Podnoszenie ścianki kolankowej a proporcje domu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Podnoszenie ścianki kolankowej a proporcje domu

Wysokość ścianki kolankowej zwykle dostosowuje się do planowanego sposobu wykorzystania przestrzeni na poddaszu. Ścianka ma do 70 cm lub nie wykonuje się jej wcale, gdy ostatnia kondygnacja ma być nieużytkowa. Na poddaszach mieszkalnych ścianki kolankowe mają zaś zwykle od 70 cm do nawet 2 m.

Takie różnice w wysokości mają ogromny wpływ na wygląd całej bryły budynku. Dom z dwumetrową ścianką z zewnątrz nie różni się już wiele od takiego z pełnym piętrem. Zaś nieprzemyślane jej podwyższenie może budynek po prostu zeszpecić.

Jednak nie sposób wyznaczyć jednej wysokości ścianki, po przekroczeniu której, wszystkie domy zaczynają wyglądać źle. Jest to bowiem kwestia proporcji całej bryły:

  • wysokości ścianki kolankowej;
  • wysokości dolnych kondygnacji;
  • szerokości elewacji;
  • kształtu dachu;
  • kąta nachylenia połaci dachowych;
  • wielkości okapu;
  • wielkości i układu okien.

Do tego dochodzi jeszcze cała masa rozmaitych sztuczek znanych architektom, np. odpowiedni dobór kolorów na ścianie szczytowej oraz dolnej kondygnacji, zastosowanie na elewacji pionowych lub poziomych elementów (np. desek), wykorzystanie rozmaitych detali architektonicznych (np. gzymsy).

Niemniej jednak, można się pokusić o wyznaczenie pewnych ogólnych prawidłowości. Szczególnie w odniesieniu do wysokości ścianki kolankowej i kąta nachylenia dachu, a przecież oba te czynniki możemy dość swobodnie zmieniać, decydując się na przebudowę opisaną w artykule. W końcu kto powiedział, że po przebudowie, kąt nachylenia dachu musi pozostać taki sam?

Jak zachować korzystny wygląd podczas podnoszenia ścianki kolankowej?

Korzystny wygląd mają generalnie budynki o dość dużym kącie nachylenia dachu wynoszącym około 45°. I to zarówno, gdy ścianka kolankowa jest niska, jak i gdy zostanie podwyższona. To przykłady "a" oraz "b" na naszych rysunkach. Dom po podwyższeniu ścianki (b), nabiera smukłości i może się nawet bardziej podobać. Jest to przy tym najkorzystniejszy pod względem ilości miejsca na poddaszu wariant.

stromy dach i brak ścianki kolankowej stromy dach i wysoka ścianka
a) stromy dach i brak ścianki kolankowej b) stromy dach i wysoka ścianka

Z kolei przy małym kącie nachylenia dachu, dom pozbawiony ścianki kolankowej wygląda dobrze, po prostu bezpretensjonalnie (przykład "c"). Znaczne podniesienie ścianki kolankowej w tym przypadku jest niekorzystne – wariant "d". Większości odbiorców przyrównuje taki dom do stodoły albo hali magazynowej.

mały spadek dachu i brak ścianki mały spadek dachu i wysoka ścianka kolankowa
c) mały spadek dachu i brak ścianki d) mały spadek dachu i wysoka ścianka kolankowa

Architekci zwykle niechętnie odnoszą się do znacznego podwyższenia ścianki kolankowej w opracowanych już projektach. To w końcu zupełna zmiana bryły budynku. Ponadto po takiej operacji trzeba zmieniać także inne elementy. Choćby przesunąć okna dachowe w kierunku okapu, bo inaczej ich dolna krawędź znajdzie się zbyt wysoko i nie będziemy mogli przez nie wyglądać. W przypadku bardzo wysokich ścianek, jednak i to da niewiele. Warto rozważyć więc wybudowanie lukarn. To z kolei oznacza przeprojektowanie konstrukcji dachu.

W wielu projektach katalogowych jest z kolei tak, że ścianki kolankowe są niskie, choć ich podwyższenie nie zepsułoby wyglądu budynku. Może to brzmieć zaskakująco, bo przecież zwykle są to domy z użytkowym poddaszem, w których wyższa ścianka kolankowa oznacza większą ustawność pokoi. Architekci robią to jednak celowo, żeby domy miały nieco mniejszą powierzchnię użytkową. Dzięki temu pojawiają się częściej w wynikach z internetowych wyszukiwarek projektów, bo największą popularnością cieszą się domy niezbyt duże (do 130 m2 powierzchni użytkowej).

W trakcie budowy lub już na etapie adaptacji projektu i tak wiele osób decyduje się na podwyższenie tych niskich ścianek kolankowych. Autorzy projektów katalogowych wiedzą o tym doskonale i w przypadku takich projektów godzą się bez oporu na podniesienie ścianki o 1–2 pustaki (do 50 cm).

Jarosław Antkiewicz
fot. Fakro

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje