Ściany trójwarstwowe - pęknięcia w ceramicznych warstwach murów

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Ściany trójwarstwowe - pęknięcia w ceramicznych warstwach murów

Ściany nie miały pęknięć do 2010 r., kiedy gwałtowna burza, a później silne opady deszczu, spowodowały zatopienie całej działki. Piaszczysty grunt zareagował na nadmiar wody - fundamenty osiadły i to spowodowało pęknięcia w ceramicznych warstwach murów, choć nie czuję przewiewania ścian - mówi Krysia, Czytelniczka Budujemy Dom, która ściany własnego domu stawiała 12 lat temu.

Dom: parterowy z poddaszem; powierzchnia 186 m2.

Ściany zewnętrzne:

  • Murowane, trójwarstwowe. 
  • Warstwa konstrukcyjna - z pustaków ceramicznych, poryzowanych o gr. 25 cm, układana na zaprawę cementowo-wapienną. 
  • Warstwa ocieplenia - o gr. 10 cm, ze styropianu + przerwa wentylacyjna; warstwa elewacyjna - z poryzowanych pustaków ceramicznych o gr. 11,5 cm. 
  • Wykończenie ścian - od strony zewnętrznej tradycyjny tynk cementowo-wapienny; od strony wnętrz - tynk gipsowy maszynowy i farba. 
  • Ściany wewnętrzne - z pełnej cegły ceramicznej o gr. 10 cm.
Trójwarstwowe mury wykończono tynkiem cementowo-wapiennym w kolorze białym
Do zalesionej działki nie pasowały elewacje z cegły klinkierowej - trójwarstwowe mury wykończono tynkiem cementowo-wapiennym w kolorze białym

Decyzja: technologię muru trójwarstwowego wybrałam dlatego, że w docelowym domu chciałam mieć ciepło i cicho. Wolałam od razu podczas budowy wyłożyć na ściany większą kwotę, by później mniej płacić za ogrzewanie.

Poryzowane materiały ceramiczne wybrałam ze względu na korzystniejsze parametry ciepłochronności, w porównaniu z materiałami z tradycyjnej ceramiki oraz sprawdzoną trwałość i długowieczność, twardą powierzchnię ścian, wytrzymałość. Doradzała mi je większość fachowców, z którymi konsultowałam materiały do budowy.

Jestem z nich teraz bardzo zadowolona, chociaż stawianie z nich ścian trwało miesiąc i materiały kosztowały o 5000 zł drożej, niż gdyby były z gazobetonu. Dla ułatwienia decyzji dostawca materiałów przygotował dla mnie dwa kosztorysy. Trzy warstwy muru rosły jednocześnie, bo nie zastosowałam gotowej drogiej elewacji, tylko tradycyjny tynk cementowo-wapienny.

Mój dom stoi na leśnej polanie, więc wolałam mieć jasne otynkowane ściany, żeby w takim otoczeniu wydawał się jasny i lekki. Elewacja z cegły klinkierowej wyglądałaby tutaj ciężko i ponuro. Każda z murowanych warstw pochłonęła po 2000 szt. elementów. Budowę oddałam w ręce generalnego wykonawcy.

Z cegły klinkierowej zbudowano jedynie słup konstrukcyjny przy ganku
Z cegły klinkierowej zbudowano jedynie słup konstrukcyjny przy ganku

Ściany trójwarstwowe - rady i przestrogi:

Dzięki ceramicznym, trójwarstwowym ścianom osiągnęłam to, na czym mi najbardziej zależało podczas późniejszego użytkowania domu. Jest w nim idealnie cicho, a we wszystkich pomieszczeniach długo utrzymuje się podobna temperatura - ściany dobrze akumulują ciepło, które później powoli oddają. W domu jest ciepło w zimie, a chłodno latem, co jest zasługą dobrze zaizolowanych ścian z materiałów ceramicznych.

Rachunki za ogrzewanie budynku i przygotowanie c.w.u. gazem z sieci nie przekraczają 4000 zł. Bez problemu mogę zawiesić na ścianach, np. obrazy. Biorę wiertarkę i kołki - i gotowe, pustaki nie rozłupują się.

Ściany nie miały pęknięć do 2010 r., kiedy gwałtowna burza, a później silne opady deszczu, spowodowały zatopienie całej działki. Piaszczysty grunt zareagował na nadmiar wody - fundamenty osiadły i to spowodowało pęknięcia w ceramicznych warstwach murów, choć nie czuję przewiewania ścian.

Koszty wznoszenia ścian trójwarstwowych:

  • Pustaki o gr. 25 cm 8600 zł + pustaki o gr. 11,5 cm 6600 zł + styropian o gr. 10 cm 2800 zł. 
  • Pełna cegła 1400 zł. 
  • Tynki wewnętrzne 14 000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Powódź spowodowała uszkodzenia w ścianie wewnętrznej, wykończonej tynkiem gipsowym oraz w murze zewnętrznym

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!