Jak ocieplić poddasze?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Jak ocieplić poddasze?

Większość budujących dom Polaków wybiera taki z poddaszem użytkowym. Mieszkanie na poddaszu może być komfortowe, o ile zostanie ono prawidłowo ocieplone. Niestety, na tym etapie prac łatwo o błędy, za które później trzeba będzie słono zapłacić.

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Czym ocieplać poddasze?
  • Od czego zależy sposób ułożenia ocieplenia pod połacią dachu?
  • O czym trzeba pamiętać podczas układania ocieplenia poddasza?
  • Jakie są orientacyjne koszty ułożenia ocieplenia na poddaszu?
  • Jak ocieplić poddasze krok po kroku?

W ulubionym domu współczesnego Kowalskiego, na użytkowym poddaszu znajduje się strefa prywatna: sypialnia, pokoje dzieci, łazienki. Pod dobrze ocieplonym skośnym dachem zimą powinno być ciepło, a latem chłodno. W niezawilgoconej izolacji nie rozwiną się grzyby, a w pomieszczeniach wykończonych płytami gipsowo-kartonowymi będzie panował korzystny mikroklimat. Prawidłowe wykonanie ocieplenia nie jest wcale takie trudne, ale wykonawcy są różni i zawsze znajdą się tacy, którym uda się coś zepsuć.

Źle wykonane ocieplenie to mniej pieniędzy w portfelu, bo więcej zapłacimy za ogrzewanie. Czasami kłopoty ze zdrowiem, będące następstwem przebywania w zagrzybionych pomieszczeniach. I finalnie konieczność wymiany ocieplenia, a nawet zaatakowanej przez grzyby konstrukcji dachu.

CZYM OCIEPLAĆ PODDASZE?

Do ocieplania połaci dachu powszechnie stosuje się produkty z wełny mineralnej (z włókna skalnego lub szklanego). I trudno znaleźć materiał, który by się do tego lepiej nadawał. Wełna jest niepalna i dość lekka. Ma dobrą izolacyjność cieplną i zdolność do przepuszczania pary wodnej. Dobrze izoluje akustycznie. Co ważne, jest elastyczna i dobrze wypełnia przestrzenie między krokwiami.

Pokój dziecka na poddaszu
Wełna mineralna to dobry izolator akustyczny. Na ocieplonym nią poddaszu będzie cicho. (fot. Velux)

Wełnę skalną wytwarza się z bazaltu, gabro, dolomitu lub kruszywa wapiennego. Także z pochodzących z recyklingu brykietów mineralnych. Materiał jest topiony w wysokiej temperaturze (1400°C w przypadku bazaltu), co wywołuje proces rozwłóknienia. Do włókien, jako lepiszcze, dodaje się specjalne żywice i formuje z nich gotowe produkty - płyty, maty itd. Materiał poddaje się też procesowi hydrofobizacji, dzięki czemu słabiej chłonie wodę.

Wełna szklana powstaje w podobny sposób, ale produkuje się ją z piasku kwarcowego i ze stłuczki szklanej z recyklingu, czasami z dodatkiem materiału skalnego.

Oba rodzaje wełny mają prawie identyczną paroprzepuszczalność i nasiąkliwość. Wełna szklana może mieć nieco lepszą izolacyjność cieplną - jej współczynnik przewodzenia ciepła λ wynosi nawet 0,030 W/(m·K), dla wełny skalnej 0,034 W/(m·K). Żeby osiągnąć podobną wartość tego parametru wełna skalna musi mieć większą gęstość. Ale jest odporniejsza na ogień i na ściskanie.

Wełna szklana jest z kolei odrobinę lżejsza i bardziej sprężysta (można ją ścisnąć tak, że zajmuje 3 razy mniej miejsca, niż wełna skalna).

Zgodnie z przepisami, współczynnik przenikania ciepła U dachu nie powinien być wyższy niż 0,25 W/(m·K).

Zalecane jest jednak zejście do poziomu 0,2. Żeby to osiągnąć, ocieplenie powinno mieć przynajmniej 20 cm grubości. Tak gruby materiał może nie zmieścić się między krokwiami, dlatego wełnę układa się w dwóch warstwach - pierwszą pomiędzy nimi i drugą, prostopadle poniżej.

NAJWAŻNIEJSZA UWAGA NA POCZĄTEK

Sposób ułożenia ocieplenia pod połacią dachu zależy od tego, czy do jego wstępnego krycia użyto folii wysokoparoprzepuszczalnej (membrany) czy papy na deskowaniu lub folii niskoparoprzepuszczalnej.

Folia wysokoparoprzepuszczalna ma odprowadzać wilgoć (parę wodną) z ocieplenia i chronić je przed wilgocią z zewnątrz. Jeżeli do wstępnego krycia użyto takiej membrany, ocieplenie można układać na styk z folią. Nie należy go jednak do niej dopychać. Bo w czasie upałów pokrycie dachu może się tak rozgrzać (szczególnie blaszane), że uszkodzi stykającą się z nim membranę.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Wstępne krycie dachu
Jeśli do wstępnego krycia dachu wykorzystano folię wysokoparoprzepuszczalną, szczelina wentylacyjna nie będzie potrzebna. (fot. Fakro)

Jeżeli na dachu mamy folię niskoparoprzepuszczalną lub papę, absolutnie niezbędne będzie pozostawienie 3-4 cm szczeliny wentylacyjnej między wełną i folią bądź wełną i poszyciem z desek. Szczelinę tworzy się, rozciągając między krokwiami cienki, ocynkowany drut, żyłkę, albo mocny sznurek. Można też wykorzystać pasy z folii wstępnego krycia.

Jeśli nie zrobimy szczeliny, para wodna z pomieszczeń będzie się skraplać na wewnętrznej stronie folii lub deskowania, co doprowadzi do pogorszenia właściwości izolacyjnych ocieplenia, a z czasem do konieczności jego wymiany. Krokwie mają zazwyczaj 18-20 cm wysokości, zatem jeśli chcemy pozostawić szczelinę, idealnie pasować będzie wełna o grubości 15 cm.

Ułożone nakrokwiowo płyty z poliuretanu PIR
Alternatywa dla ocieplenia z wełny - ułożone nakrokwiowo płyty z poliuretanu PIR. (fot. Balex Metal)

O CZYM TRZEBA PAMIĘTAĆ?

O wentylacji dachu. Co prawda, należy o nią zadbać już na etapie układania pokrycia, ale warto mieć świadomość, że znaczenie ma i dla dobrej kondycji ocieplenia. Dach powinien być wentylowany, bo w naszym klimacie powstają w nim skropliny i trzeba je odparować. Powietrze musi swobodnie przepływać między folią wstępnego krycia a pokryciem dachu. W dachu skośnym wloty i wyloty powietrza, które to umożliwią, znajdują się przy okapie i w kalenicy.

O ciągłości izolacji. Ocieplenie układa się tak, żeby nie było w nim przerw, np. na wysokości murłaty. W zależności od wysokości poddasza, układa się je albo na całych połaciach dachu, albo na ich fragmencie i podsufitce opartej na jętkach. Zawsze jednak musi być ciągłe. Jeśli ścianka kolankowa jest niska, często stawia się ślepe ścianki działowe, by skos zaczynał się przynajmniej metr nad podłogą. Takie ścianki z płyt gipsowo-kartonowych na stelażu stalowym lub drewnianym także ociepla się wełną, zaś od strony pomieszczenia należy na nie założyć paroizolację.

O właściwym wykonaniu połączeń płyt g-k ze ścianą. W miejscach, w których płyta łączy się ze ścianą, mogą z czasem pojawić się rysy i pęknięcia. Aby ich uniknąć, gipsiarze stosują połączenia ślizgowe. Wzdłuż spoiny, na wykończonej tynkiem ścianie, przyklejają taśmę poślizgową (może to być po prostu taśma malarska). Na spoinę nanosi się masę szpachlową, w którą wtapia się taśmę zbrojącą tak, aby stykała się z poślizgową. Połączenie trzeba zaszpachlować jeszcze raz, a po wyschnięciu masy i przeszlifowaniu, wystającą część taśmy poślizgowej można odciąć.

Wariant łączony: płyty PIR na krokwiach i wełna pomiędzy nimi
Wariant łączony: płyty PIR na krokwiach i wełna pomiędzy nimi. (fot. Bauder)

OCIEPLENIE PODDASZA - KOSZTY

Za robociznę przy ociepleniu poddasza zapłacimy od 30 do 60 zł/m2 (ułożenie wełny w dwóch warstwach, folii, montaż stelaża i płyt g-k, szpachlowanie, szlifowanie, czasami także malowanie). Cena 1 m2 wełny o grubości 15 cm to od 10 do dwudziestu kilku zł, o grubości 20 cm - od 20 do 30 zł. Paroizolacja to 1-10 zł/m2.

Dla uproszczenia przyjmuje się, że aby obliczyć powierzchnię dachu skośnego do ocieplenia, należy powierzchnię górnej kondygnacji pomnożyć przez 1,4. Jeśli poddasze ma 100 m2, to zgodnie z tym wzorem do ułożenia jest 140 m2 ocieplenia. Zapłacimy za to w sumie kilkanaście tys. zł.

Ocieplamy poddasze - krok po kroku

Zakładamy, że wszystkie prace prowadzone wcześniej wykonano jak należy - dekarze ułożyli prawidłowo folię wysokoparoprzepuszczalną (z zakładem i właściwą stroną na zewnątrz) oraz odpowiednio uszczelnili okna i wyłazy dachowe. Ocieplenie ułożymy w dwóch warstwach.

Mierzymy odstęp między krokwiami
KROK 1) Najpierw mierzymy odstęp między krokwiami, a do ich boków przykręcamy wieszaki grzybkowe, na których później zamocujemy stelaż, podtrzymujący płyty gipsowo-kartonowe. Producenci płyt zalecają, żeby wieszaki umieszczać co 40 cm. (fot. Rockwool)
Wełnę tniemy na pasy o 2 cm szersze niż rozstaw krokwi
KROK 2) Wełnę tniemy na pasy o 2 cm szersze niż rozstaw krokwi. Dzięki temu sprężysty materiał powinien sam utrzymać się między elementami więźby. Przycinanie wełny z rolki pozwoli ograniczyć straty materiału. (fot. Isover)
Układamy pierwszą warstwę ocieplenia między krokwiami na lekki wcisk
KROK 3) Układamy pierwszą warstwę ocieplenia między krokwiami na lekki wcisk. Im mniejszy rozstaw krokwi, tym większa szansa, że ocieplenie utrzyma się samo. Jeśli będzie opadać, zakładamy podtrzymujący je sznurek. Na zdjęciu widać przykręcone wcześniej wieszaki grzybkowe. (fot. Rockwool)
Stelaż na ocieplenie poddasza
KROK 4) Jeżeli zdecydowaliśmy się na wieszaki typu ES, nie grzybkowe, to po ułożeniu pierwszej warstwy wełny, przytwierdzamy je do czoła krokwi i zakładamy profile metalowe typu C. Do wieszaków typu ES profile przykręcamy za pomocą wkrętów, a na grzybkowych mocujemy je na wcisk. Alternatywą dla stalowego stelażu może być ruszt drewniany, który szczególnie w przypadku skomplikowanego dachu, będzie łatwiejszy w wykonaniu. (fot. Rockwool)
Montujemy drugą warstwę izolacji pod krokwiami
KROK 5) Montujemy drugą warstwę izolacji pod krokwiami. Najpierw wypełniamy wełną profile stalowe. (fot. Rockwool)
Układamy wełnę między profilami
KROK 6) Potem układamy wełnę między profilami. Dzięki takiemu ułożeniu ocieplenia unikamy liniowych mostków cieplnych (izolacyjność drewnianych krokwi jest kilka razy niższa od izolacyjności wełny tej samej grubości). (fot. Rockwool)
Układanie drugiej warstwy ocieplenia
KROK 7) Na tym zdjęciu, pod układaną właśnie drugą warstwą ocieplenia, widać "osznurkowaną" pierwszą warstwę. Sznurek mocujemy do spodów krokwi np. zszywkami i rozciągamy ukośnie. (fot. Isover)
Do stelaża przyklejamy folię paroszczelną
KROK 8) Do stelaża, za pomocą dwustronnej taśmy samoprzylepnej, przyklejamy folię paroszczelną, która zapobiegnie przenikaniu pary do ocieplenia. Paroizolacją jest najczęściej folia polietylenowa o grubości 0,20 mm, którą układa się z 10 cm zakładem. Bardzo ważna jest szczelność wszystkich połączeń, także między folią a np. ścianą szczytową. Jeśli folia zostanie rozerwana lub uszkodzona, konieczne jest zaklejenie przecięć. (fot. Isover)
Montujemy płyty gipsowo-kartonowe
KROK 9) Na koniec montujemy płyty gipsowo-kartonowe. W pomieszczeniach mokrych (łazienka, kuchnia, pralnia) konieczne jest ułożenie zielonych płyt wodoodpornych, które przy brodziku i wannie musimy dodatkowo uszczelnić, np. folią w płynie. (fot. Isover)

Jak ocieplić poddasze, dach - krok po kroku - ROCKWOOL

Janusz Werner

Zdaniem naszych Czytelników

time image

15 Sty 2019, 14:16

Czy mamy dyskutować z botem ? W pierwszej kolejności sprawdzenie parametrów danego materiału - deklaracje, aprobaty, certyfikaty. Trzeba przeczytać zalecenia producenta i branżowe np. Instrukcją ochrony zdrowia i bezpieczeństwa gospodarki produktami dla natryskowej pianki ...

Po natrysku pianką nie ma w zasadzie możliwości ponownej modyfikacji warstwy izolacji. Rozwiązanie to jest może skuteczne ale można je wykonać raz a dobrze. Dodatkowo po latach nie wiadomo czy izolacja nadal będzie tak skuteczna jak w momencie aplikacji. Chyba juz lepszym rozwiązaniem ...

time image

Gość Adam

15 Sty 2019, 12:49

Izolacja dachu poszła u mnie amerykańską pianką QuadFoam 500. Przewaga płyt OSB ogólnie, więc adhezja w tym przypadku wzorowa. Właściwości techniczne najwyższe z możliwych, a tabele produktu (certyfikowane na marginesie) zgadzają się z rzeczywistością. Dystrybutor, jedyny na ...

time image

Gość Konsultant Zona Sort

11 Wrz 2017, 10:13

Dzień dobry, Również uważam, że warto ocieplić garaż. Wprowadzenie takiego rozwiązania doceniamy dopiero wtedy, gdy wsiadamy do garażowanego samochodu zimą. Różnica jest kolosalna. Ale jaki materiał wybrać? Polecam celulozową izolację termiczną Jej atuty to między innymi ...

time image

Gość Muzyk

26 Cze 2017, 14:04

Hehe, po co cofać się w rozwoju. Lepiej to zrobić pianką PUR. Nikt mi nie powie, że wszędzie pianki się sprawdzają a na poddaszu nie. Tylko pianka.

time image

Gość adit

15 Wrz 2016, 09:59

Jak to jest, że na zdjęciach jest tak czysto i bez pyłu. Ocieplanie wełną jest masakryczne. Pyli, kłóje, rwie się i wcale tak łatwo i równo nie tnie. Robiłem też rockwoolem. Niestety te wełny dostępne w marketach to sa dużo gorsze serie.

time image

Gość Romek

08 Paź 2011, 20:32

A może zrobić ocieplenie pianką tzw. ocieplenie natryskowe. Ja tak zrobilem..

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Ocieplenie domu styropianem
Ocieplenie domu styropianem
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje