Modernizacja ocieplenia w ścianach o konstrukcji szkieletowej za 15 tys. zł.

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Modernizacja ocieplenia w ścianach o konstrukcji szkieletowej za 15 tys. zł.

Przez 16 lat użytkowania nauczyłam się operować ciepłem z kotła gazowego, kominka i z ogrodu zimowego, nagrzewanego przez słońce. Kiedy jednak płyty wełny mineralnej opadły w ścianach zewnętrznych, niewiele mogłam zrobić. Dołożenie na zewnątrz ścian nowego ocieplenia i oblicówki modrzewiowej sprawiło, że jest w nim znacząco cieplej, więc podczas ostatniej zimy wydałam na ogrzewanie o połowę mniej, niż dwa lata temu. - mówi Maria, Członkini Klubu Budujących Dom, która ściany własnego domu stawiała 16 lat temu.

Pod deskami umocowano warstwę wełny mineralnej o gr. 10 cm – nie obsunie się, bo utrzymują ją linki

Dom: parterowy; powierzchnia 135 m2, w tym ogród zimowy 40 m2.

 

Ściany zewnętrzne:

 • Drewniane, szkieletowe, do 2014 r. o gr. 25 cm, obecnie 39 cm. 
 • Konstrukcja szkieletowa z kantówki sosnowej 20 × 20 cm. 
 • Warstwa ocieplenia – o gr. 20 cm, z wełny mineralnej i folii budowlanej; warstwa elewacyjna – oblicówka z desek, łączona na felc. W 2014 r. przy istniejącej elewacji ułożono słupy konstrukcyjne z kantówki modrzewiowej, między nimi kolejną warstwę ocieplenia z wełny mineralnej o gr. 10 cm, a nową warstwę ściany zamknięto szalunkiem z desek modrzewiowych o gr. 4 cm. Deski uszczelniono warkoczem z juty. 
 • Ściany wewnętrzne – o gr. 10 cm, warstwa ocieplenia zamknięta płytami g-k na metalowym stelażu i farba.

Decyzja: dom w konstrukcji szkieletowej najbardziej nadawał się na działkę z podmokłym podłożem, bo jest lekki. Wznosząc budynek murowany, wydałabym majątek na same fundamenty.

 

Drewniane domy od dawna mi się podobają, ale z litych bali były za drogie, natomiast szkieletowe stawia się szybko i w miarę tanio. Stąd mój wybór. Skonstruowanie ścian mojego przez sześcioosobową ekipę trwało 3 tygodnie.

 

Ponieważ po kilku latach pierwotne ocieplenie z wełny mineralnej osiadło w ścianach pod własnym ciężarem, bo nie było wiązane do konstrukcji, wnętrza stały się zimne i trudne do ogrzania.

 

Rok temu mój brat stolarz namówił mnie na modernizację ścian zewnętrznych. Tym razem prace przy konstruowaniu ścian wykonywał brat z pomocnikami, więc starannie zabezpieczył linkami warstwy wełny mineralnej przed obsuwaniem się. Modernizacja trwała 12 dni.

Modernizacja ocieplenia w ścianach o konstrukcji szkieletowej - rady i przestrogi:

 • Domy szkieletowe charakteryzują się tym, że szybko się nagrzewają i szybko wychładzają. W zimie rankiem w pomieszczeniach było często zaledwie 17°C, natomiast po modernizacji 19°C. Przez 16 lat użytkowania nauczyłam się operować ciepłem z kotła gazowego, kominka i z ogrodu zimowego, nagrzewanego przez słońce.

   

  Kiedy jednak płyty wełny mineralnej opadły w ścianach zewnętrznych, niewiele mogłam zrobić. Podczas mroźnego wschodniego wiatru, dom trudno było ogrzać. Dołożenie na zewnątrz ścian nowego ocieplenia i oblicówki modrzewiowej sprawiło, że jest w nim znacząco cieplej, więc podczas ostatniej zimy wydałam na ogrzewanie o połowę mniej, niż dwa lata temu.

   

  Ponadto, ściany lepiej niż wcześniej tłumią teraz zewnętrzny hałas. Są szczelniejsze. Przy okazji modernizacji elewacji, na dachu ogrodu zimowego dodałam jeszcze jedną warstwę płyt z poliwęglanu. To również pozytywnie wpłynęło na ciepłochronność budynku.

Modernizacja ocieplenia w ścianach o konstrukcji szkieletowej - koszt:

 • ściany z montażem 27 000 zł. 
 • Modernizacja – 15 000 zł.
Po 15 latach zmodernizowano zewnętrzne ściany domu, wzniesionego w drewnianej konstrukcji szkieletowej Kolejne deski uszczelniono ozdobnym sznurkiem
Po 15 latach zmodernizowano zewnętrzne ściany domu, wzniesionego w drewnianej konstrukcji szkieletowej Kolejne deski uszczelniono ozdobnym sznurkiem
Oblicówkę z desek modrzewiowych o gr. 4 cm właścicielka 2 razy pomalowała bejcą w kolorze bielony dąb Na narożnikach nową oblicówkę z desek wykończono elementami imitującymi naturalne bale z litego drewna
Oblicówkę z desek modrzewiowych o gr. 4 cm właścicielka 2 razy pomalowała bejcą w kolorze bielony dąb Na narożnikach nową oblicówkę z desek wykończono elementami imitującymi naturalne bale z litego drewna

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny