Artykuły: Ściany i stropy
Wilgoć w przegrodach - czym jest i jak ją usunąć?
Prawie wszystkie materiały budowlane nigdy nie są absolutnie suche i zawierają pewną ilość wody. To zupełnie normalne, bo z wyjątkiem metali, szkła i niektórych tworzyw sztucznych, materiały budowlane pochłaniają lub oddają wilgoć z powietrza, aż osiągną stan równowagi z otoczeniem. Woda wchłonięta z powietrza to tzw. wilgotność sorpcyjna, zmienia się ona w zależnie od temperatury i wilgotności powietrza.
Zwalczanie wilgoci i grzybów
Zgodnie ze znanym powiedzeniem, nieszczęścia chodzą parami i ta zasada świetnie pasuje do zawilgocenia i grzybów domowych. Żeby się ich pozbyć, trzeba przede wszystkim znaleźć i wyeliminować przyczynę problemów - inaczej wilgoć i pleśń szybko pojawią się znowu.
Podnoszenie ścianki kolankowej a proporcje domu
Wysokość ścianki kolankowej zwykle dostosowuje się do planowanego sposobu wykorzystania przestrzeni na poddaszu. Ścianka ma do 70 cm lub nie wykonuje się jej wcale, gdy ostatnia kondygnacja ma być nieużytkowa. Na poddaszach mieszkalnych ścianki kolankowe mają zaś zwykle od 70 cm do nawet 2 m.
Usuwanie mostków termicznych w żelbetowych nadprożach i wieńcach stropowych
Źle izolowane żelbetowe wieńce stropowe i nadproża to bardzo często spotykany problem. W dodatku bardzo poważny, bo powierzchnia tych elementów jest duża - mają zwykle ok. 25 cm wysokości oraz wiele metrów długości - wieńce obiegają przecież cały budynek.
Ściana jednowarstwowa w systemie Hotblok
Hotblok to jeden z najnowszych, na naszym rynku, systemów wznoszenia ścian jednowarstwowych – w jego skład wchodzą pustaki z keramzytobetonu, wypełnione styropianem.
Ściany wznoszone w systemie Thermomur
System Thermomur to zbiór elementów szalunkowo-ociepleniowych, wykonanych ze styropianu (tzw. szalunek tracony), które wypełnia się betonem na placu budowy.
Ściana trójwarstwowa z silikatów
Silikaty w ścianach trójwarstwowych służą do budowy zarówno warstwy nośnej, o gr. 18 lub 25 cm, jak i osłonowej (np. cegły silikatowe gr. 12 cm). Do ich ocieplania, tak jak w przypadku innych materiałów, stosuje się styropian lub wełnę mineralną.
Ściana dwuwarstwowa z ceramiki tradycyjnej
Pustaki ceramiczne tradycyjne, w przeciwieństwie do tych poryzowanych, są elementami ciężkimi (na co najczęściej narzekają wykonawcy), mają dzięki temu większą wytrzymałość, ale niestety także dużo gorszą izolacyjność termiczną (dlatego trzeba je docieplać).
Ściana jednowarstwowa z betonu komórkowego
Bloczki z betonu komórkowego produkuje się z mieszanki wapna, cementu i środka pianotwórczego (proszku lub pasty aluminiowej). Tak jak pustaki z ceramiki poryzowanej, mają one w swojej budowie bardzo dużo pęcherzyków powietrza, dzięki którym są wyrobami o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych.
Akumulacyjność i stateczność cieplna ścian
Akumulacyjnością ściany nazywa się jej zdolność do gromadzenia ciepła. Zależy ona przede wszystkim od masy przegrody oraz materiału, z którego jest wykonana.
Podłoga na ugiętym stropie - wykonanie krok po kroku
Powszechnym w starych budynkach problemem jest ugięcie drewnianych stropów. Dzieje się tak ze względu na znaczny ciężar wypełniającej strop warstwy izolacyjnej, czyli tzw. polepy.
Izolacyjność termiczna ściany
Izolacyjność termiczna ściany to podstawowe kryterium podczas podejmowania decyzji dotyczącej jej rodzaju.
Stropy drewniane - zalety i wady
Zarówno w domach drewnianych, jak i murowanych można stosować stropy drewniane. Tradycyjne składają się z grubych belek rozstawionych co 100-150 cm.
Ściany trójwarstwowe
Ściany trójwarstwowe mają wiele cech wspólnych ze ścianami dwuwarstwowymi.
Przyczyny zawilgocenia domu
Oto omówienie najczęstszych przyczyn zawilgocenia domu oraz sposobów zapobiegania gromadzeniu się wilgoci w jego elementach.
Bloczki i pustaki keramzytobetonowe
Bloczki i pustaki keramzytobetonowe charakteryzują się na tyle dobrą wytrzymałością oraz izolacyjnością cieplną i akustyczną, że można z nich wykonywać wszystkie rodzaje ścian, w tym jednowarstwowe.
Izolacyjność i akumulacyjność przegród a stateczność cieplna budynku
Od akumulacyjności przegród i ich izolacyjności zależy stateczność cieplna budynku, czyli czas, w jakim utrzymuje się w nim stała temperatura wewnętrzna, mimo zmian warunków zewnętrznych (np. wystąpienia silnego mrozu albo porywistego wiatru) lub wyłączenia ogrzewania. Aby przegrody mogły akumulować ciepło i oddawać je do wnętrza, muszą być ocieplone od strony zewnętrznej. Pokażemy to na trzech przykładach.
Ściany - kosztowna lekcja budownictwa
Z budową od początku mieliśmy same kłopoty. Kiedy jednak jedna ze ścian szczytowych wpadła do środka, postanowiliśmy nie wykańczać budynku, tylko zgłosić się do specjalistów po ekspertyzy.
Pękający tynk na nierównym suficie
Miałem szczęście do kilku ekip (budowa systemem gospodarczym) ale nie do tynkarzy.
Problemy z hydroizolacją
W moim domu mieszkam już cztery lata. Jest średniej wielkości, niepodpiwniczony i przyzwoicie zbudowany. Ale jakiś czas temu pojawił się problem: w sieni i holu (na tej samej zewnętrznej ścianie nośnej) nad samą podłogą wyrósł mi grzyb.
Rodzaje deskowań
Stropy gęstożebrowowe - uwagi wykonawcze
Współcześnie w budownictwie jednorodzinnym stosuje się głównie stropy gęstożebrowe oraz płytowe. Natomiast stropy belkowe lub prefabrykowane wykonuje się znacznie rzadziej.
Źle zaprojektowana wysokość stropu
Budujemy się od kilku miesięcy. Parę tygodni temu przeżyliśmy niemiłą przygodę z naszym stropem, którą chętnie opowiemy „ku przestrodze”. Nasz dom to „katalogowiec” (podobno projekt często kupowany), więc z góry założyliśmy, że wszystko zaprojektowano w nim prawidłowo. Strop mamy gęstożebrowy, teriva.
Ściany - mity i fakty
Dobranie materiału, konstrukcji i sposobu wykończenia to główne decyzje związane z budową ścian zewnętrznych. Przy doborze technologii i materiałów na ściany murowane cena nie ma dużego znaczenia, bo w ogólnym koszcie całości domu, różnice będą niewielkie.
Uważaj na firmy budowlane
Trzy lata temu zbudowaliśmy z żoną udany, jak nam się zdawało, dom. Według prostego projektu, murowany, nie za duży (ok. 150 m2 pow. użytkowej), a w miarę przestronny. Właściwie nie my zbudowaliśmy, ale firma prowadzona przez dwóch młodych ludzi.
Ściany - starsi wolą potrójnie
Tak się złożyło, że nasza córka szybciej od nas postawiła swój pierwszy dom. Budowę zakończyła dwa lata temu. Ponieważ wiedzieliśmy, że pójdziemy w jej ślady, bardzo pilnie obserwowaliśmy każdy etap budowy.
W jaki sposób murować nadproża z klinkieru?
Jak wygląda nadproże z klinkieru? Kiedy możemy je wykonać? Jak wykonać nadproże z klinkieru?
Budowa domów na Mazowszu i Pomorzu
Pochodzę z Mazowsza, gdzie niedawno zbudowałem nieduży dom dla rodziny. Tegoroczne wakacje spędzałem z żoną i córką na Pomorzu. Ponieważ pogoda, niestety, nie sprzyjała plażowaniu, dużo jeździliśmy po wybrzeżu i okolicach.
Stropy - mity i fakty
Strop ma znaczenie konstrukcyjne, izolacyjne i funkcjonalne. Usztywnia budynek, utrudnia przepływ hałasów i ciepła między piętrami. W pojęciu domowników funkcjonuje jako sufit albo podłoga i jest darzony absolutnym zaufaniem.
Czy zaprawa ciepłochronna jest lepsza?
Jak wykonać strop na belkach stalowych?
Główne elementy stropu to dwuteowe belki stalowe, najczęściej wysokości 14-20 cm. Są ciężkie - metr bieżący waży zależnie od wymiarów belki od 13 do 26 kg, co może być utrudnieniem w przenoszeniu długich i ciężkich belek na wysokość kilku metrów.
Ściany fundamentowe i piwniczne Cz. III
Ściany fundamentowe i piwniczne to konstrukcyjne elementy domu, przekazujące obciążenia ze ścian, stropów i dachu na ławy oraz stopy fundamentowe. Od ich wytrzymałości i trwałości zależy bezpieczeństwo całej budowli.
Ściany fundamentowe i piwniczne Cz. II
Ściany fundamentowe i piwniczne to konstrukcyjne elementy domu, przekazujące obciążenia ze ścian, stropów i dachu na ławy oraz stopy fundamentowe. Od ich wytrzymałości i trwałości zależy bezpieczeństwo całej budowli.
Ściany fundamentowe i piwniczne Cz. I
Ściany fundamentowe i piwniczne to konstrukcyjne elementy domu, przekazujące obciążenia ze ścian, stropów i dachu na ławy oraz stopy fundamentowe. Od ich wytrzymałości i trwałości zależy bezpieczeństwo całej budowli.