Zbudowaliśmy dom z pustaków ceramicznych, by łatwiej było go sprzedać

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Zbudowaliśmy dom z pustaków ceramicznych, by łatwiej było go sprzedać

Wybraliśmy technologię murowania, bo przy sprzedaży poprzedniego domu, o drewnianej konstrukcji szkieletowej, niektórzy kupujący od razu rezygnowali z oglądania go, mówiąc, że wolą murowany - mówią Monika i Rafał, którzy ściany stawiali w 2018 r.

Dom: parterowy z użytkowym poddaszem, powierzchnia 160 m2.

Ściany zewnętrzne:

  • Murowane, dwuwarstwowe, o grubości 44 cm.
  • Warstwa konstrukcyjna - z poryzowanych pustaków ceramicznych 24 cm.
  • Warstwa ocieplenia - z grafitowego styropianu o grubości 20 cm.
  • Wysokość ścian na parterze 2,75 m.
  • Wykończenie - na zewnątrz tynk silikonowy; wewnątrz tynk cementowo-wapienny.

Decyzja: Monika - Wybraliśmy technologię murowania, bo przy sprzedaży poprzedniego domu, o drewnianej konstrukcji szkieletowej, niektórzy kupujący od razu rezygnowali z oglądania go, mówiąc, że wolą murowany. W "kanadyjczyku" przez 20 lat mieszkało się nam dobrze, lecz tym razem wykorzystaliśmy technologię murów dwuwarstwowych (chodzi o możliwość szybkiego sprzedania nieruchomości, gdyby zaszła taka potrzeba).

Chociaż na początku zamierzaliśmy użyć bloczków silikatowych, to ostatecznie do postawienia ścian zewnętrznych przeznaczyliśmy poryzowane pustaki ceramiczne. Zmieniliśmy plany, ponieważ generalny wykonawca krzywił się na silikat, twierdząc, że jest ciężki, a jego obróbka trudna, może zamoknąć przy niesprzyjającej pogodzie. Spieszyło się nam z budowaniem, dlatego zgodziliśmy się na ceramikę, którą sam wskazał. Uznaliśmy, że jeśli bardziej lubi pracować z takimi pustakami, to sprawnie wzniesie przegrody.

Porównaliśmy, oczywiście, cechy poryzowanej ceramiki z silikatami. Przekonała nas głównie mała nasiąkliwość tej pierwszej i możliwość budowania przy wilgotnej pogodzie - nie musieliśmy się obawiać deszczu i ewentualnego suszenia domu przed przeprowadzką. Jako termoizolację wykorzystaliśmy styropian grafitowy. W docelowym siedlisku dobre ocieplenie jest konieczne, bez względu na nieco wyższy koszt odmiany "szarej".

Dom z poryzowanych pustaków ceramicznych
Prostą bryłę (na planie prostokąta) wzniesiono z poryzowanych pustaków ceramicznych.

Ściany z poryzowanych pustaków ceramicznych - rady i przestrogi:

  • Rafał: Nie żałuję zastosowania ceramiki, bo jest trwała, wytrzymała i naturalna (wytwarzana z gliny), ponadto odporna na uszkodzenia mechaniczne. Znakomicie tłumi dźwięki oraz dobrze akumuluje ciepło - minipory zwiększają jej właściwości termoizolacyjne. Od razu odczuliśmy różnicę w porównaniu z "kanadyjczykiem", w którym np. w zimie wnętrze szybko się nagrzewało od c.o., lecz natychmiast wychładzało po jego wyłączeniu się, natomiast w lecie ściany słabo chroniły przed upałami. W tym domu temperatura nie waha się gwałtownie. Stabilniejsza jest też wilgotność powietrza.
  • Murarze łatwo łączyli pustaki na pióro i wpust oraz cienką zaprawą klejową, przegrody są szczelne i równe. Monterzy bez problemu drążyli bruzdy na instalacje, bądź wywiercili otwory w celu zawieszenia wyposażenia (np. w kuchni) - mają odpowiednie do tego narzędzia, wiertła i kotwy. Ale uprzedzam - podczas takich prac pojawia się czerwony, brudzący pył.

Koszty wzniesienia ścian z poryzowanych pustaków ceramicznych:

  • w cenie postawienia domu przez generalnego wykonawcę 600 000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Ściany ocieplono grafitowym styropianem i wykończono tynkiem silikonowym.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje