Od wampira energetycznego do przyjaciela portfela - termomodernizacja domu w prostych krokach

Od wampira energetycznego do przyjaciela portfela - termomodernizacja domu w prostych krokach

Wampiry to tylko mity i legendy? Niekoniecznie! Wampiry energetyczne są wśród nas. To domy, które z powodu niewystarczającej izolacji termicznej (tzw. "niedocieplone") są trudne do utrzymania zimą. Marnując energię wysysają pieniądze z naszych portfeli wysokim kosztami ogrzewania. Jak z nimi walczyć? Nie czosnkiem czy osinowym kołkiem, ale termomodernizacją. Dobrze przeprowadzoną może dać oszczędności w skali kilku-kilkunastu tysięcy złotych rocznie. To inwestycja, która szybko się zwraca, zwłaszcza dzięki dostępnym publicznym dofinansowaniom.

Domów-wampirów, które marnują naprawdę dużo energii mamy w Polsce około miliona. A to nie koniec, bo kolejne miliony budynków potrzebują prac choć w mniejszym zakresie. Poza nowymi domami budowanymi już w wysokich standardach energetycznych, można powiedzieć, że zdecydowana większość budynków w Polsce skorzystałaby na dobrze przeprowadzonej termomodernizacji - a ich właściciele cieszyliby się istotnymi oszczędnościami, wygodą i lepszym komfortem termicznym.

Czym dokładnie jest termomodernizacja? To nic innego jak kompleksowy remont zwykle obejmujący wymianę dociepleń, okien i drzwi oraz instalację nowego systemu grzewczego. Podstawą tych działań jest dobrze przeprowadzony audyt energetyczny. A efektem jest oszczędny dom - bardziej ekologiczny i tańszy w utrzymaniu. Prawidłowo przeprowadzona termomodernizacja zmniejszy zapotrzebowanie na energię cieplną w Twoim domu. Co to znaczy? Przede wszystkim to, że spadną Twoje rachunki. A dzięki dodatkowym urządzeniom, takim jak panele fotowoltaiczne czy pompa ciepła, możesz mieć dom niemal samowystarczalny energetycznie.

Jakie są kolejne kroki termomodernizacji?

  1. Audyt energetyczny - żeby dobrze zrozumieć sytuację wyjściową, możliwe do uzyskania oszczędności, poznać koszt inwestycji, możliwości jej dofinansowania, a także dobrać optymalny wariant projektu i kolejność prac.
  2. Ocieplenie domu - docieplenie ścian, stropów, poddasza czy podpiwniczenia, żeby zminimalizować straty ciepła. Energia niezmarnowana jest najtańsza!
  3. Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej - kolejny logiczny krok to nowoczesne drzwi i okna, łączące komfort termiczny, bezpieczeństwo i estetykę.
  4. Wymiana urządzeń grzewczych - dobranie urządzeń odpowiedniego typu i mocy, żeby zadbać o nasze ciepło zimą i przyjemny chłód latem, jednocześnie redukując całkowite koszty energii i paliwa ponoszone w ciągu roku.
  5. Instalacja wentylacji mechanicznej z rekuperacją - to rozwiązanie pozwalające na dalsze ograniczenie strat ciepła zimą i niepotrzebne nagrzewanie się wnętrz latem przy jednoczesnym zadbaniu o świeżość oraz odpowiednią czystość i wilgotność powietrza.
  6. Montaż paneli fotowoltaicznych i magazynu energii - pozwala na jeszcze większe ograniczenie kosztów energii w domu, dzięki zasilaniu urządzeń grzewczych w dużej mierze własnym prądem produkowanym na miejscu ze słońca. Magazyn pozwala natomiast gromadzić prąd w ciągu dnia gdy produkują go panele, a wykorzystywać również po zmroku. 
Komentarze

Najnowsze artykuły
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz