Jak zlikwidować zagrzybienie budynku?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak zlikwidować zagrzybienie budynku?

Jeśli doszło do zagrzybienia budynku, to samodzielnie poradzimy sobie tylko na bardzo wczesnych jego etapach. Później nieodzowna jest pomoc specjalisty mykologa. Dla laika właściwe rozpoznanie poszczególnych gatunków grzybów domowych i dobór odpowiednich do ich zwalczania środków jest praktycznie niewykonalne.

aktualizacja: 2024-01-25 12:32:18
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Czy amator może zlikwidować zagrzybienie?
  • Jak używać środka grzybobójczego?

Czy amator może zlikwidować zagrzybienie?

Likwidacja zagrzybienia jest generalnie zadaniem dla profesjonalistów.

Wynika to z następujących przyczyn:

  • trudności ze zidentyfikowaniem gatunku grzybów (wygląd może się znacznie różnić nawet w przypadku tego samego gatunku, a grzybnia może zawierać ich więcej niż jeden);
  • koniecznością doboru środków chemicznych skutecznych przeciw konkretnym gatunkom;
  • szkodliwości dla zdrowia samych grzybów, które trzeba usunąć, oraz środków do ich zwalczania.

Amator nie jest w stanie przeprowadzić dobrego rozpoznania, ani dobrać najlepszego środka grzybobójczego. Najsilniejsze z nich - jako bardzo szkodliwe i wymagające wielu środków ostrożności podczas stosowania - nie są w ogóle dostępne w wolnej sprzedaży.

Dlatego trzeba się liczyć z tym, że środek grzybobójczy z marketu budowlanego może się okazać nieskuteczny.

Obrzeża okien, narożniki oraz styk ścian z podłogą na gruncie to miejsca, w których najczęściej występuje zagrzybienie
Obrzeża okien, narożniki oraz styk ścian z podłogą na gruncie to miejsca, w których najczęściej występuje zagrzybienie (fot. SBS-SIM)

Jak używać środka grzybobójczego?

Przede wszystkim zgodnie z instrukcją producenta, przestrzegając wszystkich zasad bezpieczeństwa. Zawsze niezbędne będzie ubranie ochronne, gumowe rękawice, okulary i maska. Na zagrzybione powierzchnie nakłada się takie preparaty na ogół pędzlem, gąbką lub za pomocą spryskiwacza. Ten ostatni jest wygodny, ale mało wydajny - trafiająca na ściany ilość jest niewielka. Ponadto preparat unosi się w powietrzu w postaci aerozolu, który wdychamy. Nakładanie preparatu zwykle trzeba wykonać kilkakrotnie, a pomieszczenie intensywnie wietrzyć.

W razie sięgającego głębiej zagrzybienia, najlepiej jest usunąć porażone elementy - skuć tynk, ostrugać elementy drewniane. W przypadku więźby pamiętajmy jednak, że takie pocienione elementy wymagają wzmocnienia, np. w postaci nakładek z desek.

Usunięte zagrzybione elementy drewniane najbezpieczniej jest spalić. Tylko specjalista może zadecydować, czy po odgrzybieniu nadają się do ponownego użycia. Zarodniki niektórych grzybów są bardzo odporne i mogą przetrwać na pozornie czystych już elementach. Zagrzybione elementy po oczyszczeniu warto też intensywnie podgrzać - za pomocą nagrzewnicy elektrycznej lub opalarki (małe powierzchnie). Takie wygrzanie gorącym powietrzem (do 60-70°C) nie tylko zabija same grzyby, ale i świetnie osusza.

Redaktor: Jarosław Antkiewicz

 

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!