Szczelny montaż okien to oszczędność! Sprawdź, jak nie tracić setek złotych rocznie

Szczelny montaż okien to oszczędność! Sprawdź, jak nie tracić setek złotych rocznie

Myślisz, że najważniejsze są parametry techniczne okien? Nie do końca. Nawet najlepsze okna stracą swoje właściwości, jeśli zostaną źle zamontowane. W czasach wysokich cen energii i kosztów ogrzewania ciepły montaż okien przestaje być luksusem - staje się koniecznością. Zobacz, na czym polega ta technika, dlaczego minimalizuje straty ciepła i co robi większość ekip… źle.

Prawidłowy, szczelny montaż okien jest tak samo ważny jak parametry samej stolarki. Montaż w środku grubości muru dawniej był wręcz standardem, dziś odchodzi do lamusa. Sprawdź, jak powinien wyglądać ciepły montaż okien, który spełni zaostrzone wytyczne w zakresie energooszczędności i pozwoli obniżyć koszty ogrzewania.

Prawidłowym montaż okna - jak osadzić okno w ścianie? Porównanie metod

Okno umieszczone w środku grubości muru w ścianie jednowarstwowej - sytuacja popularna w dawnym budownictwie. Ten typ montażu jest jeszcze wybierany w przypadku wymiany okien. Po wyjęciu starego okna, nowe okno jest wstawiane w jego miejsce i dosuwane do istniejącego parapetu wewnętrznego (jeśli jest w dobrym stanie). Zapewnia to minimum prac naprawczych przy glifie okiennym wewnątrz pomieszczeń. Jeśli planujesz remont, sprawdź jakie można dostać dofinansowanie do wymiany okien.

Okno montowane w warstwie ocieplenia, maksymalnie wysunięte na zewnątrz - czyli wysunięte poza lico murowanej ściany. Sytuacja charakterystyczna w ścianie dwuwarstwowej z grubą warstwą ocieplenia (najczęstsze położenie stosowane w domach energooszczędnych) i ścianie trójwarstwowej. Takie umiejscowienie okna minimalizuje ryzyko powstawania mostków termicznych i pozwala na efektywne wykorzystanie izolacji termicznej. Sytuacja korzystna ze względów termicznych, ale trudna i wymagająca ze względów konstrukcyjnych. Konieczne jest zastosowanie wytrzymałych konsol lub ram montażowych (instalacyjnych).

montaż ciepły okna poza licem muru
Z uwagi na zaostrzone wytyczne w zakresie energooszczędności, coraz częściej okno mocuje się poza licem muru. To metoda trudna pod względem konstrukcyjnym. Dobór konsol zależy od rodzaju muru, ciężaru i powierzchni okna, fot. KLIMAS WKRĘT-MET

Okno zlicowane z zewnętrzną powierzchnią ściany - w standardowej ścianie dwuwarstwowej. Sytuacja akceptowalna ze względów termicznych i korzystna ze względów konstrukcyjnych - okno opiera się na murze, co jest ważne w przypadku dużych ciężkich okien i drzwi tarasowych. Przy mocowaniu okien, używa się tradycyjnych kotew montażowych oraz dybli i kołków rozporowych.

Jakie elementy wpływają na szczelność montażu okien?

Przed mechanicznym połączeniem okna z murem, musi ono być ustawione w pionie oraz właściwie wypoziomowane. Nie można zapominać o tym, że pod ramą okienną powinna się znaleźć listwa podokienna (określana też jako progowa lub podwalinowa) lub tzw. ciepły parapet (specjalne kształtki wykonane ze styroduru), samo okno nie powinno opierać się bezpośrednio na murze.

szczelne okna i ciepły parapet
Ciepłe parapety zmniejszają straty ciepïa w budynku, eliminują ryzyko występowania mostków termicznych. PARTNER

Przeniesienie obciążeń zewnętrznych (ciężar okna, parcie i ssanie wiatru, siły występujące podczas otwierania i zamykania skrzydeł) na konstrukcję budynku to zadanie elementów mocujących.

Mocowanie okna może być wykonane za pomocą łączników lub ram montażowych (instalacyjnych). Do montażu okien wykorzystuje się rozmaite łączniki mocujące, takie jak konsole i wsporniki (montaż w warstwie ocieplenia), kotwy, dyble i kołki rozporowe (montaż okna w grubości muru). Wybór odpowiedniego łącznika zależy od rodzaju okna, materiału ściany i sposobu montażu. Podczas montażu w grubości muru, używa się też klocków (klinów) podporowych i dystansowych, wykonanych z twardego zaimpregnowanego drewna albo z twardego PVC. Klocki (kliny) podporowe stabilizują okno oraz przenoszą obciążenia na ścianę budynku, a klocki dystansowe służą do wypionowania okna.

Ramy montażowe ułatwiają stabilne i szczelne osadzenie w otworze okiennym. Stosowane są do montażu okna w warstwie ocieplenia.

Ciepły (szczelny) montaż okien - co to znaczy i dlaczego warto?

Prawidłowo zamontowane okna w znaczącym stopniu ograniczają ucieczkę ciepła z wnętrza domu. Stosuje się nadal tradycyjne techniki montażu okien, jednak coraz częściej fachowcy proponują technologię określaną jako montaż ciepłyZapewnia on skuteczne ograniczenie strat ciepła i ochronę przed nieszczelnościami przepuszczającymi powietrze.

Ciepły montaż (często określany jako szczelny lub warstwowy) składa się z trzech warstw uszczelnień: wewnętrznej, zakładanej od strony pomieszczenia, środkowej oraz zewnętrznej.

Uszczelnienie wewnętrzne

Uszczelnienie wewnętrzne ma za zadanie zapobiegać przedostawaniu się pary wodnej, pochodzącej ze środka pomieszczeń. Jest ono wykonywane z membrany paroszczelnej, która łączona ze ścianą zapobiega skraplaniu się wody wewnątrz połączenia i przedostawaniu się jej do warstwy termoizolacyjnej. To zaś nie tylko powoduje jej wychładzanie się, może również tworzyć warunki sprzyjające rozwojowi pleśni oraz innych grzybów i korozji elementów metalowych. Membrana paroszczelna ma formę taśmy (folii) paroizolacyjnej lub jest nakładana w postaci płynnej (ciekłej), a właściwości uzyskuje po wyschnięciu.

taśmy uszczelniające od wewnątrz - szczelny montaż okien
Szczelny montaż okien - wewnętrzne taśmy izolacyjne paroszczelne zabezpieczają piankę poliuretanową przed zawilgoceniem, fot. STRATOFOLIO

Uszczelnienie środkowe

Uszczelnienie środkowe to warstwa termoizolacyjna, zwykle z rozprężnej pianki poliuretanowej, bądź w postaci elastycznej taśmy samorozprężnej. Zadaniem tej warstwy jest powstrzymywanie ucieczki ciepła i niwelowanie niewielkich zmian wymiarów ościeżnicy, np. wskutek nagrzewania się jej od słońca. Użycie termoizolacji zapewnia jednocześnie ochronę przed hałasem, który mógłby docierać do pomieszczeń z zewnątrz.

Dostępne są też wielofunkcyjne taśmy samorozprężne z odpowiednio przygotowanymi powierzchniami, co umożliwia wykonanie trójwarstwowego uszczelnienia za pomocą jednego produktu.

Uszczelnienie zewnętrzne

Uszczelnienie zewnętrzne chroni połączenie przed wpływem warunków atmosferycznych - wiatrem oraz przenikaniem do warstwy termoizolacji wody opadowej. Poza właściwościami hydroizolacyjnymi, zastosowany materiał musi wykazywać wysoką paroprzepuszczalność, aby umożliwić wydostawanie się z połączenia wilgoci w postaci pary wodnej. Membrana paroprzepuszczalna ma formę taśmy lub nakładana jest w postaci ciekłej, a właściwości uzyskuje po wyschnięciu.

Membrany używane na zewnątrz, jak i wewnątrz mają określoną odporność na działanie promieniowania UV, które po pewnym czasie może doprowadzić do ich uszkodzenia. Dlatego powinny być wykończone, np. otynkowane, zanim upłynie podany przez producenta membrany okres.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

Ile kosztuje szczelny montaż i kiedy się zwraca?

Choć ciepły montaż okien jest droższy od tradycyjnego, w praktyce może zwrócić się o wiele szybciej - zwłaszcza przy dzisiejszych kosztach ogrzewania. Ponadto jeśli mamy już użytkowany dom, można dostać dofinansowanie zarówno na zakup okien, jak i usługę ich montażu z programu Czyste Powietrze. Można też skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.

Cena szczelnego montażu zależy od kilku czynników, takich jak:

  • typ i wielkość okna,
  • materiał ściany (np. cegła, beton komórkowy, keramzyt),
  • sposób montażu (w murze, w warstwie ocieplenia, na konsolach),
  • użyte materiały uszczelniające (taśmy, piany, ramy montażowe).

Średni koszt ciepłego montażu okna waha się od 80 do 130 zł za metr bieżący, ale w przypadku trudnych projektów (np. wysunięcie w warstwę ocieplenia, duże przeszklenia) może sięgać nawet 150-180 zł/mb. Dla porównania, klasyczny montaż okien (na samą piankę) to koszt około 40-60 zł/mb, ale brak warstw uszczelniających oznacza większe straty ciepła, przeciągi i ryzyko zawilgocenia. Szacuje się, że dzięki ciepłemu montażowi można zmniejszyć straty ciepła przez okna nawet o 20-30%. To oznacza, że ciepły montaż może zwrócić się już po 2-4 sezonach grzewczych. Oprócz korzyści ekonomicznych, to także wyższy komfort mieszkania w domu.

szczelny montaż okna w murze
Montaż okna w licu muru jest często wybierany w przypadku dużych i ciężkich okien i drzwi tarasowych. Zapewnia stabilność i wytrzymałość połączenia okna z murem, jest relatywnie łatwy i szybki, fot. KLIMAS WKRĘT-MET

Zalety szczelnego montażu okien

  • Znacznie lepsza izolacja termiczna - redukcja strat ciepła.
  • Wyższy komfort akustyczny.
  • Ochrona przed wilgocią i pleśnią.
  • Oszczędności na ogrzewaniu - ciepły montaż może obniżyć koszty o 15-25 % rocznie, co przy średnich rachunkach może oznaczać kilkaset zł oszczędności rocznie. 

Autor: Robert Sienkiewicz

Fot. otwierająca: Soudal - kompleksowe uszczelnienie złącza okiennego

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.
Komentarze

Najnowsze artykuły
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz