Jeśli belki konstrukcyjne są zdrowe i nie wymagają wymiany (a z reguły tak jest, o ile strop nie był regularnie zalewany wodą) - usunięcie problemu nie jest trudne. Wystarczy zastąpić oryginalną polepę znacznie lżejszym materiałem.
Pierwszym krokiem jest usunięcie wszystkich warstw podłogowych i izolacyjnych i odsłonięcie konstrukcji stropu oraz tzw. ślepego pułapu. Jest to również najlepszy moment na ocenę stanu technicznego elementów konstrukcyjnych. Warto zwrócić uwagę szczególnie na miejsca oparcia belek w tzw. gniazdach w murze - to najbardziej narażone na uszkodzenia miejsca konstrukcji.
- Belka stropowa
- Listwy podtrzymujące deski ślepego pułapu
- Deski ślepego pułapu - tzw. wsuwki
- Polepa - oryginalna warstwa izolacyjna i główny sprawca omawianych problemów.
- Deski podłogowe
- Gniazdo belki
Na ślepym pułapie układamy folię o wysokiej przepuszczalności lub papier woskowany. Absolutnie nie wolno stosować w stropach drewnianych folii PE. Takie konstrukcje są wysoko paroprzepuszczalne, więc jakikolwiek element zatrzymujący w nich wilgoć spowodowałby bardzo szybkie zawilgocenie konstrukcji i korozję biologiczną.
- Jak murować z bloczków i pustaków keramzytobetonowych?
- Które stropy są najsztywniejsze i najmniej się uginają?
- Jak obliczyć ilość pustaków na dom?
- Jak budować ściany z elementów keramzytobetonowych?
Na tak przygotowany podkład wysypujemy wypełnienie - na przykład keramzyt. Jest on znacznie lżejszy od oryginalnej polepy a jednocześnie doskonale izoluje zarówno akustycznie jak i termicznie.
- Oryginalne elementy stropu drewnianego
- Folia o wysokiej paroprzepuszczalności lub papier woskowany
- Keramzyt
- Podkładka gumowa lub filcowa pod legary - izolacja akustyczna.
Kolejnym krokiem jest położenie legarów i warstwy podłogowej. Legary to z reguły elementy drewniane o wymiarach 4x6 lub 6x6cm. Ich rozstaw uzależniony jest od dwóch rzeczy: po pierwsze od grubości wybranej płyty mfp® (maksymalne rozstawy w zależności od grubości płyty znaleźć można na stronie producenta), po drugie od jej wymiarów (łączenia krótszych boków płyty zawsze powinny wypadać nad legarem). Pamiętać należy również, aby w żadnym wypadku nie mocować rusztu pośredniego (legarów) do belek stropowych. Powinny one swobodnie leżeć na przekładkach izolujących.
Do łączenia płyt mfp® z legarami należy używać gwoździ lub wkrętów o długości przekraczającej 2,5x grubość użytej płyty. Odległości między gwoździami na podporach skrajnych nie mogą przekraczać 15cm, a na pośrednich 30cm. Minimalna odległość gwoździa od krawędzi płyty nie może być mniejsza niż 1cm a od narożnika 2,5cm.
- Poszycie płytą mfp®
- Oryginalna konstrukcja stropu
- Przestrzenie między belkami wypełnione keramzytem
- Podkładka gumowa lub filcowa pod legary - izolacja akustyczna.
- Legary
- Przekładka filcowa - izolacja akustyczna.
Opracowanie i zdjęcia: Pfleiderer