Stropy prefabrykowane i żelbetowe stropy półprefabrykowane

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Stropy prefabrykowane i żelbetowe stropy półprefabrykowane

W artykule pokazujemy schemat budowy stropu prefabrykowanego i żelbetowego stropu półprefabrykowanego.

Strop prefabrykowany

Strop prefabrykowany, to strop wykonany z elementów gotowych, wyprodukowanych w zakładzie prefabrykacji. Prefabrykowanymi elementami stropowymi mogą być elementy żelbetowe, w postaci płyt kanałowych, płyt kanałowych sprężonych, lub prefabrykaty z betonu komórkowego.

Strop z płyt kanałowych (nazywanych też płytami żerańskimi) to popularny niegdyś rodzaj stropu, który ze względu na niewielki koszt i szybkość montażu zyskuje obecnie znowu coraz więcej zwolenników. Taki strop jest bardzo łatwy w montażu, ponieważ nie wymaga podpór montażowych. Układa się go na ścianach za pomocą dźwigu i w zasadzie od razu jest gotowy do użytkowania. Pozostaje jeszcze jedynie wykonać zbrojenie wieńców. Montaż następuje wg planu montażowego, sporządzonego najczęściej przez producenta stropu.

Przestrzenie pomiędzy płytami zbroi się prętami i zalewa betonem. Ponieważ betonu potrzeba niewiele, można go przygotować samodzielnie na budowie. Tego rodzaju stropy projektuje się przede wszystkim w budynkach o prostych rzutach. Płyt nie można montować wspornikowo (oprócz stropów z betonu komórkowego, które mogą być wysunięte poza obrys budynku maksymalnie o 150 cm).

Jeżeli w stropie występują otwory większe niż 25 x 25 cm, to należy stosować tzw. wymiany stalowe (inaczej nazywane wieszakami) lub ramy H (jeśli otwory są bardzo duże). Niestety, takie elementy podnoszą koszt wykonania stropu, ponieważ wieszaki powinny być zabezpieczone antykorozyjnie lub ocynkowane. Płyty stropowe prefabrykowane montuje się za pomocą dźwigu, tempo prac jest więc szybkie. Konieczna jest możliwość przetransportowania ich na miejsce budowy samochodem typu dłużyca lub tzw. solówką.

Strop prefabrykowany - schemat budowy
Strop prefabrykowany - schemat budowy

Galeria zdjęć

Żelbetowy strop półprefabrykowany

Stropy półprefabrykowane to stropy składające się z elementów płytowych wykonanych w zakładzie prefabrykacji. W przeciwieństwie do stropu prefabrykowanego, by strop był w pełni wykonany, należy dodatkowo wykonać inne jego elementy. Tego rodzaju konstrukcją jest np. strop typu filigran (znany też pod nazwą 2K). Jest to strop półprefabrykowany, ponieważ jego elementy stanowią jednocześnie szalunek tracony. W płytach umieszczone jest też zbrojenie dolne jednokierunkowe.

W wytwórni prefabrykatów wytwarzane są wyroby "na wymiar" wg projektu przygotowanego do danego budynku. Tego rodzaju stropy wymagają podparcia montażowego w postaci słupów i ciągłych podpór belkowych, dozbrojenia na łączeniach płyt, wykonania zbrojenia górnego oraz wylania warstwy nadbetonu. Montaż płyt odbywa się za pomocą dźwigu. Elementy układa się zgodnie z planem montażowym. Każda płyta w projekcie ma swoje miejsce i powinna na nie trafić.

Tego rodzaju konstrukcje znakomicie się sprawdzają w obiektach o skomplikowanych kształtach. Można je dodatkowo wzmacniać. Wymagają jednak możliwości montażu za pomocą dźwigu i dowiezienia płyt na plac budowy.

Żelbetowy strop półprefabrykowany - schemat budowy
Żelbetowy strop półprefabrykowany - schemat budowy

Redaktor: Tomasz Rybarczyk

Zdaniem naszych Czytelników

time image

28 Paź 2020, 08:14

28 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: Widuje się duże balkony, widuje się nawisy bez poparcia w różnych budynkach biurowych i administracyjnych, ale najpierw zaprojektował to człowiek z uprawnieniami a potem zrealizował wykonawca zgodnie z projektem. Każdy ...

Wtedy prawdopodobnie będzie ten strop poza obrysem budynku pracował jako wspornik. Takie działania musza być poprzedzone obliczeniami konstrukcyjnymi. Widuje się duże balkony, widuje się nawisy bez poparcia w różnych budynkach biurowych i administracyjnych, ale najpierw zaprojektował ...

time image

Gość Gość

27 Paź 2020, 20:09

Planuje budowę domu z wysunięciem stropu poza obrys budynku o ok 2,5 m. Czy tak duże wysunięcie jest możliwe? Bez podpór, piętro na ok 2,5 m miałoby być wiszące. Jaki wówczas strop należy zastosować?

Warto wspomnieć, że tego typu rozwiązania są często uwzględniane przez projektantów. Może już zapomnieliśmy o stropach w systemie kanałowym i popularnym systemie żerańskim, ale ta technologia powraca w nowych odsłonach. Są firmy, które się w tym specjalizują i wykorzystują ...

time image

Gość Budmater

22 Paź 2020, 09:06

Stropy prefabrykowane to produkty, które mają wiele zalet - są szybkie i wygodne w montażu i pozwalają szybko zrealizować budowę domu. Skracając czas wznoszenia budynku mieszkalnego pozwalają inwestorom na spore oszczędności. 

time image

Gość pegaz

15 Lis 2015, 19:25

i tak nikt nie powiedział który strop jest lepszy

time image

23 Lis 2008, 15:58

Cytat jak się montuje takie stropy, dzwigiem? no dźwigiem no chyba ze Pudziana zawołasz

time image

Gość on29

19 Lis 2008, 13:57

jak się montuje takie stropy w domu jednorodzinnym, dzwigiem?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!