Klawiszowanie - niezależne od siebie ugięcia nieusztywnionych belek stropowych, np. żebrem rozdzielczym, spowodowane nierównomiernym obciążeniem. Klawiszowanie prowadzi do powstawania charakterystycznych rys.
Wymian - krótka belka na krawędzi otworu w stropie, przejmująca obciążenia z przeciętej belki i przekazująca je na te sąsiednie (nieprzecięte).
Stempel - słup tymczasowo podpierający strop; zabezpiecza przed jego zerwaniem.
Wieniec stropowy - belki żelbetowe poprowadzone wzdłuż ścian zewnętrznych i wewnętrznych oraz na podciągach tak, że tworzą zamknięty obwód (dlatego zwane są też belkami obwodowymi). Wieniec pełni funkcję opaski spinającej ściany domu. W nim też kotwi się konstrukcję stropową, dla której wieniec jest usztywnieniem. Najczęściej stosuje się wieńce o przekroju 20 × 20 cm i 25 × 25 cm. Zbroi się je poprzecznie 3 lub 4 prętami średnicy 10-12 mm, połączonymi strzemionami średnicy 6 mm (od 3 do 4 strzemion na 1 metr długości wieńca).
Żebra rozdzielcze - żebra prostopadłe do belek (żeber) stropowych, stosowane w stropach żelbetowych i gęstożebrowych, których rozpiętość przekracza 4 m. Wykonane w środkowej części stropu zapobiegają klawiszowaniu, czyli niezależnemu uginaniu się belek stropowych pod obciążeniem.
- Jak murować z bloczków i pustaków keramzytobetonowych?
- Które stropy są najsztywniejsze i najmniej się uginają?
- Jak obliczyć ilość pustaków na dom?
- Jak budować ściany z elementów keramzytobetonowych?
fot. otwierająca: Wienerberger