Koszt wykonania 1 m2 ściany zewnętrznej trójwarstwowej
Koszt wykonania 1 m2 ściany zewnętrznej trójwarstwowej
Porównujemy koszt wybudowania 1 m2 ściany zewnętrznej trójwarstwowej z betonu komórkowego, pustaków ceramicznych oraz bloczków wapienno-piaskowych o współczynniku Umaks=0,23 i Umaks=0,20, z ociepleniem, tynkiem wewnętrznym, zewnętrznym i robocizną.
Joanna Dąbrowska
Data publikacji: 2017-09-19
Data aktualizacji: 2019-03-14
Ściany murowane w tej technologii składają się z trzech warstw:
ściany nośnej - grubości 18-24 cm z pustaków ceramicznych albo keramzytobetonowych; bloczków wapienno-piaskowych lub z betonu komórkowego;
ocieplenia - z wełny mineralnej lub styropianu, w warstwie grubości 15-20 cm;
ściany osłonowej (elewacyjnej) - o grubości 6-12 cm z cegły klinkierowej bądź silikatowej, elewacyjnych bloczków betonowych.
W ścianach ocieplonych wełną mineralną pozostawia się szczelinę wentylacyjną pomiędzy wełną a murem osłonowym. Dzięki temu termoizolacja jest chroniona przed deszczem i wiatrem, równocześnie wilgoć pochodząca z wnętrza domu może z niej swobodnie odparowywać. W ścianach z termoizolacją ze styropianu, przeważnie rezygnuje się ze szczeliny, bo ten materiał sam jest barierą dla pary wodnej. O tym, czy szczelina jest konieczna czy nie, zawsze powinien decydować projektant na podstawie wyliczeń cieplno-wilgotnościowych.
Wznoszenie tych ścian można przeprowadzić w dwojaki sposób - jednoetapowo, układając jednocześnie warstwę nośną, ocieplenie i elewację. Taką metodę stosuje się przy ociepleniu styropianem i elewacji przeznaczonej pod tynk. W wersji dwuetapowej - do postawionej ściany nośnej mocuje się (kotwami z talerzykami dociskowymi) płyty z wełny mineralnej, następnie muruje warstwę elewacyjną, zostawiając 3 cm szczelinę wentylacyjną, a w dolnej warstwie cegieł umieszczając puszki z otworami, umożliwiającymi cyrkulację powietrza i odprowadzanie wilgoci.
Ściana osłonowa (elewacyjna) może być wymurowana z ceramiki, klinkieru, silikatów lub nawet z kamienia.
W prasie budowlano-wnętrzarskiej od początku drogi zawodowej. W miesięczniku „Budujemy Dom” pracuję od kilkunastu lat. Moja ulubiona tematyka to architektura i aranżacja wnętrz. Śledzę trendy i nowości rynkowe. Cenię sobie kontakt z naturą. Kocham jazdę na nartach i pływanie kajakiem. W wolnym czasie spełniam marzenia podróżnicze - bliskie i dalekie.