Ściany z cienką warstwą ocieplenia ze względu na okiennice i kinkiety

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Ściany z cienką warstwą ocieplenia ze względu na okiennice i kinkiety

Mury postawiłam z dwóch warstw – wybrałam poryzowane pustaki ceramiczne oraz styropian o gr. 12 cm. Nie tworzyłam grubszej warstwy ocieplenia, bo w znikomym stopniu poprawiłoby to izolacyjność ściany, a także z uwagi na utrudnienia w wieszaniu na murze zewnętrznych kinkietów. Ze względu na grubą warstwę ocieplenia, monterzy, zakładający okiennice kilka lat po przeprowadzce, mieli sporo pracy. - mówi Teresa, Członkini Klubu Budujących Dom, która ściany własnego domu stawiała 13 lat temu.

Dwuwarstwowe mury z poryzowanej ceramiki i styropianu dobrze izolują wnętrza termicznie i akustycznie, akumulują ciepło
Dwuwarstwowe mury z poryzowanej ceramiki i styropianu dobrze izolują wnętrza termicznie i akustycznie, akumulują ciepło

Dom: parterowy z użytkowym poddaszem; powierzchnia 196 m2.

 

Ściany zewnętrzne:

 • Murowane, dwuwarstwowe, o gr. 50 cm. 
 • Warstwa konstrukcyjna – z pustaków z ceramiki poryzowanej o gr. 36 cm, łączonych na zaprawę cementowo-wapienną. 
 • Warstwa ocieplenia – o gr. 12 cm, ze styropianu, łączonego na zakładkę. 
 • Wykończenie ścian – od strony zewnętrznej tynk akrylowy o gr. 1 cm i farba elewacyjna; od strony wnętrz – tynk cementowo-wapienny, gładź gipsowa i farba emulsyjna. 
 • Ściany wewnętrzne – z bloczków gazobetonu, o gr. 12 cm.

Decyzja: w 1997 r. zdobyłam uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego i pierwsze szlify, dotyczące budownictwa. Wykorzystałam je, przygotowując się z mężem do budowy pierwszego, lecz docelowego podmiejskiego domu. Oglądając przeróżne budynki, zawsze dopytywałam innych rzeczoznawców i budowlańców, jakie mury wykonaliby u siebie, ponieważ ciągle wahałam się, czy wznieść mury z trzech, czy z dwóch warstw.

 

Większość fachowców przekonywała do dwuwarstwowych, argumentując, że są tańsze i szybsze do zbudowania, a istota rzeczy tkwi w tym, żeby odpowiednio zaizolować termicznie warstwę konstrukcyjną ściany, która nie powinna przemarzać. Oczywiście nakazywali chronić ściany przed występowaniem mostków termicznych.

 

Mury postawiłam z dwóch warstw – wybrałam poryzowane pustaki ceramiczne, bo dają ścianie odpowiednie parametry wytrzymałościowe, cieplne i akustyczne, pustaki są materiałem nowoczesnym, a jednocześnie sprawdzonym od lat oraz styropian o gr. 12 cm. Nie tworzyłam grubszej warstwy ocieplenia, bo w znikomym stopniu poprawiłoby to izolacyjność ściany, a także z uwagi na utrudnienia w wieszaniu na murze zewnętrznych kinkietów.

 

Ze względu na grubą warstwę ocieplenia, monterzy, zakładający okiennice kilka lat po przeprowadzce, mieli sporo pracy.

Właściciele celowo otoczyli ściany rabatami, żeby nie chodzić tuż przy ścianach i nie uszkadzać ich mechanicznie Właściciele celowo otoczyli ściany rabatami, żeby nie chodzić tuż przy ścianach i nie uszkadzać ich mechanicznie

Ściany dwuwarstwowe z poryzowanej ceramiki i styropianu - rady i przestrogi:

Drewnianą opaskę wokół wnęki okiennej oraz okiennice umocowano na długich kołkach
Drewnianą opaskę wokół wnęki okiennej oraz okiennice umocowano na długich kołkach
 • Sześcioosobowa ekipa murarzy postawiła warstwę konstrukcyjną murów w 2 dni. Osadzili gotowe nadproża. Dom w stanie surowym stał przez rok. Dopilnowałam, żeby potem murarze zamontowali okna sposobem ciepłym i w jednorodny sposób zaizolowali termicznie ściany po sam dach. Ten etap budowy dokładnie nadzorowałam. Mury są wytrzymałe, dobrze akumulują ciepło i tłumią hałas, ale mają grubą i miękką zewnętrzną warstwę.

   

  Wykonawcę okiennic z drewna merbau i dekoracyjnej opaski wokół wnęki okiennej uprzedziłam, że będzie miał do czynienia z tego rodzaju murem. Do montażu przygotował odpowiednio długie kołki oraz zastosował sporą ilość okuć, zawiasów i zamków. Żeby okiennice nie uderzały o newralgiczną część muru, zamocował w ścianie uchwyty dystansowe. Po roku przyjechał powtórnie i dokręcił wszystkie mocowania w murze.

   

  Cieszę się bardzo, że we wnętrzu domu nie ma wilgoci, a ściany wszędzie są suche. Jedynym miejscem skąd wwiewa powietrze z zewnątrz, jest dwustronny łącznik elektryczny przy tarasie, który się trochę rozszczelnił. Ściany z ceramiki poryzowanej nie popękały. Nieznacznie pękły tylko ściany wewnętrzne z bloczków gazobetonu, ale tylko tam gdzie niewłaściwie połączono oba materiały i przy kominku.

Ściany dwuwarstwowe z poryzowanej ceramiki i styropianu - koszt:

 • Warstwa konstrukcyjna ścian 35 000 zł. 
 • Ocieplenie i wykończenie 23 000 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA