Wymagana ciepłochronność ścian w domach jednorodzinnych do 2021 r.

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Wymagana ciepłochronność ścian w domach jednorodzinnych do 2021 r.

Podstawowy standard izolacyjności przegród budynku wyznacza ministerialne rozporządzenie w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki. Podstawowy, bo dotyczy ono wszystkich nowych domów. Przynajmniej tyle musimy osiągnąć.

Wymagania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie są zaś obowiązkowe. Musimy je jednak spełnić jeżeli zechcemy ubiegać się o dopłatę do kredytu na budowę domu. Dotacja wynosi odpowiednio 30 000 lub 50 000 zł, zależnie od standardu NF 40 lub NF 15. Trzeba jednak od razu zaznaczyć, to tylko drobna część wymogów funduszu. Pełna lista cech do weryfikacji liczy 3 strony druku.

Warto zaznaczyć, że NFOŚiGW stopniowo łagodzi swoje wymagania. W pierwotnej wersji programu współczynnik U ścian musiał wynosić 0,12 W/(m2·K) nawet w niższym standardzie NF 40 dla domów w IV i V strefie klimatycznej Polski! Ostrzejsze były też oczywiście pozostałe uregulowania.

Obecnie nie tylko z rezygnowano z podziału na strefy klimatyczne, ale w łagodniejszej wersji NF 40 wreszcie przyjęto całkiem rozsądny współczynnik 0,20 W/(m2·K) dla ścian zewnętrznych. Jest to poziom który stanie się obligatoryjny w całym kraju od 2021 r., w Budujemy Dom od lat go promujemy, jako ekonomicznie uzasadniony w znakomitej większości przypadków, a przy tym niezbyt trudny technicznie do osiągnięcia.

Wymagana ciepłochronność przegród zewnętrznych w domach jednorodzinnych

Maksymalna wartość
współczynnika
U dla przegród
zewnętrznych

Wymagana ciepłochronność budynku
Wymagana ciepłochronność budynku
(obligatoryjne)

Wymagania
NFOŚiGW

od 2014 r. od 2017 r. od 2021 r. NF 15 NF 40
Ściany zewnętrzne 0,12 0,23  0,20  0,12  0,12

Dachy, stropodachy
i stropy pod
nieogrzewanymi
poddaszami

0,20 0,18  0,15 0,12 0,15

Podłogi na gruncie, 
stropy nad piwnicami
nieogrzewanymi

0,30 0,30 0,30 0,12 0,25

Okna fasadowe i dachowe

1,3 1,1 0,9 0,80 1,10

(1,5 -
dachowe)

(1,3 -
dachowe)

(1,1 -
dachowe)

 

Drzwi zewnętrzne,
bramy garażowe

1,7 1,5 1,30 1,10 1,30

Jakie muszą być ściany żeby osiągnąć wymagany współczynnik U?

Dla standardu NF 40, czyli 0,20 W/(m²·K), wystarczą właściwie metody sposoby budowy. Może to być:

  • ściana dwuwarstwowa grubości 40-45 cm z warstwą nośną nawet z bardzo słabych izolacyjnie silikatów lub tradycyjnej ceramiki grubości 25 cm oraz 20 cm zwykłego styropianu lub 15 cm styropianu grafitowego;
  • ściana jednowarstwowa o grubości 40 cm z betonu komórkowego najlżejszej odmiany 300;
  • ściana jednowarstwowa o grubości ok. 40 cm z bloczków ceramicznych albo keramzytobetonowych z wkładkami z wełny mineralnej bądź styropianu.

Osiągnięcie poziomu NF 15, czyli 0,12 W/(m2·K), jest już zdecydowanie trudniejszym zadaniem. Jeżeli zechcemy pozostać przy tradycyjnej ścianie dwuwarstwowej trzeba będzie wybrać materiały o najwyższych parametrach:

  • ściana dwuwarstwowa grubości 47 cm z warstwą nośną z najcieplejszych odmian ceramiki poryzowanej (λ = 0,170) o grubości 25 cm oraz 22 cm styropianu grafitowego (λ = 0,031);
  • ściana dwuwarstwowa grubości 44 cm z warstwą nośną z najcieplejszych odmian betonu komórkowego odmiany 400 (λ = 0,090) oraz 20 cm wełny mineralnej (λ = 0,035).

Takie parametry uzyskamy z kolei bez trudu decydując się na niektóre z alternatywnych technologii budowy. Przykładowo ściany z kształtek styropianowych wypełnianych na budowie betonem osiągają te parametry bez trudu, bo opracowując je postawiono właśnie na najwyższą izolacyjność.

Osiągnięcie odpowiednich współczynników przenikania ciepła dla pozostałych przegród - dachów i podłóg na gruncie - nie jest już tak trudne. Po prostu ocieplamy je odpowiednio grubą warstwą dobrej izolacji, a w ich przypadku nie mamy specjalnych ograniczeń pod tym względem. Sposób ocieplenia dachu opisujemy w artykule: Jak ocieplić poddasze?

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca Śnieżka

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje