Murowane ściany dwuwarstwowe małego domu za 82 000 zł

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Murowane ściany dwuwarstwowe małego domu za 82 000 zł

Mąż skrupulatnie porównał parametry materiałów i wypadło mu, że powinniśmy zastosować poryzowane pustaki ceramiczne, bo dają ścianie odpowiednią wytrzymałość, ciepło, zdolność do tłumienia dźwięków, a przede wszystkim - trwałość, długowieczność - mówi Ania, która wraz z Krzyśkiem są Członkami Klubu Budujących Dom, a ściany stawiali w 2011 r.

Dom:

  • Parterowy z użytkowym poddaszem; powierzchnia 115,4 m2. 
  • Ściany zewnętrzne: murowane, dwuwarstwowe, o gr. 45 cm. 
  • Część konstrukcyjna nośna z poryzowanych pustaków ceramicznych o gr. 24 cm, łączonych na zaprawę cementowo-wapienną. 
  • Warstwa ocieplenia ze styropianu o gr. 15 cm, układanego na styk. 
  • Wykończenie ścian - od strony zewnętrznej - tynk akrylowy (z preparatem przeciwglonowym); od strony wnętrz - tynk cementowo-wapienny.
Ściany podczas budowy
Dom podczas budowy

Decyzja: Ania - rozważałam budowę tzw. kanadyjczyka, lecz przeraziły mnie ceny wysezonowanego i zaimpregnowanego drewna oraz konieczność konserwowania go. Wspólnie z mężem doszliśmy do wniosku, że dla nas lepszy będzie budynek murowany, z dwuwarstwowymi ścianami - po lekturze poradników i rozmowach z fachowcami utwierdziliśmy się w przekonaniu, że takie są tańsze i szybsze do postawienia, od trójwarstwowych.

Kruczek tkwi w tym, żeby część konstrukcyjną dobrze zaizolować termicznie i uniknąć mostków termicznych. Z tego względu ułożyliśmy grubszą warstwę styropianu, ma 15 cm, zamiast wskazywanych w projekcie 12 cm. Mąż skrupulatnie porównał parametry materiałów i wypadło mu, że powinniśmy zastosować poryzowane pustaki ceramiczne, bo dają ścianie odpowiednią wytrzymałość, ciepło, zdolność do tłumienia dźwięków, a przede wszystkim - trwałość, długowieczność. Budując kolejny raz, zdecydowałabym się na takie same ściany i materiały.

Murarze w większości zastosowali gotowe nadproża, a łukowate nad oknem tarasowym wyprofilowali z cegły
Murarze w większości zastosowali gotowe nadproża, a łukowate nad oknem tarasowym wyprofilowali z cegły.

Ściany z poryzowanej ceramiki i styropianu - rady i przestrogi:

Krzysiek: Wybranie pustaków z ceramiki było jeszcze dobre z innego powodu - każdy murarz potrafi z nimi pracować. Czteroosobowa brygada zaproponowała układanie elementów na zaprawę tradycyjną, z betoniarki. Ukończyła ściany i stropy w 4 tygodnie. Dla usprawnienia robót kupiłem gotowe nadproża okien i drzwi, lecz to łukowate nad oknem tarasowym musiała utworzyć z cegieł. Nie chcieliśmy zmieniać jej kształtu, bo dom ma proste ściany i łuk je ozdabia. Później ekipa wylała również wieńce. Ceramiczne przegrody zostawiliśmy na zimę bez ocieplenia.

Oszczędności nie objęły termoizolacji budynku, bo zależało nam na spełnieniu z okładem wszelkich norm dotyczących ścian murowanych i dwuwarstwowych. Autor projektu wyliczył 12 cm ocieplenia zgodnie z ówczesnymi normami, lecz niebawem się przecież zmieniły i dodanie przez nas 3 centymetrów wyszło na dobre. Grubszy styropian był niewiele droższy. Dopilnowałem, żeby płyty zostały dobrze umocowane na zaprawie klejowej i długie kołki z talerzykami, po 5 sztuk na każdą płytę.

Z powodu grubej i miękkiej warstwy termoizolacji, wieszanie na murze zewnętrznych kinkietów wymaga stosowania długich kołków. Potrzebne są również do wieszania szafek w pomieszczeniach. Posługuję się wtedy wkrętarką z nasadką widiową. Nieraz trafiam na pustkę w pustaku, lecz gdy wkręty są odpowiednio długie, wszystko się trzyma.

Ściany z poryzowanej ceramiki i styropianu
Ściany z poryzowanej ceramiki i styropianu dobrze izolują termicznie i akustycznie, akumulują ciepło.

Ściany z poryzowanej ceramiki i styropianu - koszty:

  • warstwa konstrukcyjna nośna ścian około 40 000 zł; 
  • ocieplenie i tynkowanie 24 600 zł;
  • tynki wewnętrzne 17 500 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość szikata

29 Gru 2018, 13:04

Cóż to za technologia jeśli chodzi o ściany nośne? Pustak ceramiczny 45 cm grubości? Rozumiem, że to liczone już dla dwóch warstw (nośna + styropian)? W moim przypadku ściana konstrukcyjna to porotherm 30 cm i do tego jest 12 cm wełny. Termicznie zdecydowanie to wystarcza. Pustak ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny