Ściany ze styromuru sprawdzają się nadzwyczajnie!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Ściany ze styromuru sprawdzają się nadzwyczajnie!

Dla nas, którzy planowaliśmy samodzielne wznoszenie ścian, budowanie ze sturomuru wydawało się szybsze i łatwiejsze, w porównaniu z klasycznym z ceramiki. Styromur sprawdza się nadzwyczajnie - mówią Jola i Krzysiek, którzy ściany stawiali w 2011 r.

Dom: parterowy, powierzchnia 118 m2.

Ściany zewnętrzne:

  • Jednowarstwowe, wzniesione z pustaków styropianowych grubości 35 cm (5 × 15 × 15 cm), w tym rdzeń z betonu szerokości 15 cm (technologia Izodom 2000).
  • Wykończenie - od strony zewnętrznej tynk silikonowo-silikatowy; od strony wnętrza płyty g-k i farba.

Decyzja: Jola - W gotowym projekcie architekci sugerowali stawianie domu w technologii murów dwuwarstwowych z pustaków ceramicznych i styropianu. Jednak kolega budował przegrody jednowarstwową ze styromuru, używając pustaków styropianowych - zaintrygowały nas te lekkie elementy, ich łatwy montaż bez stosowania zaprawy klejowej (klocek obok klocka), "podane na dłoni" systemowe rozwiązania. Dla nas, którzy planowaliśmy samodzielne wznoszenie ścian, budowanie w ten sposób wydawało się szybsze i łatwiejsze, w porównaniu z klasycznym z ceramiki.

Oczywiście, mąż natychmiast zgłębił zagadnienia związane z tą metodą. Przekonały go obliczenia producenta, stwierdzające, że może ją wykorzystać każdy, kto chce postawić dom energooszczędny, albo pasywny. Uradowany tym faktem, pojechał wprost do fabryki, prosząc firmowego architekta o przeprojektowanie technologii z dwuwarstwowej ceramicznej na jednowarstwową styropianową. Wrócił z rysunkami murów i listą systemowych kształtek, stali zbrojeniowej i innych materiałów. Ściany wzniósł w ciągu dwóch tygodni!

Styromur sprawdza się nadzwyczajnie. Chociaż składa się go jak klocki Lego, usztywniając zbrojeniem i betonem (wlewanym w otwory w pustakach), to jest wytrzymały i trwały, ciepły. Mogliśmy wykończyć go dowolnie - użyliśmy nowoczesnego tynku i płyt g-k.

Długie kształtki łączy się na zamki i profile, a nie na zaprawę klejową
Długie kształtki łączy się na zamki i profile, a nie na zaprawę klejową.

Wznoszenie ścian ze styromuru - rady i przestrogi:

Krzysiek: Pustaki same w sobie są dostatecznie ciepłe, a specjalne zamki i profile zapewniają całkowitą szczelność ścian. Chociaż produkuje się elementy długie (200 cm), o wysokości 25 cm, to łatwo się je przenosi (styropian jest bardzo lekki, trzeba tylko uważać, żeby nie pękł i się nie ukruszył). Natomiast grubość zależy od wariantu. Ja wybrałem 35 cm (5 cm styropian + 15 cm rdzeń żelbetowy + 15 cm styropian).

Najcieńszą ściankę skierowałem w stronę wnętrz. Środkowy otwór o przekroju 15 cm jest przeznaczony do utworzenia w nim z betonu rdzenia konstrukcji. Na elewacyjnej ściance każdego pustaka (15 cm) na końcu położyłem tynk. Z elementów, stawianych jeden obok drugiego w obrysie budynku, powstają kolejne rzędy. Ja obrałem technikę układania jednorazowo fragmentu przegrody o wysokości 1 m (czyli złożonej z czterech "okółków"). Producent zapewniał w instrukcji, że przy tak małej ich ilości, nie są potrzebne specjalne zapory (są one nieodzowne, jeśli tych elementów jest więcej - np. niektórzy wykonawcy od razu wznoszą pustą całą ścianę).

Jako budowlaniec z krwi i kości, jednak obawiałem się dużej siły betonu podawanego wężem z "gruszki" (w cementowni należy zamówić typ B20), więc skręcałem własne obejmy z drutu. Wcześniej, oczywiście, bardzo starannie przygotowywałem zbrojenie. Pręty zbrojeniowe grubości 10 i 12 mm układałem wewnątrz pustaków, w poziomie i w pionie, na profilach fabrycznie ukształtowanych w styropianie. Solidnie zbroiłem stalą trudne miejsca, takie jak narożniki budynku, okolice otworów okiennych i drzwiowych. Robiłem to zgodnie z projektem firmowego architekta, w wielu miejscach nawet z okładem. Nie oszczędzałem na stali, bo w instruktażu podkreślano konieczność prawidłowego skonfigurowania zbrojenia. Nad otworami oprawiłem gotowe nadproża w kształcie litery U, na krańcu przegród - systemowe elementy pod strop.

Gotowa ściana ma wewnątrz stalowe zbrojenie i rdzeń z betonu B20
Gotowa ściana ma wewnątrz stalowe zbrojenie i rdzeń z betonu B20.

Budowanie wspominam jako szybkie i przyjemne. Dla mnie główne zalety tej technologii to bardzo ciepłe i lekkie pustaki, różne systemowe wyroby pasujące do siebie, czytelna instrukcja, firmowa pomoc przy adaptacji wyjściowego projektu oraz dobieraniu i wyliczaniu ilości niezbędnych materiałów.

Opłaty za ogrzewanie rzeczywiście są niskie, mimo że technologii nie przewiduje się układania dodatkowej warstwy ocieplenia (tylko na tym elemencie zaoszczędziłem sporo robocizny i pieniędzy). Do efektywnego wietrzenia pomieszczeń u nas wystarcza system grawitacyjnej wentylacji. Przekonałem się, że w gotowych ścianach łatwo wykonuje się bruzdy instalacyjne, poza tym wiercenie otworów do przytwierdzenia szafek i oświetlenia nie jest bardziej kłopotliwe (w porównaniu z innymi technologiami murowania - wymagane jest korzystanie z odpowiednich wierteł i kołków oraz przejście przez warstwę styropianu grubości 5 cm i dotarcie do betonowego rdzenia).

Wady - podobnie jak w przypadku innych technologii stawiania murów przy użyciu najnowocześniejszych materiałów, na każdym etapie niezbędna jest precyzja, ale szczególnie istotne jest laserowe wypoziomowanie ław fundamentowych oraz pierwszej warstwy z pustaków. Styrokształtki łączy się bowiem na zamki i profile, a nie zaprawą klejową, później nie ma szansy na wyrównanie krzywizn przy pomocy szerszej lub węższej fugi.

Koszty materiału na budowę ścian:

  • materiały systemowe około 22 000 zł;
  • robocizna własna (z pomocą męskich członków rodziny).

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Styromur utworzono z systemowych pustaków i żelbetu.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje