to proszę mi wierzyć, że woda znajdzie sobie spływ z deski tarasowej tam gdzie będzie jej pasowało. Nawet jak nie będzie wogole spadku - oczywiście, że spadek jak najbardziej wskazany.

time image

12 Lip 2020, 20:00

9 godzin temu, Gość Ewa napisał: Czy mogę dowiedzieć się jakie trawy Państwo posadzili? wygląda jak miskant, być może odmiana little  zebra czy coś podobnego Kantówka drewniana jako legary? Na 3 lata to ma być podest?  

time image

12 Lip 2020, 11:20

10 tys zł za podest który daje zero prywatności. Masakra, ja zostawiłbym za darmo kawałek trawnika efekt ten sam.

time image

Gość Ewa

12 Lip 2020, 10:27

Czy mogę dowiedzieć się jakie trawy Państwo posadzili?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje