Dom z keramzytu? Adaptacja projektu ma znaczenie

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Dom z keramzytu? Adaptacja projektu ma znaczenie

Projekty gotowe, z uwagi na bardzo niską cenę w porównaniu z projektami indywidualnymi, są niezmiennie najczęściej wybieranym rozwiązaniem w przypadku domów jednorodzinnych. Oszczędność jest duża, bardzo rzadko udaje się jednak znaleźć projekt idealnie spełniający oczekiwania, co prowadzi do konieczności adaptacji wybranego projektu. Jak to zrobić bez błędów i nadmiernych kosztów? Wystarczy trzymać się kilku zasad.

aktualizacja: 2024-05-06 08:33:02

Wybór projektu nie jest sprawą łatwą, tym bardziej przy ograniczonym budżecie. Projekt gotowy wysokiej jakości to kusząca opcja, jeżeli uda się znaleźć taki, który w wersji pierwotnej lub po kilku zmianach spełni nasze oczekiwania. Bardzo często jednak decydujemy się na projekty, które choć zachwycają architekturą, są relatywnie trudne w adaptacji. Zwłaszcza wtedy, gdy chcemy postawić na ciepłe i zdrowe rozwiązania z lekkiego betonu na bazie keramzytu lub zmienić część z elementów konstrukcyjnych, by zlikwidować mostki termiczne lub zaburzające architekturę wnętrz podciągi.

Co możesz zmienić w swoim projekcie?

Zmiana architektury czy materiałów budowlanych, które były przewidziane w projekcie praktycznie zawsze niesie za sobą zmiany w konstrukcji. Przed przystąpieniem do adaptacji projektu warto ocenić, które zmiany są możliwe do wykonania, a które w przypadku danego projektu są niewskazane czy wręcz niebezpieczne. Takiej oceny zawsze powinien dokonać konstruktor i jest to wymagane w prawie budowlanym. Podczas wyboru rozwiązań materiałowych na ścianę, strop czy belki nadprożowe warto dopytać doradcę technicznego producenta, czy gwarantuje ocenę zaproponowanych zmian przez konstruktora.

Wybierając dom z keramzytu w technologii Czamaninek adaptacja projektu odbywa się zawsze przy udziale konstruktora, który na bieżąco wprowadza zmiany do specjalnie wykonanego modelu 3D (Rys. 1), analizując całą konstrukcję i dokonując w niej niezbędnych zmian. Modelowanie 3D pozwala łatwo uniknąć błędów, kolizji i w bardzo krótkim czasie dokonywać zmian, czego tradycyjny proces projektowania nie może zapewnić.

Rys. 1. Przykładowy widok z modelu 3D - poddasze użytkowe domu jednorodzinnego
Rys. 1. Przykładowy widok z modelu 3D - poddasze użytkowe domu jednorodzinnego

Nieodpowiedzialne wprowadzanie zmian w konstrukcji bez jej dogłębnej analizy może prowadzić do usterek, które często wychodzą po latach i w większości przypadków nie są nawet wiązane z samym projektem. Aby tego uniknąć, najlepiej jest dobrze ocenić możliwość dokonania zmian we współpracy z konstruktorem i architektem. Decydując się na dom z keramzytu musimy wiedzieć, że podobnie jak w przypadku betonu komórkowego, stawiamy na materiał o znakomitej izolacyjności, jednak charakteryzujący się przy tym ograniczoną wytrzymałością. Dobry konstruktor nie będzie miał żadnego problemu z adaptacją istniejących rozwiązań na takie, które będą odpowiednie dla bloczków i pustaków z keramzytobetonu, co zagwarantuje trwałość i pozwoli czerpać korzyści z parametrów cieplnych tego materiału. Adaptując dom na system z keramzytu z firmą Czamaninek zyskuje się dodatkowo pełne wsparcie także na etapie budowy.

Budowa zawsze weryfikuje projekt

Każda budowa jest inna, a mniejsze lub większe błędy wykonawcze są normą. Najgorszym rozwiązaniem jest próba samodzielnego naprawienia niezgodności lub błędów przez wykonawcę, bez jakiejkolwiek konsultacji z kierownikiem budowy oraz konstruktorem. Bardzo często wina leży także po stronie projektanta, który nie chce brać odpowiedzialności za konstrukcję, która została zmieniona w wyniku błędów. Aby uniknąć takich sytuacji, w momencie adaptacji projektu na system Czamaninek każdy inwestor otrzymuje indywidualny numer projektu - jest on hasłem, które użyte w trakcie rozmowy z konstruktorem adaptującym projekt, pozwala na szybkie wyszukanie projektu i analizę w trakcie budowy, a następnie wprowadzenie niezbędnych zmian. Cel jest taki, by ostateczna wersja projektu oraz model 3D konstrukcji budynku odpowiadał rzeczywistości na placu budowy.


Adaptując dom na system z keramzytu z firmą Czamaninek zyskuje się dodatkowo pełne wsparcie także na etapie budowy.

Ciągła współpraca budowy z biurem konstrukcyjnym oraz obsługą logistyczno-techniczną producenta pozwala w szybkim czasie rozwiązać praktycznie każdy problem. Przede wszystkim unikamy w ten sposób błędów konstrukcyjnych, ale także tworzenia mostków termicznych czy usterek technologicznych, które odbiją się na komforcie domowników. Dzięki stałemu dostępowi do modelu 3D budynku inwestor może też sam w łatwy sposób analizować postępy budowy. Projekt wykonany na papierze zawsze składa się tylko z najważniejszych rysunków, które są wystarczające do właściwej analizy jedynie dla branżystów budowlanych. Natomiast model 3D jest niczym cyfrowo zrealizowany budynek, który łatwo odnieść do tego powstającego na naszej działce.

Nie bez powodu w Unii Europejskiej wymóg realizacji inwestycji publicznych i budynków o rozbudowanej konstrukcji w technologii BiM (modelowanie informacji o budynku, dop. red.) w oparciu o model 3D jest już normą. Pozwala w łatwy sposób uniknąć wielu błędów i przede wszystkim ograniczyć koszty budowy.

Dlaczego warto postawić na keramzyt?

Na rynku budowlanym jest szeroki wybór materiałów. Dlaczego zatem przy adaptacji projektu warto postawić na keramzyt? Poza parametrami termicznymi, jakimi cechuje się beton lekki na bazie keramzytu, zyskujemy także pełną jednorodność konstrukcji. Nie łączymy materiałów, które mają inną rozszerzalność termiczną czy skurcz, jak w przypadku pustaków ceramicznych i betonu. Całość konstrukcji to beton lekki zróżnicowany pod względem gęstości, dzięki czemu współpracuje ona znakomicie niezależnie od warunków atmosferycznych czy zmienności obciążeń. System Czamaninek pozwala także projektantom na dużą dowolność, oferując elementy ścienne o wyższej wytrzymałości i jednocześnie znakomitych parametrach akustycznych, a także alternatywę w postaci bardzo lekkich i doskonale izolujących termicznie pustaków keramzytobetonowych, w których kruszywem jest keramzyt bez dodatku innych kruszyw naturalnych

Dodatkowo inwestor i wykonawca zyskują wsparcie od zakupu do zakończenia budowy, poczynając od dokładnego szacunku ilości potrzebnych materiałów na bazie szczegółowego modelu 3D, poprzez wprowadzanie kolejnych zmian w projekcie zgodnie z życzeniami inwestora, a na realizacji potrzeb projektowych i doradczych podczas budowy domu kończąc. Taki standard obsługi klienta odpowiada standardowi realizacji dużych obiektów budowlanych w Skandynawii czy Wielkiej Brytanii, a rosnące koszty budowy domów jednorodzinnych uzasadniają podobne podejście również przy małych inwestycjach. Tym bardziej, że punktem wyjścia w tym wypadku nie jest skomplikowany projekt indywidualny, którego wykonanie kosztuje zwykle przynajmniej 4% kosztów budowy, ale tani projekt gotowy, którego adaptacja może być nawet wliczona w koszt materiału.


czamaninek.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły