Izolacyjność termiczna ściany

Izolacyjność termiczna ściany
Izolacyjność termiczna ściany to podstawowe kryterium podczas podejmowania decyzji dotyczącej jej rodzaju.

Izolacyjność ścian wielowarstwowych zależy przede wszystkim od grubości warstwy ocieplenia
Izolacyjność ścian wielowarstwowych zależy przede wszystkim od grubości warstwy ocieplenia (fot. Paroc)
Wysoką izolacyjność termiczną najłatwiej uzyskać w ścianach wielowarstwowych. Wykonanie warstwy izolacji ze styropianu lub z wełny mineralnej grubości 15–20 cm nie powoduje problemów technologicznych, a zapewnia uzyskanie współczynnika przenikania ciepła wynoszącego nie więcej niż U=0,19–0,24 W/(m2·K), nawet jeśli warstwą nośną jest zaledwie 18-centymetrowa warstwa bloczków wapienno-piaskowych o znikomej termoizolacyjności.

Ściana jednowarstwowa z betonu komórkowego lub ceramiki poryzowanej, mimo że kilka centymetrów grubsza, będzie miała w najlepszym razie U = 0,26–0,30 W/(m2·K).

W ścianach warstwowych najlepszy efekt daje wzniesienie warstwy nośnej minimalnej wymaganej grubości, nawet z materiału o słabych właściwościach termoizolacyjnych, ale znacznej wytrzymałości (ceramika tradycyjna, silikaty) i zastosowanie grubej warstwy izolacyjnej.

Nie opłaca się natomiast stosowanie na warstwę nośną droższych materiałów o wyższej izolacyjności termicznej ani też jej pogrubianie bez uzasadnienia konstrukcyjnego („żeby było cieplej”). Nie ma zatem sensu wykonywanie ścian z materiałów typowych dla ścian jednowarstwowych, a następnie ocieplanie ich cienką np. 5-centymetrową warstwą styropianu.

Izolacyjność termiczna ściany oblicza się sumując opór cieplny (R) jej poszczególnych warstw. Jednak producenci materiałów ściennych często podają wartości innych współczynników: U lub λ. Zależności pomiędzy nimi są następujące:

R=d : λ (d – grubość materiału w metrach) U=1 : R

Bloczki silikatowe mają np. λ=0,8; ściana grubości 25 cm ma zatem R=0,25 : 0,8=0,31 oraz U=1 : 0,31=3,22

Izolacja z 15 cm styropianu (λ=0,04) ma R=0,15/0,04=3,75. Cała ściana ma zatem R=4,06 oraz U=0,25 W/(m2·K)

Mostki termiczne obniżają izolacyjność termiczna ściany

Kolejny mostek termiczny: rama okienna. Straty ciepła w takim miejscu można zminimalizować, jeśli warstwa izolacji częściowo przykrywa ościeżnicę
Kolejny mostek termiczny: rama okienna. Straty ciepła w takim miejscu można zminimalizować, jeśli warstwa izolacji częściowo przykrywa ościeżnicę

W ścianach mogą występować miejsca, których izolacyjność cieplna jest zdecydowanie gorsza niż sąsiednich fragmentów przegrody. Nazywa się je mostkami cieplnymi (termicznymi).

Mostki termiczne zwiększają straty ciepła, ponadto w tych miejscach ściana może przemarzać, wykrapla się tam wilgoć zawarta w powietrzu, co z kolei może doprowadzić nawet do zagrzybienia ścian.

Tworzeniu się mostków termicznych najtrudniej zapobiec w ścianach jednowarstwowych, bo względy konstrukcyjne wymuszają stosowanie nadproży oraz wieńców stropowych z betonu zbrojonego, który ma bardzo słabe właściwości izolacyjne. Dlatego te elementy dociepla się wkładkami ze styropianu (stosując np. specjalne kształtki pełniące rolę szalunku traconego). Nie jest to jednak rozwiązanie doskonałe.

W ścianach warstwowych różnice w izolacyjności elementów warstwy nośnej nie mają większego znaczenia, bo otula je stosunkowo gruba warstwa materiału izolacyjnego.

Znacznie gorsze parametry izolacyjne niż ściana mają okna, a zwłaszcza ich ramy. Ich znaczenie jako mostków termicznych można nieco zmniejszyć w ścianach warstwowych, zakrywając izolacją ich zewnętrzną część.

W ścianach trójwarstwowych straty ciepła nieznacznie zwiększają stalowe kotwy wiążące ścianę nośną i osłonową. Te mostki są bardzo niewielkie (punktowe), ale stal dobrze przewodzi ciepło, a kotew jest co najmniej 4–5 na 1 m2 ściany.

Mostki termiczne mogą być też efektem niestarannego ułożenia warstwy izolacyjnej, ale to już błędy wykonawcze, które omówimy nieco dalej.

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

Cytat A to ciekawe rzeczy na temat wlasności cieplnych ściany jednowarstwowej można tu przeczytać. A producent Ytonga podaje następujace parametry:bloczki YTONG ENERGO 36,5 posiadają izolacyjność termiczną (ť = 0,095), współczynnik U=0,25 ...
Gość gosc55
10-12-2015 15:59
Jest coś lepszego jak :Ciepły tynk aerogelowy o grubości jedynie 1mm polecamwww.izolacje-docieplenia.pl
Gość antek
08-04-2013 16:48
Dlaczego nikt nie piszę o jakości mat. bud. w tym izolacyjnych . Muszą być wysokiej jakości bo inaczej inwestycja to lipa. uważam że warto ocieplać zarówno wełną jak i styropianem byle był dobrej jakości. Na rynku mamy liderów Termo Organikę, Rockwoola, Kanufa. Warto wspominać ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz