Zasady montażu membrany wstępnego krycia (MWK)

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Zasady montażu membrany wstępnego krycia (MWK)

Doskonałość dachu zależy od prawidłowości wykonania wielu szczegółów nie widocznych z zewnątrz, ukrytych dla oka oglądającego budynek, bo znajdujących się pod pokryciem zasadniczym. Wykonanie tych szczegółów jest pracochłonne i często niedoceniane.

Membrany wstępnego krycia (MWK) z zasady są montowane pod pokryciem, ponieważ są jego spodnim uszczelnieniem. Jednak ich rola jest ważna jeszcze z innego powodu: decydują o energochłonności dachu i całego budynku, ponieważ nie dopuszczają do zawilgocenia termoizolacji i konstrukcji dachu.

Membrany układa się łatwo, ale aby dobrze spełniały swoje funkcje muszą skutecznie uszczelniać wiele ważnych miejsc. Oto niektóre ważne szczegóły wykonania warstwy wstępnej z membrany.

Prawidłowe układanie membran wstępnego krycia - krok 1 i 2

Membrany (MWK) mocuje się na więźbie dachowej dociskając je do krokwi kontrłatami przyciętymi na krótko: ich długość powinna być szerokością membrany pomniejszoną o zakład między kolejnymi jej pasmami (150 cm - ok. 15 cm = ok.135 cm). Do kontrłat przybija się łaty z rozstawem dostosowanym do pokrycia. Kierunek układania pasm może być: poziomy - równoległy do okapu (fot. po lewej), pionowy czyli prostopadły do okapu - trzeba wtedy zaklejać zakłady żeby nie przeciekały lub skośny (fot. po prawej) dostosowany do geometrii dachu. O kierunku układania decyduje dekarz w zależności od potrzeb. Do klejenia zakładów najlepiej jest stosować specjalistyczne taśmy, które mogą być wykorzystywane również do reperowania uszkodzeń membrany.

Prawidłowe układanie membran wstępnego krycia - krok 3

Mocowanie membrany (MWK) na więźbie dachowej: kalenice i naroża (grzbiety) należy wykonać tak aby pasma membrany zachodziły na siebie
Kalenice i naroża (grzbiety) należy wykonać tak aby pasma membrany zachodziły na siebie. Wynika to z tego, że w tych miejscach bardzo łatwo jest ją uszkodzić (przytrzeć lub przedziurawić) w czasie układania pokrycia zasadniczego. Dodatkowo są to miejsca gdzie bardzo łatwo przedostają się opady atmosferyczne.

Prawidłowe układanie membran wstępnego krycia - krok 4 i 5

Sposobów wykonania okapu jest bardzo wiele. Jest to bardzo ważny element całej konstrukcji dachu. W okapach musi być zbudowany wlot do szczeliny wentylacyjnej utworzonej przez kontrłaty, są montowane rynny a dodatkowo okapy muszą być wykonane bardzo estetycznie. Dlatego są to miejsca trudne do prawidłowego wykonania. MWK w wielu wersjach wykonania okapu powinny być przyklejane do obróbek blacharskich. Na tych zdjęciach są nimi kapinosy odprowadzające przecieki i skropliny poza okap. Klejenie najlepiej jest wykonać za pomocą specjalnych taśm dwustronnych. Najpierw przyklejamy taśmę, potem układamy membranę, a na końcu usuwamy osłonę taśmy i dociskamy do niej membranę.

Prawidłowe układanie membran wstępnego krycia - krok 6 i 7

Mocowanie membrany (MWK) na więźbie dachowej: rynienki osłonowe wykonane nad: dziurą przygotowaną do przeprowadzenia odpowietrzenia instalacji kanalizacyjnej (za pomocą dachówki przejściowej)

Mocowanie membrany (MWK) na więźbie dachowej: rynienki osłonowe wykonane nad wyłazem dachowym
Wszystkie instalacje przechodzące przez pokrycie dachu powinny być dobrze uszczelnione na połączeniu z MWK. Samo połączenie wykonuje się najczęściej za pomocą taśm samoprzylepnych ale dodatkowo powinno się zawsze robić rynienkę osłonową. Dach musi działać prawidłowo przez dziesięciolecia i rynienki są potrzebne nie tylko gdy taśmy się uszkodzą. Na zdjęciach rynienki osłonowe są wykonane nad: dziurą przygotowaną do przeprowadzenia odpowietrzenia instalacji kanalizacyjnej (za pomocą dachówki przejściowej) oraz nad wyłazem dachowym. Warto zwrócić uwagę na prawidłowe użycie taśmy samoprzylepnej na wyłazie. Wszystkie miejsca nacięć montażowych i uszkodzeń należy nimi uszczelniać.

Prawidłowe układanie membran wstępnego krycia - krok 8

Na zdjęciu widać, że membrana MWK leżąca na połaciach jest ułożona skośnie równolegle do kosza. Jest to bardzo ergonomiczna metoda (o kierunku układania decyduje dekarz).
Kosz jest miejscem bardzo ważnym dla szczelności dachu. W związku z tym MWK należy bardzo starannie w nim układać. Zawsze należy zacząć od ułożenia dodatkowego pasma wzdłuż linii kosza a kolejne pasma membrany z sąsiadujących połaci trzeba wykładać z dużym zakładem nie oszczędzając na materiale. Na zdjęciu widać, że MWK leżąca na połaciach jest ułożona skośnie równolegle do kosza. Jest to bardzo ergonomiczna metoda (o kierunku układania decyduje dekarz).

Źródło: Marma Polskie Folie

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA