Trójwarstwowe ściany z dekoracyjną elewacją za 65 tys. zł.

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Trójwarstwowe ściany z dekoracyjną elewacją za 65 tys. zł.

Trójwarstwowe ściany z dekoracyjną elewacją odpowiadają mi nie tylko pod względem estetycznym, ale funkcjonalnym. Sprawdzają się wszystkie właściwości, opisywane w literaturze fachowej - jestem wprost zachwycona izolacyjnością cieplną i akustyczną muru... - mówi Wiesia, Czytelniczka Budujemy Dom, która ściany własnego domu stawiała 15 lat temu.

Ściany zewnętrzne:

  • Murowane, trójwarstwowe. 
  • Warstwa konstrukcyjna - z poryzowanych pustaków z ceramicznych, o gr. 25 cm. 
  • Warstwa ocieplenia - o gr. 5 cm, ze styropianu + przerwa wentylacyjna; warstwa elewacyjna - z cegły klinkierowej i elewacyjnych bloczków betonowych. 
  • Wykończenie ścian - od strony wnętrz tynk cementowo-wapienny i farba, albo płyty g-k i farba. 
  • Ściany wewnętrzne - z pustaków ceramicznych o gr. 11 cm.

Decyzja: przy stawianiu domu na mazowieckiej wsi, zależało mi na tym, żeby w późniejszej eksploatacji nie trzeba było malować elewacji. Chciałam mieć estetyczny i gotowy zewnętrzny mur, dlatego razem z autorką projektu zaprojektowaliśmy trójwarstwową ścianę z elewacją z cegły klinkierowej.

Dosłownie rzutem na taśmę, tuż po wylaniu fundamentów, mój były mąż zdecydował, żeby część elewacji wymurować z elewacyjnych pustaków betonowych o większych gabarytach, niż cegły klinkierowe. To trochę przyspieszyło stawianie ścian. Zgodziłam się na to, wiedząc, że wznoszenie wierzchniej warstwy muru z cegieł klinkierowych będzie pracochłonne, żmudne i wymagające od wykonawców ogromnej staranności, nie mówiąc już o tym, że jednocześnie bardzo drogie.

Spodobał mi się szary kolor pustaków betonowych, a przede wszystkim ich łupana powierzchnia. Faktura każdego pustaka była inna, dzięki czemu ściana uzyskiwała niepowtarzalny oryginalny rysunek. Szary pustak obok cegły klinkierowej stawał się jeszcze ciekawszy i mniej monotonny kolorystycznie.

Trójwarstwowe mury
Trójwarstwowe mury dobrze izolują pomieszczenia termicznie i akustycznie
Elewacja z bloczków betonowych i płytek klinkierowych
Zamiast jednolitej elewacji z cegły klinkierowej, większość muru wzniesiono z elewacyjnych bloczków betonowych, a tylko fragmenty z klinkieru

Jestem bardzo zadowolona z trójwarstwowych ozdobnych murów, które zbudowaliśmy również dlatego, żeby obniżyć koszty ogrzewania domu - w okolicy nie ma gazu z sieci, więc musieliśmy dostosować system grzewczy do innego, droższego paliwa. Tanie paliwa stałe nie wchodziły w grę, ze względu na uciążliwą obsługę.

Trójwarstwowe ściany z dekoracyjną elewacją - rady i przestrogi:

Trójwarstwowe ściany z dekoracyjną elewacją odpowiadają mi nie tylko pod względem estetycznym, ale funkcjonalnym. Sprawdzają się wszystkie właściwości, opisywane w literaturze fachowej - jestem wprost zachwycona izolacyjnością cieplną i akustyczną muru, a jednocześnie wytrzymałością i akumulacyjnością cieplną, dobrą gospodarką wilgocią. Stąd bierze się rewelacyjna dla domowników temperatura w pomieszczeniach, bez względu na to czy za oknami jest zima, czy lato.

Choć stawianie ścian przez czteroosobową ekipę trwało 2 miesiące, bo warstwę elewacyjną układano szczególnie starannie i łączono z konstrukcyjną, używając kotew, warto było na nie cierpliwie czekać. Elewacja nie była zaimpregnowana środkiem do betonu i klinkieru. Przez 15 lat nie była myta, ani konserwowana, a ciągle ma takie same kolory i świeżość. Nie widać na niej brudu, choć budynek znajduje się tuż przy ścianie lasu.

Do twardego muru bez problemu można było zamontować ciężkie przedmioty, m.in. talerz anteny satelitarnej. Wzniesienie takich murów to był znakomity krok!

Fragment elewacji
Łupana powierzchnia bloczków nadaje elewacji oryginalny i niepowtarzalny wygląd
Grubość muru wynosi 51 cm
Grubość muru wynosi 51 cm

Trójwarstwowe ściany z dekoracyjną elewacją - koszt:

  • ściany 65 000 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje