Wykonywanie stropów - ograniczenia i nadzór

Wykonywanie stropów - ograniczenia i nadzór

Strop pełni w każdym budynku ważną rolę. Przenosi obciążenia stałe, takie jak ściany działowe i warstwy podłogowe, oraz zmienne - meble czy przebywające w pomieszczeniach osoby. Stanowi również barierę akustyczną pomiędzy kondygnacjami. O to, by był wytrzymały, charakteryzował się zdolnością do tłumienia hałasu i ciepłochronnością, zadba projektant, natomiast rolą inwestora jest zapewnienie nadzoru nad etapem wykonawczym.

Stropy - ograniczenia wykonawcze

Planując ten element, trzeba pamiętać, że nie każdy strop da się wykonać na każdej działce. Przykładowo popularne płyty stropowe typu filigran wymagają wjazdu na posesję i operowania na nim dźwigu. Jeżeli więc warunki na naszym terenie nie pozwalają na użycie ciężkiego sprzętu, powinniśmy już na etapie projektowania domu zdecydować się na taką technologię wykonania stropu, którą możną zrealizować w inny sposób.

Inwestorom, którzy dysponują już projektem nie uwzględniającym ograniczeń wykonawczych, pozostaje dokonanie zmian konstrukcji stropowej. Nigdy nie wolno tego robić samemu - jest to zadanie dla uprawnionego konstruktora.

Stropy - niezbędny nadzów

Inwestor może się natomiast "wykazać" na etapie wykonawczym, który wymaga dużej staranności. W przypadku najbardziej popularnych w budownictwie jednorodzinnym stropów gęstożebrowych (to m.in. teriva, fert czy ackerman), najistotniejszy jest moment tuż po ułożeniu belek konstrukcyjnych i pustaków stropowych, ale przed ich zabetonowaniem.

Kierownik budowy i ewentualnie inspektor nadzoru powinni wówczas zwrócić szczególną uwagę na solidność zakotwienia elementów w murze oraz na wysokość stropu w stosunku do podłogi.

Podczas montażu stropów gęstożebrowych szczególną uwagę trzeba zwrócić na solidność zakotwienia poszczególnych elementów w murze
Podczas montażu stropów gęstożebrowych szczególną uwagę trzeba zwrócić na solidność zakotwienia poszczególnych elementów w murze. (fot. Rector)

W trakcie wykonywania stropów monolitycznych kluczowa jest kontrola deskowania, podparcia oraz poprawności ułożenia zbrojenia, które decyduje o nośności i bezpieczeństwie całej konstrukcji. Oględziny muszą się odbyć przed zalaniem zbrojenia betonem.

Podczas układania stropów prefabrykowanych z płyt kanałowych, należy mieć baczenie na miejsca oparcia płyt na ścianach nośnych oraz na ich równe ułożenie w poziomie.

Redaktor: Norbert Skupiński
Na zdjęciu otwierającym: Planując rodzaju stropu, trzeba wziąć pod uwagę ograniczenia wykonawcze - przykładowo nie na każdą posesję można wjechać dźwigiem. (fot. Fabryka Stropów)

Norbert Skupiński
Norbert Skupiński

Z mediami jestem związany od 20 lat. Bardzo lubię pisać i redagować, starając się dopasować przekaz do konkretnej grupy odbiorców. W AVT Korporacja pracuję od dekady. Początkowo zajmowałem się infrastrukturą sportową, potem budownictwem - w miesięczniku „Budujemy Dom” i w tematycznych dodatkach specjalnych.

Moją największą pasją jest zwiedzanie bliższych i dalszych miejsc, o których piszę na swoim blogu podróżniczym. Poza tym interesuję się tematyką międzynarodową i geografią polityczną. W wolnych chwilach jeżdżę na rowerze, pływam i gram w koszykówkę.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz