Przyczyny zawilgocenia domu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Przyczyny zawilgocenia domu

Oto omówienie najczęstszych przyczyn zawilgocenia domu oraz sposobów zapobiegania gromadzeniu się wilgoci w jego elementach.

Niewyschnięte mury, podłogi, stropy

Drewniane okna są szczególnie narażone na wilgoć, dlatego muszą być regularnie konserwowane
Drewniane okna są szczególnie narażone na wilgoć, dlatego muszą być regularnie konserwowane (fot. Archiwum BD)

W wykończonym domu w ścianach i stropach może utrzymywać się wilgoć, której źródłem jest woda technologiczna będąca składnikiem zapraw, mas tynkarskich, wylewek samopoziomujących czy tynków. Wilgoć ta może spowodować niszczenie materiałów wykończeniowych, groźne zwłaszcza dla drewna i materiałów drewnopochodnych (posadzek, drzwi czy okien), w których w następstwie tego rozpoczną się procesy gnilne.

 

Aby temu zapobiec, prace wykończeniowe powinno się rozpoczynać dopiero po odparowaniu tej wilgoci z przegród budowlanych (wilgotność ścian i stropów można łatwo wyczuć dłonią, a w razie wątpliwości – zbadać przez nawiercenie w nich kilku otworów i obejrzenie okruchów zebranych z wiertła – jeżeli materiał tworzy zwartą, mokrą masę, należy poczekać z pracami wykończeniowymi).

 

Nie można jednoznacznie określić, jak długo odparowuje wilgoć technologiczna, bo zależy to od wielu czynników (użytych materiałów budowlanych, rodzaju izolacji czy skuteczności wentylacji).

 

W niektórych budynkach proces ten trwa kilka miesięcy, w innych – znacznie dłużej (jeśli niewielka wilgotność przegród utrzymuje się stale, po konsultacji z fachowcem można rozpocząć prace wykończeniowe, ale wilgotność powietrza w pomieszczeniach, mierzona nie wcześniej niż po pierwszym sezonie grzewczym, nie może być większa niż 60–70%; pamiętajmy, że niektóre materiały wykończeniowe są bardzo wrażliwe na wilgoć, np. okładziny i podłogi drewniane).

 

W pomieszczeniach mieszkalnych wilgotność powietrza powinna wynosić

40–60%

ale pamiętajmy, że latem może być ona wyższa i dochodzić nawet

do 90%


Zawilgocone pomieszczenie można osuszyć poprzez zastosowanie nagrzewnicy, konieczne jest jednak przy tym dość intensywne wietrzenie. Dużo lepszym rozwiązaniem jest więc zastosowanie osuszaczy powietrza. Najpopularniejsze są osuszacze kondensacyjne. Koszt ich wypożyczenia to 50–100 zł/dobę. Osuszanie domu o pow. 150 m2 trwa około tygodnia.

Brak lub niewłaściwe wykonanie izolacji przeciwwilgociowych

Na mocno zawilgoconych elewacjach łuszczy się farba    
(fot. Fotostyczna (zdjęcie z ))    
Zawilgocone mury mogą nawet pękać wskutek rozsadzania przez mróz    
Na mocno zawilgoconych elewacjach łuszczy się farba, a nawet odpada tynk (co często można zaobserwować na elewacjach starych, nieremontowanych domów). Zawilgocone mury mogą nawet pękać wskutek rozsadzania przez mróz (fot. Torggler)    

Brak lub niewłaściwe wykonanie izolacji przeciwwilgociowych skutkuje najczęściej widocznym zawilgoceniem ścian piwnic oraz pomieszczeń graniczących bezpośrednio z gruntem. W pomieszczeniach z zawilgoconymi ścianami lub podłogą na gruncie jest wyraźnie wilgotno i wyczuwalny jest charakterystyczny zapach stęchlizny.

 

Na mokrych ścianach pojawiają się szpecące wykwity, niszczeją farby i tynki. W pomieszczeniach takich nie schną ręczniki, mogą paczyć się meble i „wstawać” posadzki drewniane, butwieć książki, a także odzież z włókien naturalnych i skóry.

 

Zawilgocenie spowodowane brakiem lub wadami izolacji często sięga także do wyższych partii budynku wskutek tzw. podciągania kapilarnego (zjawiska, które powoduje ruch wody w górę kanalików porowatych materiałów budowlanych takich jak cegły, bloczki i pustaki).

 

Warunkiem trwałego zabezpieczenia budynku przed wilgocią gruntową i wodą opadową ochlapującą jego część cokołową jest właściwe wykonanie izolacji:

  • pionowej, która chroni ściany fundamentowe przed wchłanianiem wilgoci i wody z gruntu;
  • poziomej, której zadaniem jest odcięcie drogi wilgoci kapilarnej.

Izolacje te powinny być zaprojektowane odpowiednio do warunków gruntowo-wodnych w rejonie posadowienia budynku, a następnie wykonane dokładnie zgodnie z tym projektem. Nie należy przenosić na swoją działkę doświadczeń z budowy sąsiadów czy znajomych, gdyż to, co wystarczyło w warunkach jednej działki, może się okazać nieskuteczne na innej.

Brak drenażu opaskowego wokół fundamentów domów podpiwniczonych

Poziom wód gruntowych jest w znacznym stopniu odbiciem warunków pogodowych, charakteryzuje się zatem mniejszą lub większą zmiennością. Po kilku deszczowych miesiącach czy latach może się zdarzyć, że w domu zbudowanym w suche lata w piwnicach pojawi się woda. Jeśli powodem tego jest podniesienie się poziomu wód gruntowych, nawet najmniejsze niedokładności czy uszkodzenia w izolacji pionowej mogą uniemożliwić osuszenie piwnic – po odpompowaniu wody przez każdą nieszczelność będzie napływała nowa.

 

Jednym z objawów zawilgocenia budynku są zielonkawe wykwity na ścianach zewnętrznych. Powodem może być źle wykonana izolacja pozioma lub pionowa (fot. Dryvit) Jednym z objawów zawilgocenia budynku są zielonkawe wykwity na ścianach zewnętrznych


Nowo budowany dom można dość łatwo uchronić przed taką niespodzianką przez zbudowanie wokół niego drenażu opaskowego, który będzie odprowadzał wodę na bezpieczną odległość od fundamentów. W tym celu wzdłuż ław fundamentowych układa się w warstwie obsypki żwirowej perforowane rury drenarskie, których zadaniem będzie zbieranie wody napływającej z gruntu wokół fundamentów.

 

Rury te podłącza się do studzienki zbiorczej, a z niej wodę odprowadza w miejsce, w którym nie będzie zagrażała budynkowi: do rowu melioracyjnego, rzeki (po uzyskaniu stosownego pozwolenia wodno-prawnego), kanalizacji deszczowej (po uzgodnieniu z lokalnym zakładem wod.-kan.) lub zbudowanej na działce studni chłonnej. Wodę można także rozprowadzić na działce metodą rozsączania.

 

To, czy wokół domu potrzebny jest drenaż, najlepiej rozstrzygnąć już na etapie projektowania budynku, zamawiając badania geotechniczne. Drenaż opaskowywykonuje się na podstawie projektu, w którym określone są średnice rur drenarskich, głębokość, na jakiej trzeba je ułożyć, kąt ich spadku i miejsce odprowadzenia wody z drenażu.

Niewłaściwe wypełnienie wykopów w gruncie nieprzepuszczalnym

Woda opadowa, spływająca do gruntu w rejon fundamentów, rzadko stwarza zagrożenie zawilgocenia budynków niepodpiwniczonych posadawianych na piaskach. Jeśli jednak budynek ma piwnice i posadowiony jest w glinie czy innym gruncie nieprzepuszczalnym, w okresach opadów wokół jego fundamentów może stać woda – zwłaszcza gdy otoczenie fundamentów zasypano luźnym gruntem przepuszczalnym, wtedy bowiem wcześniej czy później woda może sobie znaleźć drogę do wnętrza przez nieszczelności w izolacjach przeciwwilgociowych.

 

Drenaż wykonuje się wokół ścian budynku, by zebrać nadmiar wody deszczowej spływającej w głąb gruntu
Drenaż wykonuje się wokół ścian budynku, by zebrać nadmiar wody deszczowej spływającej w głąb gruntu (fot. Aco)


W takich warunkach gruntowych zagrożenie zawilgoceniem dotyczyć może nawet budynków położonych na wzniesieniach – jeśli tylko w rejonie ich fundamentów zalegają grunty nieprzepuszczalne. Wykonany w takim gruncie wykop pod budynek jest bowiem swoistym zbiornikiem na wodę, która przez nieprzepuszczalną glinę czy ił prawie nie odpływa do otaczającego ją środowiska gruntowego.

 

Zapobieganie zawilgoceniu budynku wskutek opisanych zjawisk polega na takim wypełnieniu wykopów wokół fundamentów, by do minimum ograniczyć skutki utworzenia w wyniku wykonania wykopu pod budynek nieprzepuszczalnej „wanny” na wodę. W tym celu po ułożeniu izolacji przeciwwilgociowych (niezbędnych nawet w domu usytuowanym w najwyższym punkcie działki) i zabezpieczeniu ich przed uszkodzeniem mechanicznym, należy zasypać fundamenty gruntem rodzimym, warstwami nie grubszymi niż 30 cm, bardzo starannie każdą ubijając.

 

Chodzi o to, by w gruncie wokół fundamentów było jak najmniej pustych przestrzeni na wodę, która mogłaby zagrozić piwnicom budynku.

 

Małgorzata Cuch

Zdaniem naszych Czytelników

time image

25 Lut 2010, 14:17

Pan przestanie to szkodnictwo budowlane uprawiać!

time image

Gość BDB

25 Lut 2010, 14:09

Na fotografii Dryvit widnieje objaw nie podciągania kapilarnego z gruntu, lecz efekt kondensacji pary wodnej w warstwach elewacji i termoizolacji - czyli efekt braku analiz c-w przed wykonaniem ocieplenia!.

time image

Gość Jerzy Zembrowski

25 Lut 2010, 14:06

Tytuł ponętny, ale w treści beletrystyka na poziomie pomocy domowej - czyli nic konkretnego. Ot gosposia napisała dla innych gospdyń. Ponadto, wiele błędów merytorycznych. Oto kilka z nich: "(wilgotność ścian i stropów można łatwo wyczuć dłonią, a w razie wątpliwości ...

time image

Gość Czytający uważnie

25 Lut 2010, 11:43

Przystępny i "popularny" artykuł. Jeśli ktoś szuka natchnienia - warto przeczytać. Jeśli rozwiązań - to nie bardzo. Wkradły się i błędy: - zdjęcie dotyczące drenażu - zdecydowanie nie przedstawia drenażu, - wykwity na innej fotografii - w tym konkretnym przypadku na pewno ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje