Po wykonaniu wykopu wyznaczamy osie ław. Ławy fundamentowe powinny być wykonane ściśle według projektu (współcześnie są wykonywane jako żelbetowe). Ułożenie zbrojenia bezpośrednio na dnie wykopu, a następnie jego zabetonowanie jest błędne. Zaczyn cementowy wycieka z betonu i wsiąka w grunt.
Dno wykopu jest, mimo najdokładniejszego wykonania, nierówne a grunt naruszony. Dlatego grunt pod fundamentami należy stabilizować. Najprostszym sposobem jest wylanie kilkucentymetrowej warstwy rzadkiego betonu o małej zawartości cementu (tzw. chudy beton). Wsiąka on częściowo w grunt tworząc pośrednią warstwę pomiędzy podłożem a fundamentem. Dodatkową korzyścią jest uzyskanie, po stwardnieniu chudego betonu, stabilnej i twardej płaszczyzny, na której można ustawiać szalunki oraz układać zbrojenie.
Poprawnie wykonany fundament to podstawa bezpieczeństwa konstrukcji całego domu. Brak doświadczenia i praktycznej wiedzy budowlanej w wykonywaniu fundamentu, może łatwo prowadzić do błędów, których konsekwencje mogą być później nie do naprawienia. Do wykonania fundamentu najlepiej zaangażować fachowców.
Redakcja BD
fot. archiwum BD