Jak zapobiegać parowaniu okien zimą?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2017-12-21 13:09:00
Jak zapobiegać parowaniu okien zimą?

Zbierająca się na szybie rosa to zmora wielu inwestorów. Przyczyn gromadzenia się pary wodnej może być wiele. Warto poznać ich listę, by skutecznie zapobiegać temu zjawisku.

Jak zapewniają lekarze, nadmierne gromadzenie się wilgoci na szybach od strony pomieszczenia może być bardzo niebezpieczne, gdyż ułatwia rozwijanie się groźnych dla zdrowia mikroorganizmów. Należy zatem temu zapobiegać. Ale rosa gromadzić się może też w innych miejscach na oknie. Warto zweryfikować przyczynę pojawiania się wilgoci i zapoznać się z radami specjalistów z firmy MS więcej niż OKNA.

Para na szybie od strony wnętrza

Najczęściej zimą wilgoć osadza się na oknach od strony pomieszczenia. Zjawisko przede wszystkim zaobserwować można przy dolnej krawędzi przeszklenia, czyli nad listwą przyszybową oraz w narożach. Przyczyną skraplania się tu wilgoci w okresie zimowym jest przekroczenie tak zwanego "punktu rosy". Występuje ono wówczas, gdy na bardzo zimną szybę zadziała silnie wilgotne powietrze w ogrzewanym pomieszczeniu. Zjawisko nasila się podczas parowania wilgoci z łazienki po kąpieli, w czasie intensywnego gotowania czy suszenia prania we wnętrzu. Długo utrzymująca się para na oknach jest niepożądana.

"Za Polskę trzymamy kciuki, a roleta..." - sprawdźcie, co powiedział Łukasz Piszczek.
0:30

Profesjonaliści z firmy MS więcej niż OKNA dają wskazówki, jak uniknąć tego problemu.  

Ciepłe okna. Im bardziej energooszczędne produkty zamontujemy w naszym domu (tyczy się to zarówno profili, jak i pakietu szybowego), tym prawdopodobieństwo parowania szyb od wewnątrz będzie mniejsze. Ciepłe przeszklenia MS więcej niż OKNA znacznie ograniczają osadzanie się rosy od strony wnętrza.

Ramka międzyszybowa. Tafle szkła w nowoczesnych oknach oddzielone są specjalną ramką dystansową. Wybierajmy produkty jedynie z ciepłą ramką, która podnosi parametry termoizolacyjne całego przeszklenia. Firma MS więcej niż OKNA zapewnia takie rozwiązanie, oferując nowoczesne, kolorowe ramki CHROMATECH. Są one w stanie podnieść temperaturę krawędzi szyby nawet o 3°C.

Skuteczna wentylacja. Obniżyć zbyt wysoką wilgotność powietrza pomoże sprawny system wentylacyjny, który w większości przypadków składa się z wywiewników (kratek wentylacyjnych w łazience i kuchni) oraz z urządzeń nawiewnych montowanych w lub na oknach:

  • Nawiewniki. Nowoczesne okna wyposażane są w urządzenia ułatwiające wymianę powietrza. Nawiewniki dbają o wentylację w całym domu. Mogą mieć regulowany przekrój otworu, dzięki czemu sami decydujemy, jak dużo świeżego powietrza będzie wpadać do wnętrza. Znajdziemy też nawiewniki sterowane automatycznie – w zależności od zmian ciśnienia lub higrosterowalne – dostosowujące się do zmian wilgotności powietrza.

     

  • Mikrowentylatory. To urządzenia o mniejszym przekroju niż nawiewniki, zapewniające podstawową, minimalną wymianę powietrza przy zamkniętym oknie.

     

  • Wietrzenie. Parowanie szyb może być spowodowane słabą wymianą powietrza w budynku. Aby doraźnie wspomóc system wentylacji, można po prostu otworzyć na chwilę okno, jednak wtedy cyrkulacja powietrza może być zbyt intensywna. Ze względu na to warto wybierać przeszklenia wyposażone w funkcję rozszczelnienia. Przez odpowiednie przekręcenie klamki zmniejszymy docisk uszczelek okna, dzięki czemu świeże powietrze będzie mogło swobodnie przepływać przez niewielką szczelinę między skrzydłem, a profilem ościeżnicy.

Kaloryfery pod oknami. Ryzyko parowania spada również wówczas, jeśli budynek ogrzewany jest grzejnikami umieszczonymi pod oknami. Pomogą one pod warunkiem, że nie będą zabudowane albo zasłonięte od góry.

Rosa pojawiająca się na zewnątrz okna

Takie zjawisko możemy zaobserwować, gdy na dworze panuje wysoka wilgotność i występują duże wahania temperatur między dniem a nocą. Para ukazuje się najczęściej na środku szyby od strony elewacji. Dlaczego tak się dzieje i jak zapobiegać osadzającej się tu wilgoci?

Para na zewnątrz okna to zjawisko naturalne i świadczy o doskonałych parametrach naszych przeszkleń. Ciepłe produkty MS więcej niż OKNA będą się tak zachowywać, gdyż pakiet szybowy idealnie izoluje wnętrze domu od warunków atmosferycznych. Oznacza to, że szyba od strony pomieszczenia pozostanie ciepła, co ograniczy parowanie na jej powierzchni, podczas gdy chłodna zewnętrzna pokryje się rosą. Wilgoć osadzi się na niej, jak na każdym innym chłodnym elemencie wokół domu, np. zaparkowanym samochodzie.

Do mycia okien można używać preparatów ograniczających osadzanie się pary wodnej na szybach (tzw. środki "antypara"). Można też zastosować chemię samochodową w postaci "niewidzialnej wycieraczki". Czynności te należy przeprowadzić w ciepłym okresie, zanim warunki atmosferyczne zaczną sprzyjać roszeniu.  

Parowanie między szybami

Jest zjawiskiem wysoce niepożądanym. Gdy rosa występuje między szybami okna, może to świadczyć o rozszczelnieniu skrzydła i najczęściej oznacza spadek właściwości termoizolacyjnych przeszklenia. Jest to poważna wada, kwalifikująca szybę do wymiany. Unikniemy takiego problemu, gdy będziemy wybierać produkty tylko renomowanych producentów, długo funkcjonujących na rynku, oferujących wieloletnią gwarancję na swoje produkty.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

20 Sty 2018, 16:39

Taki samochodowy sposób to tylko maskowanie skutków zawilgocenia pomieszczeń... wykropli się gdzie indziej...

time image

Gość witalij

20 Sty 2018, 15:57

Wiem, że to sposób iście samochodowy, ale mi z tym problemem dosyć dobrze pomagał preparat z firmy produkującej kosmetyki do samochodów K2 (Fox bodajże czy jakoś tak). Po nałożeniu na umyte szyby działał bardzo długo, więc może warto w ten sposób jeśli wymiana uszczelek okaże ...

time image

Gość Jaś

29 Gru 2017, 18:45

Trzeba wymienić całe szklenie okien.

time image

Gość wel

29 Gru 2017, 18:20

To jak zimą suszeyć, jak nie we wnątrz?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny