W wyniku wypalania gliny w temperaturze 1200°C powstają mrozoodporne, mało nasiąkliwe granulki o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych. To właśnie keramzyt - lekkie kruszywo, które dodane do mieszanki betonowej zamiast żwiru i grubego piasku daje keramzytobeton. Keramzytobeton to kolejny porowaty materiał, wyróżniający się niską wagą i dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi parametrami cieplnymi. Ponadto cechuje go bardzo dobra izolacyjność akustyczna. Produkuje się z niego też wielkowymiarowe elementy domów prefabrykowanych.
Keramzytobeton jest szary, choć ze względów marketingowych produkowane z niego wyroby barwione są często na kolor przypominający odcień tradycyjnej cegły.
Keramzytobeton jest trzeci na liście materiałów budowlanych przeznaczonych na ściany. Osoby, które jeszcze nie miały do czynienia z budową domu, być może miały styczność z keramzytem (porowaty materiał sypki, produkowany z gliny). To małe kuleczki, które dorzuca się do doniczek z kwiatkami, po to, by zrobić warstwę drenażową i uchronić roślinę przed pleśnią lub glonami. Keramzyt stosuje się także w budownictwie (robi się z niego podsypkę, np. na podłogę parteru). Można również połączyć go z betonem, a z tej mieszanki uformować pustaki albo bloczki. W fabrykach powstają też wielkoformatowe elementy z keramzytobetonu, przeznaczone do budowy domów prefabrykowanych.
Czy warto murować ściany z keramzytobetonu?
Jeżeli zdecydujemy się na tradycyjną technologię murowania, możemy wybrać bloczki o dobrych właściwościach technicznych. Przede wszystkim keramzytobeton jest bardzo trwały i niepalny. Do środka domu nie będą docierały odgłosy z niedalekiej ulicy, bo keramzytobeton ma bardzo dobre właściwości akustyczne. Nie zbudujemy z niego jednak ściany jednowarstwowej - niezbędne jest bowiem wykonanie jej ocieplenia ze styropianu lub wełny, ale bez problemu uzyskamy wymagany poziom współczynnika U = 0,2 W/(m²·K) (lub nawet niższy).
Zwolennicy zachwalają keramzytobeton jako materiał, który - spośród trzech gigantów (czyli jeszcze ceramiki i betonu komórkowego) - najszybciej oddaje wodę i jest najmniej nasiąkliwy. Jeżeli na budowie zaskoczy nas rzęsisty deszcz, nie musimy się martwić, że go uszkodzi. Woda bardzo szybko wyparuje. Podobnie jest z wodą gruntową - taki materiał momentalnie wyschnie. Dodajmy, że i tak konieczne jest dobre przygotowanie izolacji fundamentów, aby uchronić ściany przed tego typu niespodziankami.
Z keramzytobetonu buduje się szybko, elementy łączy się metodą na pióro i wpust, zaprawę nakłada jako spoinę poziomą. Do minusów keramzytobetonu zalicza się cenę - należy do drogich materiałów przeznaczonych do budowy ścian.
To co dobre i złe w domach z keramzytobetonuZalety
Wady
|
Z pustaków z keramzytobetonu
(fot. Termat) |
Pustaki z keramzytobetonu muruje się dość szybko i wygodnie, bo dzięki wyprofilowanym ściankom bocznym na wpust i wypust zwykle nie trzeba wypełniać spoin pionowych, a więc mniej zużywa się zaprawy murarskiej.
Zazwyczaj pustaki mają prostokątny przekrój poziomy, ale są też takie, które w przekroju przypominają kształtem literę "S". Dzięki temu w murze, pionowe spoiny między nimi tworzą linię łamaną, co poprawia izolacyjność cieplną ściany. Są też pustaki, które mają szczeliny zasklepione od góry i od dołu, dzięki czemu podczas murowania zaprawa nie przedostaje się do otworów – wypełnianie pustek zaprawą pogarsza izolacyjność ścian.
- Jak murować z bloczków i pustaków keramzytobetonowych?
- Które stropy są najsztywniejsze i najmniej się uginają?
- Jak obliczyć ilość pustaków na dom?
- Jak budować ściany z elementów keramzytobetonowych?
Oprócz podstawowych pustaków producenci oferują także elementy uzupełniające, które przyspieszają i ułatwiają budowę domu z keramzytobetonu.
Wykonanie wieńca stropowego umożliwiają pustaki szalunkowe "L" - gotowe zbrojone elementy wieńca, niekiedy fabrycznie ocieplone.
Gotowe elementy wieńców lub nadproży to także wymagające ocieplenia kształtki "U", które przenoszą obciążenia z wyższych partii ściany. W takich kształtkach trzeba ułożyć zbrojenie i następnie wypełnić je betonem.
Ponadto producenci polecają gotowe belki nadprożowe "L" - o długości 0,9-3,6 m - przeznaczone zarówno do nadproży okiennych, jak i drzwiowych, obciążonych lub nieobciążonych stropem. W ich ofercie można też znaleźć pustaki ościeżnicowe (prawe lub lewe) ułatwiające utworzenie przy otworze (okiennym lub drzwiowym) równego glifu.
Jaki materiał, takie ściany
Wielkość pustaków decyduje o tym, co można z nich zbudować. Dlatego elementy o szerokości:
- 36,5 i 38 cm - służą do wznoszenia zewnętrznych ścian jednowarstwowych.
- 24 cm - przeznaczone są na warstwę nośną ścian dwu- i trójwarstwowych, a także do budowy wewnętrznych ścian nośnych. Ściany dwuwarstwowe ociepla się wełną, styropianem lub innym materiałem termoizolacyjnym, w trójwarstwowych - dowolnie ocieplona warstwa nośna obmurowana jest warstwą elewacyjną;
- 10-17 cm - wykorzystuje się do budowy ścian działowych oraz warstwy osłonowej w ścianach trójwarstwowych.
Pustaki keramzytobetonowe w komplecie ze styropianem
Pustaki z wkładką styropianową to jeden z najlepszych - pod względem izolacyjności termicznej - materiałów do budowy ścian jednowarstwowych. Trzeba jednak pamiętać, że istota tego rozwiązania polega nie tylko na obecności styropianu wewnątrz pustaka, ale na jego ułożeniu - mostki termiczne eliminują pustaki, w których wkładka styropianowa jednego elementu łączy się w ścianie ze styropianem w sąsiednim elemencie.
Na rynku są bloczki, w których jedna ze ścianek jest nieco grubsza – ma ona za zadanie akumulowanie ciepła płynącego z ogrzewanych pomieszczeń i oddawanie go, gdy w domu robi się chłodniej. Bloczki takie ustawia się podczas murowania grubszą ścianką do wewnątrz domu.
Są też bloczki, które zamiast wkładki styropianowej mają otwory wypełnione styropianem. Po zestawieniu takich bloczków tworzy się między nimi tzw. kieszeń, którą wypełnia się zaprawą. Oferowane są też bloczki ze styropianem, przeznaczone do budowy ścian dwu- i trójwarstwowych.
Murowanie z pustaków z keramzytobetonu
Do murowania ścian z pustaków zwykle stosuje się tradycyjną zaprawę cementowo-wapienną lub specjalną zaprawę ciepłochronną (z dodatkiem keramzytu albo perlitu), która poprawia izolacyjność termiczną ścian zewnętrznych, przez to, że grube spoiny mają współczynnik przenikania ciepła zbliżony do tego, jaki mają pojedyncze elementy. Niektóre pustaki można również murować na cienkowarstwowe zaprawy klejowe.
W ścianach z bloczków z wkładką styropianową nie trzeba wypełniać spoin pionowych, ale niektórzy producenci zalecają wstrzykiwanie pianki poliuretanowej w określone miejsca między bloczkami - pianka ta ma zapewnić ciągłość materiału termoizolacyjnego, a więc mniejsze straty ciepła.
Pojawiają się też zalecenia, by ściany nośne z pustaków keramzytobetonowych zbroić specjalnymi drabinkami typu Murfor. Takie elementy trzeba zatopić w zaprawie, na przykład pod otworami okiennymi.
Uwaga! O tym czy w ogóle trzeba, gdzie oraz jakie zbrojenie trzeba zastosować musi zdecydować projektant.
Domy prefabrykowane z keramzytobetonu
(fot. Praefa) |
Prefabrykowane domy z keramzytobetonu zyskują u nas coraz większą popularność, dlatego stają się coraz tańsze. Firmy specjalizujące się w produkcji i wznoszeniu takich domów przygotowują - budynku na podstawie wybranego projektu (indywidualnego lub katalogowego) - komplet gotowych elementów do wzniesienia.
Na życzenie klienta firma może przygotować je włącznie z bruzdami, otworami i rurkami koniecznymi do montażu instalacji elektrycznej, grzewczej czy kanalizacyjnej. Stropy domów prefabrykowanych najczęściej wykonuje się z gotowych płyt betonowych. Zamówić można także gotowe schody z betonu.
Producent dostarcza prefabrykaty na plac budowy i przy użyciu dźwigu montuje je na przygotowanych wcześniej fundamentach. Łączenie polega na tym, że przez pętle stalowe zakotwione w poszczególnych elementach przeprowadza się pręt stalowy, a następnie wypełnia mieszanką betonową kanał, który powstał w miejscu takiego połączenia.
Firma, za dodatkową opłatą, może też zająć się wykonaniem dachu, montażem okien i drzwi, rozprowadzeniem instalacji i wykończeniem domu. Oczywiście, wszystkie dodatkowe prace można zlecić innym wykonawcom.
Keramzytobetonowe płyty ścienne mają grubość 15-24 cm, użyte na ściany zewnętrzne nie mają więc wystarczającej izolacyjności termicznej. Dlatego po zmontowaniu taki dom trzeba ocieplić (wełną mineralną lub styropianem - w metodzie lekkiej mokrej), a potem wykończyć tynkiem, okładziną elewacyjną lub obudować cegłą licową bądź klinkierem.
Monika Karda
Foot. otwierająca: Czamaninek