Ocieplenie dachu w domu energooszczędnym

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Ocieplenie dachu w domu energooszczędnym

Narzucone przepisami wymagania odnośnie termoizolacyjności dachów są ostrzejsze, niż dla ścian zewnętrznych (odpowiednio 0,20 W/(m2·K) – dach i 0,25 ściany). To uzasadnione, bo ruch ciepła ku górze jest intensywniejszy, a jego straty większe.

Izolacja nakrokwiowa skutecznie eliminuje mostki cieplne, spowodowane przez drewnianą konstrukcję dachu
(fot. Bauder)

Dach w domach jednorodzinnych ma najczęściej drewnianą konstrukcję nośną, nazywaną więźbą. Pokrycie i podkład pod nim mogą być rozmaite, podobnie jak i wykończenie od strony poddasza. Ze względu na ciepłochronność, liczy się przede wszystkim sposób wykonania izolacji cieplnej oraz zabezpieczenia jej przed zawilgoceniem, bo mokra termoizolacja traci swe ciepłochronne właściwości, zaś drewno w warunkach podwyższonej wilgotności atakują grzyby.

Ocieplenie dachu bez deskowania

Zdecydowanie najpopularniejsze w polskich domach rozwiązanie to wełna mineralna ułożona pomiędzy krokwiami. Zwykle wykonuje się także ustawiony poprzecznie do krokwi ruszt z łat drewnianych (zwykle 5 × 5 cm) lub profili stalowych, co pozwala pogrubić warstwę ocieplenia, i zmniejszyć wpływ krokwi jako mostków termicznych (ich izolacyjność jest ok. czterokrotnie gorsza niż wełny) oraz zapewnić optymalny rozstaw podpór dla płyt gipsowo-kartonowych lub innego materiału, którym wykańcza się poddasze.

Ocieplenie dachu z deskowaniem

Jeśli dach nie jest szczelnie odeskowany, a pomiędzy izolacją i pokryciem ułożono folię wstępnego krycia o wysokiej paroprzepuszczalności (tzw. membranę), to wełna może wypełniać całą wysokość krokwi i stykać się z membraną. Wentylację zapewnia zaś szczelina, znajdująca się bezpośrednio pod pokryciem.

Jeśli zaś wykonane jest deskowanie lub zastosowano folię o znikomej paroprzepuszczalności, to pomiędzy nią a izolacją trzeba pozostawić przynajmniej 2,5 cm szczelinę wentylacyjną – z wlotem powietrza w okapie i wylotem w kalenicy. Od strony poddasza należy ułożyć folię paroizolacyjną, tak aby zminimalizować wnikanie pary wodnej z pomieszczeń użytkowych w połać dachu.

W chłodnych porach roku przenikająca przez ocieplenie dachu para wodna łatwo ulega skropleniu. Dlatego folia powinna być układana bardzo starannie z szerokimi, sklejanymi ze sobą zakładami. Ma to jeszcze jeden aspekt – energooszczędny dom z wentylacją mechaniczną i rekuperatorem musi być szczelny, a źle ułożona folia na poddaszu to chyba najczęściej spotykana przyczyna nieszczelności.

Warto ocieplić część dachu

Izolacja cieplna dachu powinna łączyć się z ociepleniem ścian

Na poddaszach warto rozważyć ocieplenie tylko części dachu. Przede wszystkim ułożenie termoizolacji na jętkach. Jeśli zaś nie ma ścianki kolankowej lub jest ona niska, rozsądne może być także wykonanie ocieplonej ścianki, oddzielającej najniższą, nieużyteczną część poddasza. Wówczas ocieplamy kawałek stropu, ściankę i tylko górny odcinek krokwi. W ten sposób zmniejszamy ogrzewaną kubaturę pomieszczenia, a więc i rachunki za ciepło.

Takiego rozwiązania nie warto stosować w domach, gdzie pokoiki na poddaszach są małe i ze skosami. Ich kubatura i tak jest znacznie mniejsza, niż w pokojach na niższych kondygnacjach. A nadmierne zmniejszenie kubatury powoduje wyraźne pogorszenie odczuwanej jakości powietrza w pomieszczeniu, nawet jeśli wentylacja jest intensywna.

W domach energooszczędnych stosuje się również rozmaite alternatywne sposoby ocieplenia dachu, np. izolację nakrokwiową, układaną na deskowaniu pod pokryciem. Możliwości jest wiele i przede wszystkim projekt powinien szczegółowo opisywać rozwiązanie, które należy wprowadzić.

Jarosław Antkiewicz

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość stach

23 Paź 2014, 05:30

Cytat prosze o radę kiedy najlepiej ocieplać wełną poddasze i strop przed czy po położeniu tynków i posadzek. Jakbyś trochę poczytał forum, wspomógł się wyszukiwarką forumową - nie musiałbyś zadawać tego pytania...Jak ...

time image

Gość Tadeusz Dubrowski

22 Paź 2014, 21:10

prosze o radę kiedy najlepiej ocieplać wełną poddasze i strop przed czy po położeniu tynków i posadzek.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje