Nie zastosowaliśmy ocieplenia na jednowarstwowych ścianach

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Nie zastosowaliśmy ocieplenia na jednowarstwowych ścianach

Jednowarstwowe przegrody wznieśliśmy z bloczków betonu komórkowego. Z powodów ekologicznych odrzuciliśmy ocieplenie ze styropianu - mówią Agnieszka i Rafał, którzy ściany stawiali w 2018 r.

Dom: piętrowy, dwulokalowy; główna piętrowa bryła 106 m2 i parterowa (mamy) 37,8 m2.

Ściany zewnętrzne:

  • Murowane, jednowarstwowe; z bloczków betonu komórkowego grubości 40 cm (wariant Energo PP2), systemowe nadproża i kształtki U.
  • Wysokość ścian parteru 2,60 m, piętra 3,50 m.

Decyzja: Rafał - Do budowania podeszliśmy z wyobraźnią i niestandardowo. Chcieliśmy mieć surowy beton na ścianach, posadzkach i sufitach, żeby w ten sposób utworzyć monochromatyczne tło reszty domowego (kolorowego) wystroju. Jeżeli chodzi o ściany, to szukaliśmy materiału, który pozwoliłby postawić je od razu gotowe. Inaczej ujmując - od strony pomieszczeń nie planowaliśmy późniejszego wykończenia ich tynkiem.

Jednowarstwowe przegrody wznieśliśmy z bloczków betonu komórkowego, bo mają ładną drobnoziarnistą fakturę, a po ułożeniu powtarzalny rysunek i rytm. Jednak żeby uzyskać taki efekt, na etapie budowy murarze musieli dobrze je połączyć. Słowem - niezbędne były równiutkie bloczki i spoiny między nimi. W celu uniknięcia mostków cieplnych, używali pianki o podwyższonych parametrach termoizolacyjności.

Aby nie dochodziło do pylenia, pomalowaliśmy je natryskowo przemysłową białą farbą, którą znakomicie wypełniła pory bloczków, co zapewniło nam efekt czystości i schludności.

Ściany z bloczków betonu komórkowego
pomalowano (bez tynkowania) przemysłową
białą farbą.
Ściany z bloczków betonu komórkowego pomalowano (bez tynkowania) przemysłową białą farbą.

Wznoszenie jednowarstwowych ścian bez ocieplenia - rady i przestrogi:

Rafał: Plany skonsultowaliśmy z producentem bloczków (wybraliśmy renomowanego). Potwierdził, że możemy je łączyć specjalną pianą termoizolacyjną. Zatrudniliśmy ekipę licencjonowaną i umówiliśmy się na kompleksową usługę. Wznoszenie ścian odbywało się ekspresowo i czysto. Przeszkoleni wykonawcy nie przerazili się wygórowanymi oczekiwaniami co do końcowego wyglądu ścian, chociaż musieli dobierać i przycinać bloczki, poza tym precyzyjnie nakładać pianę.

Uwaga - beton komórkowy to kruchy materiał, trzeba się z nim obchodzić ostrożnie (zdarzało się, że po rozpakowaniu palety, bloczki nie nadawały się do użycia). Odpadów było dużo, bo na nasze przegrody nadawały się tylko elementy idealnie równe (każda niedoskonałość - pęknięcie, ukruszenie krawędzi - oznaczała odrzut). I tu znowu zaprocentowała nasza przezorność i uzgodnienie z producentem możliwości bezpłatnej wymiany wadliwego budulca. Co więcej - to kierownik ekipy załatwiał reklamacje, a nie my (zabezpieczyło nas kompleksowe zlecenie). Luźne bloczki są kruche, lecz wmurowane w ścianę już nie - stały się twarde i wytrzymałe.

Jesteśmy zadowoleni z efektu, właśnie tak wyobrażaliśmy sobie przegrody pionowe. Po pomalowaniu farbą przemysłową, nie pyli się z nich i łatwo się je myje. Pod względem termoizolacji sprawdzają się doskonale. Za ogrzewanie płacimy najmniej wśród znajomych z domami o podobnej powierzchni. Wykazują właściwości higroskopijne, poziom wilgotności powietrza jest odpowiedni.

Agnieszka: Z powodów ekologicznych odrzucam ocieplenie ze styropianu - taki materiał zbyt długo się rozkłada, a ściana nim przykryta nie "oddycha". Moja decyzja wywołała pewne perturbacje. Chociaż dom został zaprojektowany jako energooszczędny, nie zakwalifikował się do programu "Czyste Powietrze" z powodu braku termoizolacji na jednowarstwowych ścianach zewnętrznych.

Koszty wznoszenia jednowarstwowych ścian bez ocieplenia:

  • Materiał i robocizna 65 000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Do murowania nadawały się tylko elementy idealnie równe (każda niedoskonałość - pęknięcie, ukruszenie krawędzi - oznaczała odrzut).

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Anka

14 Lut 2022, 20:02

Chętnie dostane namiary na taką licencjonowana firmę wykonawczą. Szukam kogoś ale ceny zaporowe. Za 65, ba, nawet 75k to się zdecyduję A domek chcę mniejszy , ok. 80m

time image

06 Gru 2021, 08:54

14 godzin temu, Pomocnik napisał:  Z powodów ekologicznych odrzuciliśmy ocieplenie ze styropianu    Najgorsza jest ortodoksja. Ale płaćcie za to, skoro chcecie i nikt Was nie zmusza.

time image

06 Gru 2021, 07:46

      Cytat Z powodów ekologicznych odrzucam ocieplenie ze styropianu - taki materiał zbyt długo się rozkłada, Ale argument Styropian na budynku nie ma się rozkładać, tylko ma izolować termicznie... Co to za podejście eko, jak trzeba ...

time image

06 Gru 2021, 00:56

1. mostek cieplny w betonowych wieńcach i podciągach 2. mostek cieplny przy każdym bruzdowaniu i otworach na gniazdka.

time image

Gość lebero

05 Gru 2021, 18:20

Pomysłowo, względnie tanio, ale końcowa estetyka nie powala. A jeszcze brak dotacji, to porażka. Trzeba było położyć 1 cm płyt poliuretanowych i już bylibyście do przodu. Albo się awanturować pokazując świadectwa techniczne producenta i być może ITB. Osobiście uważam brak ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje