Jakie są pożądane parametry techniczne ścian zewnętrznych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jakie są pożądane parametry techniczne ścian zewnętrznych?

Ściany to jedne z najważniejszych elementów domu. Nie tylko odgradzają wnętrza od środowiska zewnętrznego, ale pełnią także istotną funkcję konstrukcyjną. Muszą być więc jednocześnie wytrzymałe i trwałe, zapewniać dobrą izolacyjność cieplną, szczelność i dźwiękoszczelność, a przy tym być estetyczne.

aktualizacja: 2020-11-04 08:28:46

Wytrzymałość ścian zewnętrznych

Ściany przenoszą rozmaite obciążenia - stropu, dachu, ciężaru własnego, a także parcia wiatru. Ponieważ jednak domy jednorodzinne nie są zbyt wysokie, powstające obciążenia mogą znieść nawet stosunkowo mało odporne materiały, takie jak beton komórkowy i ceramika poryzowana. Materiały o większej wytrzymałości (np. żelbet) stosuje się w miejscach, gdzie obciążenia są rozłożone na małą powierzchnię. W ten sposób wykonuje się często wąskie filary międzyokienne.

Ponadto materiały używane do budowy ścian mają znacznie mniejszą wytrzymałość na rozciąganie niż na ściskanie, dlatego np. w nadprożach okiennych czy wieńcach, gdzie działają też siły rozciągające, stosuje się wzmocnienie w postaci zbrojenia.

Trwałość ścian zewnętrznych

Ściany narażone są na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych - deszczu, śniegu, wiatru, mrozu i promieni UV. W związku z tym materiały do wykończenia elewacji muszą być nienasiąkliwe, odporne na mróz i na płowienie koloru, spowodowane działaniem słońca.

Pod względem trwałości, wyróżniają się ściany trójwarstwowe, szczególnie te, których warstwa elewacyjna została wykonana z cegły klinkierowej. To bardzo trwały materiał, który bez odnawiania wytrzymuje nawet kilkadziesiąt lat.

Mniej trwałe i odporne na uszkodzenia są tynki cienkowarstwowe, stanowiące wierzchnią warstwę w ścianach dwuwarstwowych (nakładane na styropian lub wełnę mineralną) - przeważnie wymagają pokrycia farbą co kilka lat.

Tradycyjne tynki cementowo-wapienne, stosowane obecnie na ścianach jednowarstwowych, są jeszcze mniej odporne na czynniki atmosferyczne, ale kilkakrotnie grubsza warstwa sprawia, że nie tracą swoich właściwości przez wiele lat.

Elewacje z bloczków betonowych
Elewacje z bloczków betonowych są bardzo odporne na uszkodzenia oraz na warunki atmosferyczne (fot. Joniec)

Akumulacyjność cieplna ścian zewnętrznych

Zdolność ścian do magazynowania ciepła wpływa bardzo korzystnie na stabilizację temperatury w pomieszczeniach. Poza tym pozwala efektywnie wykorzystywać energię pochodzącą z innych źródeł ciepła (np. z nasłonecznienia), niż system grzewczy. Wysoką akumulację zapewniają ściany, w których wewnętrzna warstwa wykonana jest z ciężkich materiałów, a od zewnątrz znajduje się gruba warstwa ocieplenia.

Dźwiękoszczelność ścian zewnętrznych

Zdolność do tłumienia hałasu to cecha szczególnie istotna dla inwestorów, którzy budują dom na posesji położonej przy ruchliwej drodze albo w pobliżu innego źródła hałasu. Z tłumieniem dźwięków najlepiej radzą sobie materiały o dużej gęstości i masie, takie jak beton, silikaty i pełna cegła, oraz miękkie i włókniste. Dlatego wełna mineralna sprawdza się w tej roli o wiele lepiej niż styropian.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Wznoszenie ścian z silikatów
Ściany powinny spełniać wiele warunków, ale część z nich jest wzajemnie sprzeczna. Najważniejsze cechy przegród to wytrzymałość i trwałość, ciepłochronność, dźwiękoszczelność i estetyka (fot. Grupa Silikaty)

Szczelność ścian zewnętrznych

Wszystkie przegrody zewnętrzne powinny być szczelne. To ważne z dwóch powodów. Po pierwsze, przewiewny dom traci dużo ciepła. Po drugie, w przypadku niekontrolowanego przepływu powietrza przez przegrody, nie da się zaprojektować i wykonać dobrze działającej wentylacji.

Estetyka ścian zewnętrznych

Wygląd ścian zależy przede wszystkim od staranności wykonania. Źle wykonany tynk czy nierówno wymurowana zaprawa z pewnością negatywnie odbije się na estetyce elewacji.

Zdarza się, że inwestycja w postaci zakupu drogiej cegły klinkierowej pójdzie na marne, bo przy wykonaniu ściany zostanie użyta tradycyjna zaprawa murarska, a nie specjalna zaprawa do klinkieru. Efektem będą szpecące wykwity na powierzchni. Istotna jest też dbałość o elewacje. Np. ścianę pokrytą drewnem należy regularnie impregnować, a wszelkie usterki - dotyczy to wszystkich ścian - na bieżąco usuwać.

Norbert Skupiński

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość mata

31 Sty 2020, 17:42

Żeby uzyskać dobrą izolacyjność akustyczną często też zalewa się pustaki zaprawą - przez to ściana jest cięższa i lepiej izoluje. Są do tego celu specjalne pustaki ceramiczne z kieszeniami na zaprawę. Przy takiej konstrukcji spokojnie można dobić do 60 db izolacyjności akustycznej, ...

Zależy co jest priorytetem. Przykładowo silikaty mają znacznie lepszą izolacyjność akustyczną. Pod tym względem bardzo niedocenianym elementem jest staranne wypełnienie spoin pionowych. To dotyczy wszystkich materiałów. A przecież budowanie tylko na pióro i wpust jest szybsze ...

time image

Gość Noting

24 Lip 2019, 05:10

Fajnie wyjaśnione podstawy parametrów ściany konstrukcyjnych, ale koniec końców w Polsce i tak z reguły decyduje cena - a raczej stosunek jakości do ceny. Moim zdaniem optymalny materiał to ceramika poryzowana - z uwagi na zbilansowanie parametrów. Konkurencja to betony komórkowe ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje