Tynk gipsowy - właściwości i zastosowanie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Tynk gipsowy - właściwości i zastosowanie

Tynki gipsowe przewidziane są do wykańczania ścian i sufitów we wszystkich pomieszczeniach - oprócz tych, w których wilgotność utrzymuje się stale na wysokim poziomie (kuchnie, łazienki, pralnie). Przy użyciu tynków gipsowych uzyskuje się najbardziej gładkie powierzchnie. Takie tynki są dobrym podłożem pod powłoki malarskie i tapety.

aktualizacja: 2020-08-27 05:53:57

Ważną zaletą gipsu jest krótki czas schnięcia. Już po 10-14 dniach, zależnie od grubości nałożonej warstwy, temperatury i wilgotności w pomieszczeniu, tynki są całkowicie suche.

Skład tynku gipsowego

Głównymi składnikami tynków gipsowych są przede wszystkim wysokiej jakości gips, kruszywo kalibrowane i wiele uszlachetniających dodatków, takich jak wapno i plastyfikatory. Do wyboru jest kilka odmian produktów różniących się przeznaczeniem, technologią nakładania, gładkością powierzchni oraz odpornością na uszkodzenia.

Sposób nakładania tynku gipsowego

Do aplikowania na dużych powierzchniach wykorzystuje się najczęściej tynki maszynowe, nanoszone agregatem tynkarskim. Przy mniejszym zakresie robót lub przy remontach, stosowane są głównie tynki do nakładania ręcznego, o wydłużonym czasie wiązania przy zwiększonej gęstości. W miejscach narażonych na uszkodzenia mechaniczne, warto nakładać tynk o podwyższonej twardości, natomiast odmiany zawierające kruszywo lekkie mają większą wydajność i lepszą ciepłochłonność.

Wielkość użytego kruszywa w tynku gipsowym ma zasadniczy wpływ na gładkość otrzymanej powierzchni. Standardowo uziarnienie wynosi 1-1,2 mm. Dla uzyskania większej gładkości wybiera się zaprawy tynkarskie z drobnym ziarnem (0,2-0,5 mm).

Nie należy nakładać tynku w zbyt cienkich warstwach - minimalna dopuszczalna grubość tynku maszynowego to 8 mm, a nakładanego ręcznie - 5 mm. Natomiast maksymalna grubość tynku na ścianach nie może przekroczyć 25 mm, a na stropach - 15 mm. Na starannie wymurowanych gładkich i równych podłożach można nanosić tynki cienkowarstwowe (o grubości od 3 mm). Jednak praktycznie ich użycie ogranicza się do powierzchni, po których nie prowadzi się instalacji elektrycznej (przewody trzeba wówczas ukryć w bruzdach ściennych).

Tynki gipsowe można nakładać na podłoża, których wilgotność nie przekracza 3%, a temperatura w pomieszczeniach nie jest niższa niż 5°C. Nie można ich stosować w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności.

Tynk układany zarówno na ścianie, jak i na stropie musi mieć odpowiednią konsystencję - zapewniającą natychmiastową przyczepność materiału do podłoża i dalszą obróbkę. W czasie układania tynków należy unikać przeciągów. Nie nakłada się tynku dwuwarstwowo. Jeśli istnieje konieczność pogrubienia jego warstwy, to zawsze należy się starać postępować wg zasady "mokry na mokry". Jeśli ułożony materiał wysechł, wówczas konieczne jest zagruntowanie podłoża odpowiednim środkiem gruntującym.

Pielęgnacja tynku gipsowego

W czasie wysychania i dojrzewania ułożonego tynku gipsowego, trzeba zapewnić swobodną cyrkulację powietrza we wnętrzach oraz temperaturę powietrza powyżej 5°C. Po wyschnięciu tynku, najwcześniej po 14 dniach (w zależności od warunków pogodowych) i zagruntowaniu odpowiednim środkiem, można jego powierzchnię poddać dalszej obróbce: malować, tapetować, okładać płytkami ceramicznymi, kamiennymi itp.

Za wykonanie 1 m2 tynku gipsowego zapłacimy 25-35 zł (materiał z robocizną).

Cezary Jankowski
fot. Cedat

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Marian

03 Oct 2018, 12:24

Bardzo fachowo opisane

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zrób to sam! Przewodnik po szpachlowaniu ścian gładzią polimerową
Zrób to sam! Przewodnik po szpachlowaniu ścian gładzią polimerową
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!