Jakie są pożądane parametry techniczne ścian zewnętrznych?
Jakie są pożądane parametry techniczne ścian zewnętrznych?
Ściany to jedne z najważniejszych elementów domu. Nie tylko odgradzają wnętrza od środowiska zewnętrznego, ale pełnią także istotną funkcję konstrukcyjną. Muszą być więc jednocześnie wytrzymałe i trwałe, zapewniać dobrą izolacyjność cieplną, szczelność i dźwiękoszczelność, a przy tym być estetyczne.
Ściany przenoszą rozmaite obciążenia - stropu, dachu, ciężaru własnego, a także parcia wiatru. Ponieważ jednak domy jednorodzinne nie są zbyt wysokie, powstające obciążenia mogą znieść nawet stosunkowo mało odporne materiały, takie jak beton komórkowy i ceramika poryzowana. Materiały o większej wytrzymałości (np. żelbet) stosuje się w miejscach, gdzie obciążenia są rozłożone na małą powierzchnię. W ten sposób wykonuje się często wąskie filary międzyokienne.
Ponadto materiały używane do budowy ścian mają znacznie mniejszą wytrzymałość na rozciąganie niż na ściskanie, dlatego np. w nadprożach okiennych czy wieńcach, gdzie działają też siły rozciągające, stosuje się wzmocnienie w postaci zbrojenia.
Trwałość ścian zewnętrznych
Ściany narażone są na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych - deszczu, śniegu, wiatru, mrozu i promieni UV. W związku z tym materiały do wykończenia elewacji muszą być nienasiąkliwe, odporne na mróz i na płowienie koloru, spowodowane działaniem słońca.
Pod względem trwałości, wyróżniają się ściany trójwarstwowe, szczególnie te, których warstwa elewacyjna została wykonana z cegły klinkierowej. To bardzo trwały materiał, który bez odnawiania wytrzymuje nawet kilkadziesiąt lat.
Mniej trwałe i odporne na uszkodzenia są tynki cienkowarstwowe, stanowiące wierzchnią warstwę w ścianach dwuwarstwowych (nakładane na styropian lub wełnę mineralną) - przeważnie wymagają pokrycia farbą co kilka lat.
Tradycyjne tynki cementowo-wapienne, stosowane obecnie na ścianach jednowarstwowych, są jeszcze mniej odporne na czynniki atmosferyczne, ale kilkakrotnie grubsza warstwa sprawia, że nie tracą swoich właściwości przez wiele lat.
Elewacje z bloczków betonowych są bardzo odporne na uszkodzenia oraz na warunki atmosferyczne (fot. Joniec)
Akumulacyjność cieplna ścian zewnętrznych
Zdolność ścian do magazynowania ciepła wpływa bardzo korzystnie na stabilizację temperatury w pomieszczeniach. Poza tym pozwala efektywnie wykorzystywać energię pochodzącą z innych źródeł ciepła (np. z nasłonecznienia), niż system grzewczy. Wysoką akumulację zapewniają ściany, w których wewnętrzna warstwa wykonana jest z ciężkich materiałów, a od zewnątrz znajduje się gruba warstwa ocieplenia.
Dźwiękoszczelność ścian zewnętrznych
Zdolność do tłumienia hałasu to cecha szczególnie istotna dla inwestorów, którzy budują dom na posesji położonej przy ruchliwej drodze albo w pobliżu innego źródła hałasu. Z tłumieniem dźwięków najlepiej radzą sobie materiały o dużej gęstości i masie, takie jak beton, silikaty i pełna cegła, oraz miękkie i włókniste. Dlatego wełna mineralna sprawdza się w tej roli o wiele lepiej niż styropian.
Ściany powinny spełniać wiele warunków, ale część z nich jest wzajemnie sprzeczna. Najważniejsze cechy przegród to wytrzymałość i trwałość, ciepłochronność, dźwiękoszczelność i estetyka (fot. Grupa Silikaty)
Szczelność ścian zewnętrznych
Wszystkie przegrody zewnętrzne powinny być szczelne. To ważne z dwóch powodów. Po pierwsze, przewiewny dom traci dużo ciepła. Po drugie, w przypadku niekontrolowanego przepływu powietrza przez przegrody, nie da się zaprojektować i wykonać dobrze działającej wentylacji.
Estetyka ścian zewnętrznych
Wygląd ścian zależy przede wszystkim od staranności wykonania. Źle wykonany tynk czy nierówno wymurowana zaprawa z pewnością negatywnie odbije się na estetyce elewacji.
Zdarza się, że inwestycja w postaci zakupu drogiej cegły klinkierowej pójdzie na marne, bo przy wykonaniu ściany zostanie użyta tradycyjna zaprawa murarska, a nie specjalna zaprawa do klinkieru. Efektem będą szpecące wykwity na powierzchni. Istotna jest też dbałość o elewacje. Np. ścianę pokrytą drewnem należy regularnie impregnować, a wszelkie usterki - dotyczy to wszystkich ścian - na bieżąco usuwać.
Z mediami jestem związany od 20 lat. Bardzo lubię pisać i redagować, starając się dopasować przekaz do konkretnej grupy odbiorców. W AVT Korporacja pracuję od dekady. Początkowo zajmowałem się infrastrukturą sportową, potem budownictwem - w miesięczniku „Budujemy Dom” i w tematycznych dodatkach specjalnych.
Moją największą pasją jest zwiedzanie bliższych i dalszych miejsc, o których piszę na swoim blogu podróżniczym. Poza tym interesuję się tematyką międzynarodową i geografią polityczną. W wolnych chwilach jeżdżę na rowerze, pływam i gram w koszykówkę.
Żeby uzyskać dobrą izolacyjność akustyczną często też zalewa się pustaki zaprawą - przez to ściana jest cięższa i lepiej izoluje. Są do tego celu specjalne pustaki ceramiczne z kieszeniami na zaprawę. Przy takiej konstrukcji spokojnie można dobić do 60 db izolacyjności akustycznej, ...
Zależy co jest priorytetem. Przykładowo silikaty mają znacznie lepszą izolacyjność akustyczną. Pod tym względem bardzo niedocenianym elementem jest staranne wypełnienie spoin pionowych. To dotyczy wszystkich materiałów. A przecież budowanie tylko na pióro i wpust jest szybsze ...
Gość Noting
24-07-2019 07:10
Fajnie wyjaśnione podstawy parametrów ściany konstrukcyjnych, ale koniec końców w Polsce i tak z reguły decyduje cena - a raczej stosunek jakości do ceny. Moim zdaniem optymalny materiał to ceramika poryzowana - z uwagi na zbilansowanie parametrów. Konkurencja to betony komórkowe ...