Zasady montażu membrany wstępnego krycia (MWK)

Zasady montażu membrany wstępnego krycia (MWK)

Doskonałość dachu zależy od prawidłowości wykonania wielu szczegółów nie widocznych z zewnątrz, ukrytych dla oka oglądającego budynek, bo znajdujących się pod pokryciem zasadniczym. Wykonanie tych szczegółów jest pracochłonne i często niedoceniane.

Membrany wstępnego krycia (MWK) z zasady są montowane pod pokryciem, ponieważ są jego spodnim uszczelnieniem. Jednak ich rola jest ważna jeszcze z innego powodu: decydują o energochłonności dachu i całego budynku, ponieważ nie dopuszczają do zawilgocenia termoizolacji i konstrukcji dachu.

Membrany układa się łatwo, ale aby dobrze spełniały swoje funkcje muszą skutecznie uszczelniać wiele ważnych miejsc. Oto niektóre ważne szczegóły wykonania warstwy wstępnej z membrany.

Prawidłowe układanie membran wstępnego krycia - krok 1 i 2

Membrany (MWK) mocuje się na więźbie dachowej dociskając je do krokwi kontrłatami przyciętymi na krótko: ich długość powinna być szerokością membrany pomniejszoną o zakład między kolejnymi jej pasmami (150 cm - ok. 15 cm = ok.135 cm). Do kontrłat przybija się łaty z rozstawem dostosowanym do pokrycia. Kierunek układania pasm może być: poziomy - równoległy do okapu (fot. po lewej), pionowy czyli prostopadły do okapu - trzeba wtedy zaklejać zakłady żeby nie przeciekały lub skośny (fot. po prawej) dostosowany do geometrii dachu. O kierunku układania decyduje dekarz w zależności od potrzeb. Do klejenia zakładów najlepiej jest stosować specjalistyczne taśmy, które mogą być wykorzystywane również do reperowania uszkodzeń membrany.

Prawidłowe układanie membran wstępnego krycia - krok 3

Mocowanie membrany (MWK) na więźbie dachowej: kalenice i naroża (grzbiety) należy wykonać tak aby pasma membrany zachodziły na siebie
Kalenice i naroża (grzbiety) należy wykonać tak aby pasma membrany zachodziły na siebie. Wynika to z tego, że w tych miejscach bardzo łatwo jest ją uszkodzić (przytrzeć lub przedziurawić) w czasie układania pokrycia zasadniczego. Dodatkowo są to miejsca gdzie bardzo łatwo przedostają się opady atmosferyczne.

Prawidłowe układanie membran wstępnego krycia - krok 4 i 5

Sposobów wykonania okapu jest bardzo wiele. Jest to bardzo ważny element całej konstrukcji dachu. W okapach musi być zbudowany wlot do szczeliny wentylacyjnej utworzonej przez kontrłaty, są montowane rynny a dodatkowo okapy muszą być wykonane bardzo estetycznie. Dlatego są to miejsca trudne do prawidłowego wykonania. MWK w wielu wersjach wykonania okapu powinny być przyklejane do obróbek blacharskich. Na tych zdjęciach są nimi kapinosy odprowadzające przecieki i skropliny poza okap. Klejenie najlepiej jest wykonać za pomocą specjalnych taśm dwustronnych. Najpierw przyklejamy taśmę, potem układamy membranę, a na końcu usuwamy osłonę taśmy i dociskamy do niej membranę.

Prawidłowe układanie membran wstępnego krycia - krok 6 i 7

Mocowanie membrany (MWK) na więźbie dachowej: rynienki osłonowe wykonane nad: dziurą przygotowaną do przeprowadzenia odpowietrzenia instalacji kanalizacyjnej (za pomocą dachówki przejściowej)

Mocowanie membrany (MWK) na więźbie dachowej: rynienki osłonowe wykonane nad wyłazem dachowym
Wszystkie instalacje przechodzące przez pokrycie dachu powinny być dobrze uszczelnione na połączeniu z MWK. Samo połączenie wykonuje się najczęściej za pomocą taśm samoprzylepnych ale dodatkowo powinno się zawsze robić rynienkę osłonową. Dach musi działać prawidłowo przez dziesięciolecia i rynienki są potrzebne nie tylko gdy taśmy się uszkodzą. Na zdjęciach rynienki osłonowe są wykonane nad: dziurą przygotowaną do przeprowadzenia odpowietrzenia instalacji kanalizacyjnej (za pomocą dachówki przejściowej) oraz nad wyłazem dachowym. Warto zwrócić uwagę na prawidłowe użycie taśmy samoprzylepnej na wyłazie. Wszystkie miejsca nacięć montażowych i uszkodzeń należy nimi uszczelniać.

Prawidłowe układanie membran wstępnego krycia - krok 8

Na zdjęciu widać, że membrana MWK leżąca na połaciach jest ułożona skośnie równolegle do kosza. Jest to bardzo ergonomiczna metoda (o kierunku układania decyduje dekarz).
Kosz jest miejscem bardzo ważnym dla szczelności dachu. W związku z tym MWK należy bardzo starannie w nim układać. Zawsze należy zacząć od ułożenia dodatkowego pasma wzdłuż linii kosza a kolejne pasma membrany z sąsiadujących połaci trzeba wykładać z dużym zakładem nie oszczędzając na materiale. Na zdjęciu widać, że MWK leżąca na połaciach jest ułożona skośnie równolegle do kosza. Jest to bardzo ergonomiczna metoda (o kierunku układania decyduje dekarz).

Źródło: Marma Polskie Folie

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz