Bloczki i pustaki keramzytobetonowe

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Bloczki i pustaki keramzytobetonowe

Bloczki i pustaki keramzytobetonowe charakteryzują się na tyle dobrą wytrzymałością oraz izolacyjnością cieplną i akustyczną, że można z nich wykonywać wszystkie rodzaje ścian, w tym jednowarstwowe.

Pustak keramzytobetonowy
(fot. maxit)

W wyniku wypalania gliny w temperaturze 1200°C powstają mrozoodporne, mało nasiąkliwe granulki o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych. To właśnie keramzyt - lekkie kruszywo, które dodane do mieszanki betonowej zamiast żwiru i grubego piasku daje keramzytobeton.

Lekkie kruszywo zapewnia bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, taki beton jest więc odpowiedni na ściany budynków – nawet bez dodatkowego ocieplenia. Produkuje się z niego też wielkowymiarowe elementy domów prefabrykowanych.

Keramzytobeton jest szary, choć ze względów marketingowych produkowane z niego wyroby barwione są często na kolor przypominający odcień tradycyjnej cegły.

To co dobre i złe w domach z keramzytobetonu

Zalety
Dobra izolacyjność cieplna i akustyczna.
Możliwość wybudowania całego domu w jednym systemie.
Prosta obróbka – elementy można docinać używając ręcznej piły.
Odporność na zawilgocenie, grzyby i pleśnie.
Wady
Konieczność stosowania droższych zapraw ciepłochronnych dla zachowania wysokiej izolacyjności termicznej ścian jednowarstwowych.
Mokra technologia - wymaga przerwy technologicznej, niezbędnej do osuszenia ścian.

Z pustaków

Gotowe elementy wieńców lub nadproży
(fot. Termat)

Pustaki z keramzytobetonu muruje się dość szybko i wygodnie, bo dzięki wyprofilowanym ściankom bocznym na wpust i wypust zwykle nie trzeba wypełniać spoin pionowych, a więc mniej zużywa się zaprawy murarskiej.

Zazwyczaj pustaki mają prostokątny przekrój poziomy, ale są też takie, które w przekroju przypominają kształtem literę "S". Dzięki temu w murze, pionowe spoiny między nimi tworzą linię łamaną, co poprawia izolacyjność cieplną ściany. Są też pustaki, które mają szczeliny zasklepione od góry i od dołu, dzięki czemu podczas murowania zaprawa nie przedostaje się do otworów – wypełnianie pustek zaprawą pogarsza izolacyjność ścian.

Oprócz podstawowych pustaków producenci oferują także elementy uzupełniające, które przyspieszają i ułatwiają budowę domu z keramzytobetonu.

Zazwyczaj pustaki mają prostokątny przekrój poziomy, ale są też takie, które w przekroju przypominają kształtem literę "S"
Wykonanie wieńca stropowego umożliwiają pustaki szalunkowe "L" - gotowe zbrojone elementy wieńca, niekiedy fabrycznie ocieplone.

Gotowe elementy wieńców lub nadproży to także wymagające ocieplenia kształtki "U", które przenoszą obciążenia z wyższych partii ściany. W takich kształtkach trzeba ułożyć zbrojenie i następnie wypełnić je betonem.

Ponadto producenci polecają gotowe belki nadprożowe "L" – o długości 0,9-3,6 m - przeznaczone zarówno do nadproży okiennych, jak i drzwiowych, obciążonych lub nieobciążonych stropem. W ich ofercie można też znaleźć pustaki ościeżnicowe (prawe lub lewe) ułatwiające utworzenie przy otworze (okiennym lub drzwiowym) równego glifu.

Jaki materiał, takie ściany

Wielkość pustaków decyduje o tym, co można z nich zbudować. Dlatego elementy o szerokości:
– 36,5 i 38 cm – służą do wznoszenia zewnętrznych ścian jednowarstwowych. Współczynnik przenikania ciepła U takich ścian wynosi około 0,33 W/(m² •K), czyli jest dość dobry, bo zgodnie z wymaganiami dotyczącymi ścian jednowarstwowych nie powinien być większy niż 0,5 (W/m² •K);
– 24 cm – przeznaczone są na warstwę nośną ścian dwu- i trójwarstwowych, a także do budowy wewnętrznych ścian nośnych. Ściany dwuwarstwowe ociepla się wełną, styropianem lub innym materiałem termoizolacyjnym, w trójwarstwowych – dowolnie ocieplona warstwa nośna obmurowana jest warstwą elewacyjną;
– 10-17 cm – wykorzystuje się do budowy ścian działowych oraz warstwy osłonowej w ścianach trójwarstwowych.

W komplecie ze styropianem

Pustaki z wkładką styropianową to jeden z najlepszych – pod względem izolacyjności termicznej – materiałów do budowy ścian jednowarstwowych. Trzeba jednak pamiętać, że istota tego rozwiązania polega nie tylko na obecności styropianu wewnątrz pustaka, ale na jego ułożeniu - mostki termiczne eliminują pustaki, w których wkładka styropianowa jednego elementu łączy się w ścianie ze styropianem w sąsiednim elemencie.

O tym czy w ogóle, gdzie oraz jakie zbrojenie trzeba zastosować musi zdecydować projektant
Na rynku są bloczki, w których jedna ze ścianek jest nieco grubsza – ma ona za zadanie akumulowanie ciepła płynącego z ogrzewanych pomieszczeń i oddawanie go, gdy w domu robi się chłodniej. Bloczki takie ustawia się podczas murowania grubszą ścianką do wewnątrz domu.

Są też bloczki, które zamiast wkładki styropianowej mają otwory wypełnione styropianem. Po zestawieniu takich bloczków tworzy się między nimi tzw. kieszeń, którą wypełnia się zaprawą. Oferowane są też bloczki ze styropianem, przeznaczone do budowy ścian dwu- i trójwarstwowych.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Murowanie

Murowanie ścian z pustaków
(fot. maxit)

Do murowania ścian z pustaków zwykle stosuje się tradycyjną zaprawę cementowo-wapienną lub specjalną zaprawę ciepłochronną (z dodatkiem keramzytu albo perlitu), która poprawia izolacyjność termiczną ścian zewnętrznych, przez to, że grube spoiny mają współczynnik przenikania ciepła zbliżony do tego, jaki mają pojedyncze elementy. Niektóre pustaki można również murować na cienkowarstwowe zaprawy klejowe.

W ścianach z bloczkówz wkładką styropianową nie trzeba wypełniać spoin pionowych, ale niektórzy producenci zalecają wstrzykiwanie pianki poliuretanowej w określone miejsca między bloczkami - pianka ta ma zapewnić ciągłość materiału termoizolacyjnego, a więc mniejsze straty ciepła.

Pojawiają się też zalecenia, by ściany nośne z pustaków keramzytobetonowych zbroić specjalnymi drabinkami typu Murfor. Takie elementy trzeba zatopić w zaprawie, na przykład pod otworami okiennymi.

Uwaga! O tym czy w ogóle trzeba, gdzie oraz jakie zbrojenie trzeba zastosować musi zdecydować projektant.

Domy prefabrykowane

Domy prefabrykowane
(fot. Praefa)

Zyskują u nas coraz większą popularność, dlatego stają się coraz tańsze. Firmy specjalizujące się w produkcji i wznoszeniu takich domów przygotowują - budynku na podstawie wybranego projektu (indywidualnego lub katalogowego) - komplet gotowych elementów do wzniesienia.

Na życzenie klienta firma może przygotować je włącznie z bruzdami, otworami i rurkami koniecznymi do montażu instalacji elektrycznej, grzewczej czy kanalizacyjnej. Stropy domów prefabrykowanych najczęściej wykonuje się z gotowych płyt betonowych. Zamówić można także gotowe schody z betonu.

Oprócz podstawowych pustaków producenci oferują także elementy uzupełniające, które przyspieszają i ułatwiają budowę domu z keramzytobetonu
Producent dostarcza prefabrykaty na plac budowy i przy użyciu dźwigu montuje je na przygotowanych wcześniej fundamentach. Łączenie polega na tym, że przez pętle stalowe zakotwione w poszczególnych elementach przeprowadza się pręt stalowy, a następnie wypełnia mieszanką betonową kanał, który powstał w miejscu takiego połączenia.

Firma, za dodatkową opłatą, może też zająć się wykonaniem dachu, montażem okien i drzwi, rozprowadzeniem instalacji i wykończeniem domu. Oczywiście, wszystkie dodatkowe prace można zlecić innym wykonawcom.

Keramzytobetonowe płyty ścienne
mają grubość 15-24 cm, użyte na ściany zewnętrzne nie mają więc wystarczającej izolacyjności termicznej. Dlatego po zmontowaniu taki dom trzeba ocieplić (wełną mineralną lub styropianem – w metodzie lekkiej mokrej), a potem wykończyć tynkiem, okładziną elewacyjną lub obudować cegłą licową bądź klinkierem.

 

Monika Karda

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość rycho

15 Sty 2010, 19:02

materjal dobry,ale za drogi.postawilem klijentom dwa domy.robilem to pare lat temu.konieczne jest dawanie zbrojenia w spoine.wytrzymalosc na sciskanie problematyczna.chcac zrobic przyzwoicie trzeba sie postarac

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!