Przy wznoszeniu ścian z betonu komórkowego najważniejsi są wykonawcy!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Przy wznoszeniu ścian z betonu komórkowego najważniejsi są wykonawcy!

Zatrudniliśmy przeszkoloną i certyfikowaną ekipę do wzniesienia ścian z betonu komórkowego - znalezienie jej nie było łatwe. Dla pewności obejrzeliśmy też jej poprzednie realizacje. Nie zawiodła nas na żadnym etapie budowy - podpisaliśmy umowę na generalne wykonawstwo pod klucz. Ściany urosły w 3 tygodnie - mówią Justyna i Olgierd, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy ściany stawiali w 2010 r.

Dom: parterowy z poddaszem i garażem; 256 m2, w tym garaż 36,10 m2.

Ściany zewnętrzne:

 • Murowane, dwuwarstwowe; 
 • Wysokość ścian parteru 2,9 m, kolankowej 0,40 m, wieńca 0,24 m. 
 • Część nośna z bloczków betonu komórkowego o gr. 24 cm. 
 • Warstwa ocieplenia z wełny mineralnej o gr. 15 cm. 
 • Wykończenie ścian - od strony zewnętrznej ułożono tynk silikonowy i łupek tatrzański; od strony wnętrz - tynk cementowo-wapienny, gładź gipsową i farbę.
Tworzenie półokrągłego wykuszu w jadalni nie było skomplikowane.

Decyzja: właściwości poryzowanej ceramiki oraz betonu komórkowego porównywaliśmy pod różnym kątem razem z projektantem domu. Wybraliśmy kompletny system z bloczków z betonu komórkowego. Do jego użycia przekonały nas świetne parametry techniczne, ale także to, że ściany powstają bez mostków termicznych - chronią je od tego systemowe nadproża, wieńce stropowe itd.

Mury są jednorodne, bez wstawek z innego materiału. Tymczasem w technologii poryzowanej ceramiki ściany są ceramiczne, a nadproża i wieńce - betonowe i w trudnych miejscach trzeba zapobiegać występowaniu mostków cieplnych. Choć z wybranych przez nas bloczków można budować przegrody jednowarstwowe, stosując materiał o grubości 40 cm, my woleliśmy dwuwarstwową wersję ścian z cieńszymi bloczkami o grubości 24 cm i wełną mineralną o grubości 15 cm.

Ściany wzniesiono z bloczków z betonu komórkowego i ocieplono wełną mineralną.

Ściany z betonu komórkowego - rady i przestrogi:

Takie mury świetnie się sprawdzają! W domu jest ciepło, na gaz wydajemy rocznie 2800 zł, na drewno 3000 zł. Jest również cicho, wełna dobrze tłumi dźwięki, nie utlenia się i nie niszczą jej gryzonie. Gdybyśmy postawili z betonu komórkowego ściany jednowarstwowe, byłoby gorzej z akustyką, ponadto wnęki przy oknach i drzwiach byłyby głębsze, zabierające światło.

Co jest ważne przy tej technologii? Wykonawcy! Zatrudniliśmy przeszkoloną i certyfikowaną ekipę - znalezienie jej nie było łatwe. Dla pewności obejrzeliśmy też jej poprzednie realizacje. Nie zawiodła nas na żadnym etapie budowy - podpisaliśmy umowę na generalne wykonawstwo pod klucz. Ściany urosły w 3 tygodnie, dom jest rozłożysty, dwuczłonowy.

Murarze znali niuanse tej metody, np. umiejętnie kładli zaprawę klejową, spoiny między bloczkami są cienkie, ściany gładkie. Wiedzieli, gdzie i jak układać różne inne systemowe elementy. Na budowie było czysto, bloczki się nie kruszą, walorem technologii jest mała ilość odpadów. Materiał jest dość miękki, do przycinania pod dany wymiar ekipa wykorzystywała piły. Po zimie umocowała termoizolację z wełny mineralnej, używała długich kołków z talerzykami.

I tu wyszła kolejna zaleta bloczków - nie są zbyt twarde, więc prace przy ociepleniu szły szybko, zajęły zaledwie tydzień. Podczas wykańczania pomieszczeń fachowcy łatwo mogli wykonać w bloczkach bruzdy na instalacje. Kiedy teraz chcemy w jakimś pomieszczeniu zawiesić szafkę, karnisz, obraz, używamy wiertarki i specjalnych długich kołków.

Zdjęcia z budowy ścian domu Justyny i Olgierda

Koszty materiałów bez robocizny:

 • bloczki 45 470 zł, 
 • nadproża zbrojone 5276 zł, 
 • nadproża systemowe 454 zł, 
 • elementy ocieplenia wieńca 2872 zł, 
 • U-kształtki 794 zł, 
 • klej 2063 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość bobik

26 Lis 2018, 22:22

Dom z betonu komórkowego powstaje bez mostków termicznych, bo są wieńce i nadproża? Srsly? W każdym systemie są! Porotherm ma systemowe nadproża, które w dodatku przewidują wypełnienie z wełny mineralnej. Inne materiały podobnie... Może nie ma sensu aż tak gloryfikować betonu komórkowego? :)

time image

Gość Magister wentylacji

22 Lis 2018, 06:18

6000 zł na ogrzewanie? To się nazywa energooszczędny dom. Pełną gębą.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje